Trwa ładowanie...

Dlaczego niektórzy klaszczą po udanym lądowaniu? Eksperci wyjaśniają

Jeśli odczuwasz nieprzezwyciężoną chęć klaskania, gdy koła samolotu dotykają pasa startowego, nie jesteś sam. Ale skąd się to bierze? Czy to wdzięczność za przetrwanie wyjątkowo długiego lub burzliwego lotu? A może po prostu radość z rozpoczynających się wakacji?

Dlaczego niektórzy klaszczą po udanym lądowaniu? Eksperci wyjaśniająŹródło: Shutterstock.com, fot: Olena Yakobchuk
d44cev0
d44cev0

Istnieje wiele teorii wyjaśniających, dlaczego ludzie klaszczą pod koniec lotu, ale żadna z nich nie wydaje się do końca przekonująca. Specjalistka ds. języka ciała, Judi James, twierdzi, że niektórzy ludzie po prostu… nie mogą się oprzeć się impulsowi. "Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że w trakcie lotu odczuwa stres. Zrobienie małego hałasu, uderzanie w dłonie pomaga uwolnić napięcie, które nagromadziło się w trakcie podróży".

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

I choć potrzeba klaskania to zjawisko, któremu niektórzy ulegają niezależnie od siebie, eksperci nie mają wątpliwości, że im więcej latamy, tym rzadziej klaszczemy. Prawdopodobnie właśnie za sprawą oswojenia napięć związanych z podróżą samolotem, poczuciem utraty kontroli itd. Ale, jak twierdzi profesor socjologii Clark McPhail, klaskanie – niemal jak ziewanie – jest zaraźliwe. I nawet pasażerom, którzy nie spieszą się z aplauzem po zakończonym locie, udziela się ogólna radość.

Wielu twierdzi, że klaskanie na koniec lotu to obciach. A jaka jest wasza opinia?

d44cev0

Źródło: Travel&Leisure

Zobacz też: Efektowny widok z kokpitu lądującego samolotu

d44cev0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44cev0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj