Trwa ładowanie...

Dolny Śląsk. Atrakcje według CNN

"W sercu Europy znajduje się region, który jest pełen naturalnych cudów, historycznych miast, wspaniałych pałaców i nierozwiązanych zagadek" - od takich słów zaczyna się w CNN artykuł o jednym z najciekawszych województw w Polsce. Amerykański dziennikarz jest nim zachwycony. Poznajcie Dolny Śląsk i jego atrakcje.

Dolny Śląsk. Atrakcje według CNNŹródło: Shutterstock.com
dh9ilfm
dh9ilfm

Amerykański dziennikarz jest pod ogromnym wrażeniem Dolnego Śląska. W lipcowym artykule przypomina o jego długiej i trudnej historii oraz jak bardzo ucierpiał w czasie II wojny światowej. Dodaje, że region odzyskał dawny blask i obowiązkowo powinno się go odwiedzić podczas wizyty w Polsce.

Które atrakcje najbardziej zachwyciły dziennikarza CNN, Pavla Fedykovycha? Numerem 1. jest Wrocław. Jak opisuje, ma piękna architekturę, bajkową i malowniczą starówkę, wspaniały średniowieczny ratusz, ciekawe zoo, urokliwy Ostrów Tumski i Katedrę Stulecia – dzieło wpisane na listę UNESCO. W ocenie mężczyzny to tętniące życiem i z fantastycznym jedzeniem miasto jest najpiękniejsze w całej Polsce.

Zamek Książ

Numerem 2. na liście CNN jest położony na wzgórzu i otoczony lasem Zamek Książ, będący jednym z najcenniejszych zabytków w kraju. Jego imponująca wielkość i skryte tajemnice obiegły cały świat – owa o złotym pociągu, o którym pisały redakcje na wszystkich kontynentach.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Kłodzko

To miasto łączy równe wpływy kulturowe, co dobrze widać na każdym kroku. Ponadto wiele budynków jest wzorowanych na architekturze czeskiej. "Jednym z takich obiektów jest wspaniały, gotycki, kamienny most, określany mniejszą wersja Mostu Karola w Pradze" - czytamy na stronie CNN. Ogromne wrażenie robi też barokowe Stare Miasto i Twierdza Kłodzko.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Kościoły Pokoju w Jaworznie i Świdnicy

Największe drewniane kościoły w Europie zostały wzniesione po zawarciu pokoju w Westfalii w 1648 r. Pierwotni istniały trzy, jednak przetrwały tylko w Jaworznie i Świdnicy. Oba znajdują się od 2001 r. na liście UNESCO. Posiadają imponujące wnętrze z barokowymi zdobieniami i pięknymi ołtarzami. CNN zachęca również do spacerów po Starym Mieście w Świdnicy, gdzie znajduje się katedra św. Stanisława i św. Wacława.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Ząbkowice Śląskie

Pavlo Fedykovych przyznaje, że choć nazwa miasta niewiele mówi Amerykanom, z pewnością może ich zainteresować. To z powodu słynnej powieści "Frankenstein" (to także dawna nazwa Ząbkowic Śląskich). Jej autorka, Mary Shelley, mogła zainspirować się wydarzeniami, które miały tu miejsce w 1606 r. Mowa o aferze związanej z grabarzami, posądzanymi o sprowadzenie zarazy, czary i bezczeszczenie zwłok. Do miasta warto się wybrać nie tylko z powodu intrygującej historii, ale też ze względu na unikalną średniowieczną Wieżę Krzyżowa (nazywaną śląską Pizą) i pobliskich Gór Sowich z licznymi szlakami turystycznymi.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Wypoczynek w kraju? Zobacz, gdzie pogoda będzie najlepsza

Kaplica Czaszek w Czermnej

Choć na zewnątrz wygląda niepozornie, jest prawdziwym "pałacem śmierci". Jej ściany i sufit zdobi 3 tys. czaszek i kości, należących do ofiar wojen i chorób. Ponadto w krypcie znajduje się dodatkowo ok. 20 tys. kości. Została założona w 1776 r. przez księdza Wacława Tomaszka, miejscowego księdza, który zainspirował się cmentarzem kapucynów w Rzymie. Przygotowywanie kaplicy zajęło kapłanowi 18 lat. Gdy zmarł, także i jego czaszka została w niej umieszczona.

Wikimedia Commons CC BY
Źródło: Wikimedia Commons CC BY

Świątynia Wang

Kościółek powstał w XII w Norwegii, w miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem o tej samej nazwie. Jego architektura łączy elementy sztuki romańskiej z ludową nordycką. W 1841 r. świątynia, z błogosławieństwem pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV, została przeniesiona do Karpacza. Co ciekawe, została wzniesiona bez użycia ani jednego gwoździa. Całość trzyma się wyłącznie dzięki drewnianym kołkom i zaciosom.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Opactwo Lubiąż

Dolny Śląsk słynie również z Opactwa Cystersów w Lubiążu. To jedno z najbardziej niedocenianych miejsc w naszym kraju. Prawdziwe arcydzieło architektury jest nie tylko największym opactwem cysterskim, ale także drugim pod względem wielkości kompleksem sakralnym na świecie. Kompleks, głównie dzięki Fundacji Lubiąż, został wspaniale zrewitalizowany. Efekty prac robią ogromne wrażenie.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Dolina Pałaców i Ogrodów w Jeleniej Górze

Na terenie parku znajduje się 20 zamków i pałaców, które były siedzibami książąt śląskich, pruskiej rodziny królewskiej, rodów arystokracji i szlachty polskiej, niemieckiej, czeskiej i austriackiej. CNN nazywa to miejsce "Polską Loire" i radzi, aby w pierwszej kolejności udać się do Jeleniej Góry, następnie odwiedzić Zamek Karpniki, Pałac Wojanów, Pałac Łomnica oraz majestatyczne ruiny średniowiecznego zamku w Chojniku.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Błędne Skały

Rezerwat przyrody Błędne Skały, położony jest na terenie Gór Stołowych, nazywany przez amerykańskiego dziennikarza "Narnianą Polską". Na tym terenie znajduje się wiele głazów, tworzących prawdziwe skalne miasto. W stworzonym przez naturę labiryncie natrafimy na maczugi czy grzybki o zabawnych nazwach, takich jak Kuchnia albo Kurza Stopka.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Polanica-Zdrój

Ostatnim, obowiązkowym punktem do odwiedzenia wg CNN na Dolnym Śląsku jest Polanica-Zdrój. Ocenia, że za sprawą relaksującej atmosferze, wielu ścieżkom spacerowym, luksusowym uzdrowiskom czy leczniczej wodzie jest najpopularniejszym miasteczkiem spa w Polsce.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com
dh9ilfm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh9ilfm