Dubaj znowu zaskakuje. Powstanie rafa koralowa, jakiej nie widział świat
Austriacka Grupa Kleindienst, twórca sztucznego archipelagu wysp, znanego pod nazwą Heart of Europe, pracuje nad ogromnych rozmiarów rafą koralową, która powstanie w Dubaju.
09.08.2021 07:58
Rafa koralowa jest jednym z elementów wartego 5 miliardów dolarów projektu Heart of Europe, w ramach którego w Dubaju ma powstać kilka wysp. Z uwagi na wciąż trwającą pandemię data ukończenia rafy, ani całego projektu, nie jest znana.
Dubaj - powstanie gigantyczna rafa koralowa
Trzeba jednak przyznać, że już sam planowany rozmiar rafy - 500 tys. m kw. - robi duże wrażenie. Pierwszym etapem projektu było stworzenie tak zwanego Instytutu Koralowego ("The Coral Institute"). – Rolą Instytutu będzie opieka i zabezpieczenie zasobów genetycznych koralowców, charakterystycznych dla Zatoki Perskiej – wyjaśnia w rozmowie ze stacją CNN, Josef Kleindienst, szef i twórca Kleindienst Group.
Do budowy rafy koralowej zostanie wykorzystana unikalna zdolność koralowców do podziału, w której fragmenty koralowca są zdolne do regeneracji nawet kilkaset razy. Fragmenty koralowców będą przechowywane w specjalnie do tego celu stworzonych zbiornikach wodnych i monitorowane przez wykwalifikowany zespół biologów morskich. Gdy osiągną odpowiednie rozmiary staną się samodzielną, integralną częścią rafy koralowej.
Celem i największą motywacją projektu jest pokazanie, że organizmy morskie i człowiek mogą ze sobą współistnieć, w ramach zrównoważonego rozwoju. Ponadto, rafa koralowa uczyni obszar archipelagu Heart of Europe, pełnego luksusowych hoteli i posiadłości, zdecydowanie bardziej przyjaznym dla mieszkańców i odwiedzających, zarówno pod względem środowiskowym, jak i estetycznym.
Zobacz także
Rafy koralowe
Rafy koralowe mają ogromne znaczenie przyrodnicze. Stanowią m.in. ochronę przed niszczącym działaniem fal. Pozbawione raf koralowych wybrzeża zdecydowanie szybciej ulegają erozji. Tymczasem wyniki badań z 2018 r., pokazują, że ponad 70 proc. koralowców, zlokalizowanych w Zatoce Perskiej uległo już degradacji, poprzez tzw. blaknięcie. Stało się to na skutek zmian klimatycznych i inwazyjnej działalności człowieka.