Detroit - upadłe miasto

Detroit - upadłe miasto
Źródło zdjęć: © Shane Gorski, Licencja Creative Commons, flickr.com

Detroit, niegdyś drugie najbogatsze miasto **USA** i symbol amerykańskiej potęgi przemysłowej, w lipcu 2013 roku ogłosiło upadłość. To największe tego typu bankructwo w historii Stanów Zjednoczonych. Gigantyczne miasto-widmo straszy pustymi dzielnicami, fabrykami oraz kościołami i powoli staje się osobliwą atrakcją turystyczną. Pasjonatów fotografii i eksploratorów nie przeraża nawet wysoki wskaźnik przestępstw. Przekonajcie się sami, że zrujnowana metropolia także może mieć swój mroczny urok.

Detroit, niegdyś drugie najbogatsze miasto USA i symbol amerykańskiej potęgi przemysłowej, w lipcu 2013 roku ogłosiło upadłość. To największe tego typu bankructwo w historii Stanów Zjednoczonych. Gigantyczne miasto-widmo straszy pustymi dzielnicami, fabrykami oraz kościołami i powoli staje się osobliwą atrakcją turystyczną. Pasjonatów fotografii i eksploratorów nie przeraża nawet wysoki wskaźnik przestępstw. Przekonajcie się sami, że zrujnowana metropolia także może mieć swój mroczny urok.

Na ostatnim slajdzie galerii znajdziecie poruszający film ze spaceru po mieście-bankrucie.

at/pw

1 / 8

Detroit - to miasto zbankrutowało

Obraz
© Emily Flores, Licencja Creative Commons, flickr.com

W latach 20. XX wieku, w czasach świetności Detroit, gdy rozwijał się tam przemysł samochodowy, Polacy byli największą grupą imigrantów w mieście, a język polski słychać było w wielu fabrykach. Kiedy miasto zaczęło upadać Polacy wyjeżdżali, pozostawiając jednak sporo śladów.

Ogromna większość z szacowanych na 600 tys. Amerykanów polskiego pochodzenia od dawna mieszka na bogatszych przedmieściach Detroit i w pobliskich miasteczkach. Tak jak inni biali wyprowadzili się z Detroit, jak tylko polepszył się ich status materialny. W okolicy wciąż natrafiamy jednak na liczne znaki obecności Polonii. Kilka z kilkudziesięciu polskich kościołów działa. Można zjeść w restauracjach "Polonia" lub "Polish village" i zrobić zakupy w "Kowalski kiełbasa".

2 / 8

Detroit - to miasto zbankrutowało

Obraz
© Bob Jagendorf, Licencja Creative Commons, flickr.com

Powolny upadek miasta ma także swoje inne, bardziej urokliwe oblicze. Dawna fabryka "Forda" została przerobiona na bogato zdobiony teatr. Obecnie znajduje się tu... garaż, a ludzie zostawiający swoje auta mogą wciąż podziwiać stiukowe ozdoby i freski, które z trudem opierają się upływowi czasu.

3 / 8

Detroit - to miasto zbankrutowało

Obraz
© Rick Harris, Licencja Creative Commons, flickr.com

Dworzec MIchigan Central Station należy do chętniej odwiedzanych przez turystów miejsc. Opuszczona, niegdyś tętniąca życiem stacja kolejowa obecnie tylko straszy, a jej niszczejące mury i rozległe wnętrza stały się symbolem upadku miasta.

4 / 8

Detroit - to miasto zbankrutowało

Obraz
© martin gonzalez, Licencja Creative Commons, flickr.com

Kryzys dotknął również szpital dla osób starszych. W opuszczonym budynku wciąż walają się sprzęty, łóżka czy dokumentacja chorych. Porzucono tu nawet fortepian. Całość jest w opłakanym stanie i nie zapowiada się, by ktokolwiek zmienił ten stan rzeczy.

5 / 8

Detroit - to miasto zbankrutowało

Obraz
© Rick Harris, Licencja Creative Commons, flickr.com

Ten sam los spotkał hotel Lee Plaza przy West Grand Boulevard (na zdjęciu). Ten 15-piętrowy, secesyjny apartamentowiec to prawdziwy dom duchów - rozległe wnętrza i niszczejące sprzęty wciąż świadczą o luksusie, którego mogli zasmakować zamożni goście. Tu czas zatrzymał się w latach Wielkiego Kryzysu, mimo że hotel opuszczono dopiero w latach 90. W 1981 roku został wpisany do rejestru zabytków.

fot. Rick Harris, Licencja Creative Commons, flickr.com

6 / 8

Detroit - to miasto zbankrutowało

Obraz
© James Joel, Licencja Creative Commons, flickr.com

W ciągu 12 lat populacja Detroit zmalała o prawie jedną czwartą. Ma to związek z zamknięciem wielu fabryk. m.in. Packard Automotive Plant (na zdjęciu). Spadek poziomu życia mieszkańców wpłynął na zwiększenie liczby przestępstw, co przekłada się na średnio jedno morderstwo dziennie. To z kolei czyni z Detroit najniebezpieczniejsze miasto Ameryki. Tak przynajmniej wynika z danych, które co roku publikuje FBI.

7 / 8

Detroit - to miasto zbankrutowało

Obraz
© Michael Cory, Licencja Creative Commons, flickr.com

Obecnie produkcja samochodów, które przyniosły miastu przydomek "Motor City" przeniosła się do Azji, a rosnąca przestępczość sprawiła, że co zamożniejsi mieszkańcy wyjechali na przedmieścia lub do pobliskich miasteczek. Malejące dochody z podatków i nieudolność kolejnych burmistrzów sprawiły, że tonące w długach sięgających prawie 20 mld dolarów miasto w końcu musiało ogłosić bankructwo.

Opuszczona szkoła, fot. martin gonzalez, Licencja Creative Commons, flickr.com

8 / 8

Detroit - to miasto zbankrutowało

Obraz
© Rick Harris, Licencja Creative Commons, flickr.com

Niszczeją tu nie tylko fabryki czy budynki użyteczności publicznej, w ruinę popada także m.in. kościół prezbiteriański przy Woodward Avenue, którego mury wciąż stoją, jednak bogato zdobione wnętrze rozpada się niemal w oczach.

Bez wątpienia Detriot czasy świetności ma już dawno za sobą, ale w niektórych dzielnicach powraca nadzieja - część z ruin po odrestaurowaniu może bowiem przeobrazić się w atrakcje turystyczne.

at/pw

usadetroitopuszczone miejsca

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)