Alpejski klimat w Polsce. Wyjątkowy zakątek w naszych górach
Stare góralskie powiedzenie mówi, że jeśli w Tatrach i Karkonoszach nie ma już śniegu, należy spakować walizki i udać się w Sudety, a konkretnie do Zieleńca. Wszystko to ze względu na specyficzny mikroklimat panujący w tej części Dusznik-Zdroju, dzięki któremu pokrywa śnieżna utrzymuje się tam znacznie dłużej niż w pozostałych górskich rejonach w Polsce. Co ciekawego można robić w Zieleńcu i okolicach w zimie?
Zieleniec pod względem administracyjnym stanowi część miasta-uzdrowiska Duszniki-Zdrój – jest obecnie jedną z jego dzielnic, która cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, zwłaszcza w okresie zimowym.
Zieleniec – dzielnica Dusznik-Zdroju o wyjątkowych walorach klimatycznych
Wszystko to ze względu na zainteresowanie nią wśród narciarzy, którzy chętnie korzystają z uroków tutejszych stoków, czerpiąc korzyści z charakterystycznego, górskiego klimatu panującego w miejscowości. A ten jest naprawdę wyjątkowy, gdyż bliżej mu do alpejskiego niż do warunków typowo występujących w polskich górach.
Wyjątkowy mikroklimat, jaki panuje na terenie Zieleńca i okolic, miejsce to zawdzięcza szczególnemu układowi ciśnieniowemu mas powietrza. Powodują one, że w Zieleńcu panuje prawdziwie alpejski mikroklimat, znany i doceniany przez turystów z całego świata. Dzięki jego obecności pokrywa śnieżna w Zieleńcu utrzymuje się znacznie dłużej niż w innych częściach naszego kraju. Nie jest więc rzadkością widok w tym miejscu śniegu w kwietniu, w czasie, kiedy w pozostałych regionach naszego kraju zazwyczaj panuje już na dobre wiosna.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Zieleniec słynie ponadto z dość obfitych opadów białego puchu, które dodatkowo podnoszą jego atrakcyjność z punktu widzenia miłośników białego szaleństwa. Według szacunków meteorologów, śnieg utrzymuje się na zielenieckich stokach do aż 150 dni w roku.
Nic więc dziwnego, że wśród narciarzy panuje przekonanie, że to właśnie w tym miejscu można najdłużej w ciągu roku cieszyć się białym szaleństwem. Wszystko to przyczyniło się do popularyzacji Zieleńca wśród narciarzy oraz prężnego rozwoju na jego terenie zarówno bazy noclegowej oraz infrastruktury narciarskiej.
Co ciekawego można robić w wolnym czasie w Zieleńcu?
Zieleniec to typowo turystyczna część Dusznik-Zdroju, która największe oblężenie ze strony turystów przeżywa w okresie zimowym. I raczej nie ma się temu co dziwić, gdyż dzielnica ta dysponuje prężnie rozwijającymi się ośrodkami narciarskimi, trasami narciarstwa zjazdowego i biegowego, a także trasami przeznaczonymi dla snowboardzistów i dzieci oraz młodzieży, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w jeździe na nartach. Trasy narciarskie dostępne w okolicy są zróżnicowane pod względem trudności, co pozwala bezpiecznie i na miarę swoich możliwości oddawać się na nich białemu szaleństwu.
Oprócz tego Zieleniec stanowi także świetną bazę wypadową do zwiedzania całej malowniczej okolicy Dusznik-Zdroju, w tym położonych w pobliżu Gór Orlickich. Z Zieleńca można wyruszyć szlakiem turystycznym na najwyższy szczyt po polskiej stronie Gór Orlickich, czyli Orlicę (wiedzie na nią szlak zielony), a także skorzystać z innych szlaków turystycznych wytyczonych w okolicy. W pobliżu Zieleńca funkcjonuje także unikalny rezerwat Torfowisko, który posiada roślinność typową dla tundry.
Jako że Zieleniec jest obecnie częścią Dusznik-Zdroju, wizyta w tym miejscu nie może obyć się bez skorzystania z atrakcji turystycznych miejscowego uzdrowiska – warto odwiedzić m. in. Park Zdrojowy, Muzeum Papiernictwa, Dworek Chopina, w którym odbywają się koncerty Festiwalu Chopinowskiego, a także zabytkowe centrum miejscowości z ratuszem i malowniczymi kamienicami.
Zarówno Zieleniec, jak i Duszniki-Zdrój, ze względu na swoje położenie, są uznawane za doskonałą bazę wypadową dla wycieczek m. in. w Góry Stołowe, na Szczeliniec Wielki, w Góry Orlickie, w Góry Bystrzyckie, a także do rezerwatu Błędne Skały oraz całej Kotliny Kłodzkiej.