Dolny Śląsk. Polskie Alpy najlepsze na narty

Co łączy Puchatka, Śnieżynkę i Lolobrygidę? Czym jest Bartuś, Nartorama i Winterpol? Dolny Śląsk to polskie Alpy. To idealne miejsce na narty.

Dolny Śląsk. Polskie Alpy najlepsze na narty
Źródło zdjęć: © Dolny Śląsk

Zieleniec, jeden z największych ośrodków narciarskich w Sudetach, znajduje się w paśmie Gór Orlickich na wysokości 950 m. n. p. m. Śnieg leży tu ok. 150 dni w roku. To właśnie tutaj na stoki narciarskie można wjechać wyciągami o charakterystycznych nazwach, tj. Bartuś, Nartorama czy Winterpol. Pośród 28 stoków (z czego 10 jest oświetlonych, dostosowanych do jazdy po zmierzchu), miłośnicy białego szaleństwa znajdą zarówno łatwe trasy zjazdowe, jak i niemal wyczynowe, przeznaczone dla profesjonalistów.

Freestyle w Snow Parku
Narciarzy z pewnością ucieszy fakt, że miasto można przejechać nie zdejmując nart czy deski snowboardowej z nóg! Trasy zjazdowe oraz wyciągi są tak rozmieszczone, że umożliwiają swobodną komunikację z jednego krańca Zieleńca, na drugi. W Zieleńcu działa kolejka z podgrzewanymi kanapami oraz osłonami od wiatru. W ciągu godziny na stok może nią wjechać ok. dwa i pół tysiąca narciarzy.

Rodziny planujące aktywny wypoczynek w polskich Alpach mogą być spokojne o swoje pociechy. W Zieleńcu działa wiele szkół narciarskich, a także organizowane są imprezy sportowe dla najmłodszych, jak np. Dziecięcy Puchar Orlicy. Amatorów akrobacji na desce snowboardowej i nartach zainteresuje pewnie Snow Park oraz możliwość sprawdzenia swoich umiejętności podczas jazdy na rampie (Half-pipe).

Klika dni spędzonych w malowniczym Zieleńcu poprawi nie tylko kondycję fizyczną, ale także samopoczucie. Unikatowy, niemal alpejski mikroklimat, sprzyja regeneracji zmęczonego organizmu. Mikroklimat ten, zapewnia także opady śniegu niemal przez cały rok, gwarantując wspaniałe warunki dla narciarzy.

Mekka (narciarskich) biegaczy
Narciarstwo to nie tylko zjazdy ze stoków, ale także narciarstwo biegowe, którego centrum stanowi Szklarska Poręba, leżąca na skraju Karkonoszy i Gór Izerskich. Po stu pięćdziesięciu kilometrach tras, regularnie przemieszczają się zarówno amatorzy, jak i utytułowani narciarze biegowi. Co roku, na Polanie Jakuszyckiej odbywa się największa impreza biegowa w Polsce – Bieg Piastów.

Miasto leżące u podnóży Szrenicy, kusi miłośników nart 20 stokami, z których 6 znajduje się na samej Szrenicy. Większość z nich jest doskonale oświetlona, dlatego w Szklarskiej Porębie sport można uprawiać nawet po zmroku. Uwaga – ze względu na ilość atrakcji, każdego roku do Szklarskiej Poręby przyjeżdża ogromna liczba narciarzy, dlatego urlop należy planować z wyprzedzeniem!

Na wytrawnych narciarzy czeka w Szklarskiej Porębie wspaniała, ponad czterokilometrowa nartostrada. Amatorzy sportów zimowych mają szansę szusować po trasach zjazdowych o różnym stopniu trudności: od najłatwiejszych, jak Puchatek, po trudne i średnio trudne, np. Śnieżynka i Lolobrygida. Co ważne, dzięki naśnieżanym stokom, sporty zimowe można uprawiać nawet wówczas, gdy warunki pogodowe nie są sprzyjające.

Puchar Świata na Dolnym Śląsku

Miłośnicy narciarstwa powinni ucieszyć się z faktu, że w lutym 2012 roku Szklarska Poręba *będzie gospodarzem Pucharu Świata w narciarstwie biegowym. W ciągu dwóch dni odbędą się dwa wyścigi zaliczane do klasyfikacji Pucharowej. Trzeciego dnia, fani sportowej rywalizacji zobaczą Uphill Trophy (czyli podbieg pod *Szrenicę, a następnie długi zjazd), jako zawody towarzyszące.

Z Duchem Gór
Najwyższe pasmo SudetówKarkonosze – oferuje wyśmienite warunki dla uprawiania narciarstwa zjazdowego (ponad trzydzieści kilometrów tras i stoków) oraz biegowego (ponad sto kilometrów). Wyciągi dla narciarzy usytuowane są niemal w każdej miejscowości. Stoki narciarskie przystosowane są do zjazdów na nartach i snowboardzie zarówno dla początkujących, jak i zawodowych narciarzy. W Karpaczu, znajduje się jedyna na Dolnym Śląsku rynna snowboardowa z homologacją FIS – prawdziwa gratka dla pasjonatów! Rajem dla narciarzy będzie zapewne ośrodek Czarna Góra, który oferuje kolejkę krzesełkową czynną cały rok, a także wyciągi talerzykowe i karuzelę narciarską. Jest więc w czym wybierać.

W Szklarskiej Porębie dużym udogodnieniem dla pasjonatów sportów zimowych jest, oddana do użytku w 2010 roku, kolejka Karkonosz- Ekspress. Ponad dwukilometrowy wyciąg pozwala przedostać się z dolnej stacji, tuż obok „Szrenicy I”, do zlokalizowanej ponad trzysta metrów powyżej rozwidlenia nartostrad Lolobrygida i Śnieżynka, górnej stacji. To najdłuższy i najnowocześniejszy tego typu wyciąg w Polsce.

Na północny-zachód od Szklarskiej Poręby, przy Gondoli w Świeradowie Zdroju, znajduje się młoda trasa zjazdowa o długości prawie dwóch i pół kilometra, z silnie zróżnicowanymi zjazdami. Górny odcinek, o długości dziewięciuset metrów, spełnia warunki do uzyskania homologacji FIS, a cała trasa jest naśnieżana oraz bardzo dobrze oświetlona.

Po śnieżnym szaleństwie przyjemnie jest odpocząć w jednej z urokliwych restauracji, w których serwowane są regionalne przysmaki. Wspominając wojaże minionego dnia, można planować kolejny urlop – oczywiście na Dolnym Śląsku.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)