Trwa ładowanie...

Duszniki Zdrój. Uzdrowisko. Nabierz sił i energii

Historia osadnictwa na tym terenie sięga neolitu. Lokacja Dusznik na prawie magdeburskim nastąpiła przed 1324 rokiem. Dokonał jej Walter Reinharcz, od którego nazwiska pochodzi niemiecka nazwa miasta – Reinerz. Nazwa Duszniki ma słowiański rodowód, oznaczała pierwotnie ludzi, którzy byli przeznaczeni do pewnych posług w świątyni. Duszniki Zdrój to uzdrowisko, w którym nabierzesz sił i energii.

Duszniki Zdrój. Uzdrowisko. Nabierz sił i energiiŹródło: Hachette Polska
d3d8la0

Miasto zawdzięcza rozwój położeniu na szlaku handlowym łączącym Śląsk z Czechami.

Na przełomie X i XI wieku na pobliskim wzgórzu wzniesiono warownię strzegącą strategicznej przełęczy Polskie Wrota. Później w tym miejscu powstał murowany zamek z wysoką, 30-metrową wieżą. W okresie wojen religijnych zamek opanowali husyci i osadzili w nim załogę. Opuszczony w 1560 roku obiekt zaczął popadać w ruinę. Z dawnej warowni do dnia dzisiejszego pozostały fragmenty murów obwodowych oraz część wieży. Chociaż pierwsze wzmianki o wodach leczniczych pochodzą z początku XV wieku, badania źródeł mineralnych przeprowadzono dopiero w 1769 roku. To wówczas tzw. Zimny Zdrój zaliczono do leczniczych źródeł. Wydarzenie to stanowi oficjalny początek uzdrowiska.

Pierwsza zabudowa uzdrowiskowa powstała na życzenie króla Prus. Autorem projektu całego kompleksu był królewski architekt C.H. Geisler. W pierwszej kolejności (1802 rok) wzniesiono cztery obiekty skupione wokół Placu Zdrojowego, a następnie inne części uzdrowiska (salę bilardową, pawilonik, Pijalnię) i Park Zdrojowy. Z roku na rok liczba przyjeżdżających tu kuracjuszy wzrastała, tak że na początku XIX wieku Duszniki znane były już niemal w całej Europie. Okres największej prosperity uzdrowiska przypadł na lata I wojny światowej. Dzisiejsze miasto dzieli się na dwie części: starszą – miejską – i młodszą – uzdrowiskową. Część miejska usytuowana na północy obejmuje kompleks mieszkaniowy z zapleczem usługowo-przemysłowym oraz dzielnicę zabytkową z zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym. Gdy wjeżdża się do miasta, po przekroczeniu drewnianego mostku, uwagę zwraca pięknie odrestaurowany barokowy młyn papierniczy z początku XVII wieku. Obecnie mieści się w nim ciekawe Muzeum Papiernictwa z plenerową
ekspozycją zabytkowych maszyn papierniczych. Po pożarze w 1844 roku rynek odbudowano w stylu baroku.

d3d8la0

Na ratusz zaadoptowano kamienicę nr 6, a w jej portalu umieszczono płaskorzeźbę św. Piotra (patrona Dusznik), uratowaną ze spalonego rausza. Kamienica pod nr. 1 to były Zajazd pod Niedźwiedziem, w którym w 1669 roku zatrzymał się król Jan Kazimierz. W rynku znajdowało się też kilka innych zajazdów i hoteli. Został tylko jeden – Sonata, dawniej nazywana Czarnym Rumakiem. Nad rynkiem góruje wieża kościoła św. Piotra i Pawła. Mało ciekawa barokowa fasada świątyni kryje prawdziwe skarby: efektowną ambonę dłuta Michaela Kosslera w kształcie wieloryba z rozdziawioną purpurową paszczą (lata 1720-1722) i umieszczony w bocznej kaplicy Zmarłych pozłacany ołtarz przedstawiający czternastu świętych orędowników. Część uzdrowiskowa Dusznik położona jest na południe od śródmieścia. Otaczające ją kompleksy leśne o charakterze parkowym oddzielają ten fragment miasta od części miejskiej i Podgórza. Zaplecze stanowią Zakład Przyrodoleczniczy, dwa szpitale uzdrowiskowe, liczne sanatoria, ośrodki wypoczynkowe, hotele,
pensjonaty, restauracje i kawiarnie.

W obrębie parku, w pobliżu rzeki, znajduje się teatr zdrojowy, zwany popularnie dworkiem Chopina. Budynek powstał w latach 1802-1805 jako dom, gdzie skupiało się życie kulturalne uzdrowiska. W 1826 roku koncertował tu Fryderyk Chopin. Obecnie w teatrze zdrojowym odbywają się koncerty fortepianowe i przedstawienia teatralne. Budynek jest najstarszym obiektem w dusznickim zdroju.

Naprzeciwko Zakładu Przyrodoleczniczego Jan Kazimierz stoi kompleks dawnej hali spacerowej. Obecnie podzielony jest na kilka części: Pijalnię Wody Mineralnej, halę spacerową i restaurację parkową, w której co wieczór (19.00-22.00) odbywają się potańcówki. Obok znajduje się muszla koncertowa.

Koncert chopinowski Inspiracją do zorganizowania Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego były wydarzenia z sierpnia 1826 roku, kiedy do Dusznik przyjechał często zapadający na zdrowiu 16-letni Fryderyk Chopin. W czasie jego pobytu w uzdrowisku zmarł ubogi sukiennik, osierocając czworo dzieci. Wydarzenie to poruszyło serca kuracjuszy, którzy zorganizowali koncert dobroczynny na rzecz sierot. Wziął w nim udział Fryderyk Chopin, dając swoje dwa pierwsze zagraniczne koncerty.

d3d8la0

Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Chopinowski odbył się 25-26 sierpnia 1946 roku, w 120 rocznicę dusznickich występów. Od tej pory co roku w pierwszej połowie sierpnia Duszniki rozbrzmiewają muzyką Chopina.

UZDROWISKA

Kolejowe Sanatorium Uzdrowiskowe Ośrodek specjalizuje się w leczeniu chorób narządu ruchu, układu trawienia, krążenia, oddechowego i moczowego. Prowadzi też leczenie chorób typowo kobiecych, a także nerwic. Goście mogą korzystać z wielu zabiegów, są to m.in. kąpiele solankowe, mineralne, aromatyczne, czterokomorowe, bicze szkockie, hydromasaż czy gimnastyka. Z myślą o poprawie zdrowia wykonywane są również okłady parafinowe, borowinowe, inhalacje i zabiegi laserowe. Ceny zabiegów kształtują się na poziomie 4-10 zł. Kuracjusze bez opuszczania budynku mogą korzystać z kuracji pitnej wodą leczniczą (szczawa wodorowęglowo-wapniowo-sodowo-magnezowo-żelazista). Wszystkie pokoje przeznaczone dla kuracjuszy wyposażone są w umywalki, cena za pokój 1-osobowy z łazienką wynosi około 40 zł. Ośrodek oferuje zniżki dla dzieci oraz rabaty sezonowe.

Dla chętnych organizowane są wycieczki piesze (do Parku Narodowego Gór Stołowych czy Zieleńca) i autokarowe (do Polanicy Zdrój, Wambierzyc, Pragi i Wiednia)
.

Kolejowe Sanatorium Uzdrowiskowe
al. Chopina 3
7-340 Duszniki Zdrój
(74) 866 94 62 (74) 866 92 19
sanatoriumpkp@wp.pl+'?' )
www.duszniki.zdroj.pl/kolej

d3d8la0

Sanatorium Uzdrowiskowe Chemik Placówka może pochwalić się bogatą ofertą zabiegów. Profil leczniczy sanatorium obejmuje schorzenia układu pokarmowego, układu krążenia, dróg oddechowych i narządu ruchu (rehabilitacja pourazowa, zmiany reumatyczne i osteoporoza)
. Dostępne zabiegi to m.in. kąpiele (perełkowe, aromatyczne, czterokomorowe), gimnastyka lecznicza, hydromasaż, masaż wirowy kończyn dolnych i górnych, jonoforeza, ultradźwięki, lampa sollux, diadynamik, inhalacje czy aquavibron. W budynkach sanatoryjnych czeka na odwiedzających 120 miejsc noclegowych w pokojach z pełnym węzłem sanitarnym. Kuracjusze mieszkają w pokojach 1-, 2-, 3- i 4-osobowych, do ich dyspozycji jest również biblioteka, jadalnia, kawiarnia, sale telewizyjne i świetlice. W sąsiedztwie znajdują się obiekty sportowe.

Atrakcje przygotowywane dla gości to ogniska, kuligi, wycieczki krajowe i zagraniczne. Sanatorium zaprasza również na święta i Sylwestra. Pobyt weekendowy to koszt około 130 zł od osoby.

*Sanatorium Uzdrowiskowe Chemik *
ul. Wojska Polskiego 17
57-340 Duszniki Zdrój
(74) 866 94 75, 866 92 09 (74) 866 94 76
chemik@chemik.duszniki.pl+'?' )
www.chemik.duszniki.pl

Sanatorium Moniuszko W ośrodku położonym niedaleko Parku Zdrojowego leczy się przede wszystkim schorzenia gastrologiczne, ginekologiczne, także narządu ruchu i osteoporozę. Oferowanych jest wiele zabiegów rehabilitacyjnych, badania specjalistyczne, kuracje pitne oraz leczenie dietetyczne. Pokoje wyposażone są w TVsat i telefon. W obiekcie jest winda i jadalnia. Koszt pobytu w pokoju 1-osobowym to 66-80 zł, w zależności od sezonu.

d3d8la0

*Sanatorium Moniuszko *
ul. Zdrojowa 40 57-340
Duszniki Zdrój (74) 8669451 (74) 866 93 75
www.zuk-sa.pl

Szpital Uzdrowiskowy Chopin Profilem leczniczym ośrodka jest ginekologia, pulmonologia, gastrologia i osteoporoza. W obiekcie znajduje się winda, sala intensywnego nadzoru, świetlica, gabinet lekarski i dyżurka pielęgniarska. Kuracjusze mogą korzystać również z dwóch sal telewizyjnych. Pobyt w pokoju 1-osobowym to koszt około 40 zł w zależności od sezonu. Oprócz noclegu cena obejmuje doraźną pomoc lekarską i kurację pitną.

*Szpital Uzdrowiskowy Chopin *
ul. Zielona 14 57-340 Duszniki Zdrój
(74) 866 94 78 (74) 866 94 77
www.zuk-sa.pl

Szpital Uzdrowiskowy Jan Kazimierz Profilem leczniczym jednej z większych placówek w tym rejonie jest ginekologia, pulmonologia, gastrologia i osteoporoza. Leczy się tu również schorzenia narządu ruchu. Obiekt dysponuje 141 miejscami. Wszystkie pokoje wyposażone są w pełny węzeł sanitarny, telefon i TVsat. Na miejscu jest jadalnia, gabinety lekarskie, dyżurki pielęgniarskie oraz sala intensywnego nadzoru medycznego. Pobyt hotelowy w pokoju 1-osobowym, obejmujący kurację pitną oraz doraźną pomoc lekarską, kosztuje 76-93 zł, bez wyżywienia.

d3d8la0

*Szpital Uzdrowiskowy Jan Kazimierz *
ul. Zielona 23 57-340 Duszniki Zdrój
(74) 866 78 00 (74) 866 79 03
www.zuk-sa.pl

Sanatorium Uzdrowiskowe Wieniawski Ośrodek w centrum Parku Zdrojowego. Przeznaczony jest dla osób ze schorzeniami pulmonologicznymi, ginekologicznymi, gastrologicznymi, a także dla osób z chorobami narządu ruchu oraz osteoporozą.
* Sanatorium Uzdrowiskowe Wieniawski*
ul. Wojska Polskiego 23
57-340 Duszniki Zdrój
(4 )866 95 11

Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynowy Belweder W rehabilitacji wykorzystywane są zabiegi takie jak laseroterapia, światłolecznictwo, krioterapia miejscowa, borowina, ćwiczenia, ultradźwięki, inhalacje, masaż klasyczny, limfatyczny, masaż na fotelu typu Prezydent, gimnastyka indywidualna i zbiorowa. Do dyspozycji gości jest także sauna, solarium, siłownia, sala bilardowa i kawiarnia. Restauracja i baza zabiegowa są na miejscu. Turnus 2-tygodniowy w pokoju 1-osobowym, w zależności od sezonu, kosztuje od 800 do 1450 zł.

*Ośrodek Rehabilitacyjno-Wypoczynowy Belweder *
ul. Zielona 4 57-340 Duszniki Zdrój
(74) 866 94 44, 801 61 53
duszniki@resurs.com.pl+'?' )
www.resurs.com.pl

d3d8la0

Klinika SPA Piastów Gród Ośrodek oferuje szereg zabiegów, różnorodne terapie i liczne masaże. Wszystko to odbywa się w Grocie wSPAniałej, w której panuje półmrok i która wystrojem wnętrz przypomina jaskinię. Hotel sprzyja także wyciszeniu. Goście mają do wyboru zabiegi pielęgnacyjne na twarz i na dekolt, liftingujące, przygotowujące cerę pod makijaż, zabiegi kosmetyczne dla mężczyzn, depilację woskiem oraz masaże kosmetyczne. Szeroki wachlarz zabiegów i terapii to dobra propozycja dla osób spragnionych relaksu i wypoczynku. Do dyspozycji gości jest sauna sucha, parowa i na podczerwień, zabiegi wodne, a także urządzenie do masażu termalnego. Można korzystać z muzykoterapii, klimatoterapii, elektroterapii, koloroterapii, balneoterapii, aromaterapii i talasoterapii. Wykonywane są masaże relaksująco-rozluźniające, ujędrniająco-wygładzające, aromaterapeutyczne, a dla osób pragnących poprawić sylwetkę – wyszczuplające. W hotelu znajduje się restauracja Piastowska, w której serwowane są dania kuchni staropolskiej
oraz dietetyczne, proponowane przez dietetyka.

*Klinika SPA *
Piastów Gród
ul. Zdrojowa 32
57-340 Duszniki Zdrój
(74) 866 07 70, 866 92 60 (74) 866 81 59
hotel@piastowgrod.pl+'?' )
www.piastowgrod.pl

Okolica

Kłodzko (16 km). Największe miasto Kotliny Kłodzkiej z kilkoma cennymi zabytkami. Jednym z nich jest kamienny most z XIV wieku, ozdobiony XVII- i XVIII-wiecznymi figurami świętych. Innym – gotycki kościół Wniebowzięcia NMP (XIV wiek). Poniżej kościoła rozpoczyna się podziemna trasa turystyczna, prowadząca przez połączone średniowieczne piwnice do wyjścia u stóp twierdzy. XVIII-wieczna twierdza, wznosząca się na górującym nad rynkiem wzgórzu zamkowym, jest jednym z największych obiektów architektury militarnej w Polsce. To ciekawy zespół kazamat, bastionów i tajemniczych labiryntów. Ekspozycja w pomieszczeniach przy pierwszym dziedzińcu prezentuje dzieje zamku, twierdzy i sławnych ucieczek. W dawnym konwikcie jezuickim (ul. Łukasiewicza 4) mieści się Muzeum Ziemi Kłodzkiej, gdzie można się zapoznać z historią miasta, wytworami rzemiosła i szkłem artystycznym.

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: SPA i uzdrowiska
Autor: Ewa Standzoń-Gierlak, Mirosław Osip-Pokrywka

d3d8la0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d8la0