Jedno z najbardziej niedocenianych miejsc w Polsce. Świetna alternatywa dla Tatr i Karkonoszy
Region pełen wspaniałych atrakcji, malowniczych górskich szlaków i pięknych miejscowości wypoczynkowych. Kojarzony jest głównie z uzdrowiskami, tymczasem Ziemia Kłodzka ma do zaoferowania znacznie więcej. - To wymarzone miejsce na urlop dla każdego, kto kocha góry. W odróżnieniu od Tatr czy Karkonoszy nie ma tu takich tłumów, co na pewno jest dużym plusem - przekonuje Karol Wiak z Nocowanie.pl.
Kudowa-Zdrój czy Lądek-Zdrój to słynne polskie uzdrowiska, o których niemal każdy słyszał. Rzadko jednak są pierwszym wyborem podczas planowania urlopu. A szkoda.
Słynne górskie "zdroje" znajdują się na Ziemi Kłodzkiej, często błędnie nazywanej Kotliną Kłodzką, która stanowi tylko 1/5 jej powierzchni. W rzeczywistości te słynne uzdrowiska nie leżą w kotlinie, tylko w górach.
Ziemia Kłodzka - największe atrakcje
Znane miejscowości stanowią świetną bazę wypadową zarówno do górskich wycieczek, jak i zwiedzania okolicy, która z kolei obfituje w atrakcje. Góry Stołowe wraz ze słynnymi Błędnymi Skałami, Kaplica Czaszek w Czermnej czy twierdza Srebrna Góra to tylko początek długiej listy ciekawych miejsc w pobliżu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Idealne miejsce w Polsce na urlop o każdej porze roku
- Każdy, kto kocha góry, powinien odwiedzić najpopularniejsze miejsca w Górach Stołowych, zdobyć Śnieżnik, na którym funkcjonuje już wieża widokowa, czy poznać malownicze Góry Bardzkie, które znajdują się w pobliżu Kłodzka i nie są aż tak oblegane, przez co można delektować się przyrodą i widokami w ciszy i spokoju - wylicza Karol Wiak z Nocowanie.pl. - W szczególności mogę polecić wyprawę do pobliskich czeskich miejscowości. Polecam tu Nachod oraz Nowe Miasto nad Metują. Oba te miasta mogą pochwalić się wspaniałymi zamkami, pięknymi ogrodami - dodaje.
Ziemia Kłodzka oferuje również wiele świetnych szlaków i atrakcji, które nadają się dla całej rodziny.
- Można pokusić się o stwierdzenie, że Ziemia Kłodzka to wymarzone miejsce na urlop dla każdego, kto kocha góry. W odróżnieniu od Tatr czy Karkonoszy nie ma tu takich tłumów, co na pewno jest dużym plusem - podkreśla Karol Wiak.
Oczywiście są jednak pewne wyjątki. Największego ruchu turystycznego można spodziewać się przede wszystkim w Górach Stołowych - w Błędnych Skałach i na Szczelińcu Wielkim. - Z własnego doświadczenia, polecam się tam wybrać stosunkowo wcześnie rano - można wtedy w spokoju zwiedzać te popularne miejsca, unikając turystycznego zgiełku. W drodze powrotnej w przeciwną stronę zobaczymy z kolei prawdziwe tłumy - mówi Wiak.
Ziemia Kłodzka - jaką miejscowość wybrać?
Jak podkreśla ekspert, planując nocleg w tym regionie, warto zdecydować się na takie miejscowości, które będą świetną bazą wypadową do odkrywania uroków całego regionu. Dzięki temu nie będziemy musieli pokonywać dużych odległości, a wszystkie atrakcje i wyjątkowe miejsca, będą tu dostępne na przysłowiowe wyciągnięcie ręki.
- W takim przypadku mogę polecić Kłodzko lub miejscowości zdrojowe, z których do tych najpopularniejszych miejsc jest stosunkowo blisko, bo 20-30 km. Są to klimatyczne miasta z wieloma zabytkami, atrakcjami przyrodniczymi i, co najważniejsze, z pięknymi widokami górskimi - radzi Karol Wiak.
Znajdujący się pomiędzy Górami Złotymi a Krowiarkami, Lądek-Zdrój to uzdrowisko z długimi tradycjami. Przyjeżdżał tu Goethe czy cesarzowa Katarzyna II. Miasto położone na wysokości ok. 450-500 m n.p.m. przyciąga rzesze kuracjuszy, którzy przybywają leczyć głównie reumatyzm, a także choroby ortopedyczne i neurologiczne.
W uzdrowisku jest także co zobaczyć. Punkt obowiązkowy to zakład przyrodoleczniczy "Wojciech". Już sam budynek z zewnątrz robi ogromne wrażenie, dzięki neobarokowym zdobieniom. Prawdziwa niespodzianka czeka nas jednak w środku – okrągły basen termalny z przepięknymi ścianami pnącymi się nad nim to prawdziwy hit.
W Lądku warto także zobaczyć gotycki most św. Jana, kaplicę św. Jerzego z dzwonnicą, rynek z kamienicami z XVIII i XIX wieku, a także arboretum, czyli ogród botaniczny. W najbliższej okolicy znajdziemy ruiny zamku Karpień, jaskinię Radochowską oraz Stołowe Skały w Górach Złotych (nie mylić z Błędnymi Skałami w Górach Stołowych).
Słynące z Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego Duszniki-Zdrój leżą między Górami Orlickimi a Bystrzyckimi. Tradycje uzdrowiskowe bazują na wodach mineralnych, kąpielach borowinowych oraz specyficznym klimacie. Kuracjusze leczą tu przede wszystkim choroby kariologiczne, gastrologiczne, a także bezpłodność.
Warto zobaczyć Park Zdrojowy wraz z Dworkiem Chopina, rynek i stojące przy nim domy, budynek hotelu "Fryderyk" czy Muzeum Papiernictwa. Popularną atrakcją są także ruiny zamku Homole na wzniesieniu Gomoła. Biegnie przy nich niebieski szlak turystyczny, a u podnóża góry Główny Szlak Sudecki.
Kudowa-Zdrój znajduje się między Górami Stołowymi a Pogórzem Orlickim i charakteryzuje się łagodnym klimatem ze względu na usytuowanie na południowych stokach. Jako uzdrowisko słynie przede wszystkim z pijalni wód mineralnych, które działają leczniczo m.in. na anemię, choroby nerek oraz choroby przemiany materii.
Poza Parkiem Zdrojowym ogromną atrakcją jest Kaplica Czaszek, położona w dzielnicy Czermna. Miejsce przyciąga turystów z Polski i Europy. Barokowa kapliczka powstała na przełomie XVIII i XIX wieku. Znajduje się pomiędzy kościołem św. Bartłomieja a dzwonnicą. Jej wnętrze pokrywa około trzech tysięcy czaszek i kości, natomiast ponad dziesięć razy tyle znajduje się w krypcie. Należą one do ofiar wojen i epidemii.
Polanica-Zdrój znajduje się z kolei na granicy Gór Stołowych, Bystrzyckich i Kotliny Kłodzkiej. Słynie z wód mineralnych – "Staropolanka" i "Wielka Pieniawa", a także łagodnego klimatu. Leczy się tu przede wszystkim schorzenia kardiologiczne i gastrologiczne, ale także otyłość, cukrzycę i choroby endokrynologiczne.
W uzdrowisku do dziś można zobaczyć budynki w stylu kurortowym z początku XX wieku. Tak jak w pozostałych miastach warto odwiedzić ponad stuletni Park Zdrojowy.
Ziemia Kłodzka - ile to kosztuje?
Ile czasu potrzeba, by odkryć wszystko, co najpiękniejsze w Kotlinie Kłodzkiej? - Tydzień czasu w zupełności wystarczy, by odkryć magię Ziemi Kłodzkiej, Gór Stołowych, Masywu Śnieżnika, Gór Bardzkich i miejscowości uzdrowiskowych, słynących z wód o naprawdę niezwykłych właściwościach - mówi Karol Wiak.
Ekspert podkreśla, że region Ziemi Kłodzkiej może pochwalić się naprawdę świetnie rozwiniętą bazą noclegową. - Można tu znaleźć noclegi z każdej kategorii obiektów. Największą popularnością cieszą się przede wszystkim kwatery i pokoje oraz apartamenty - mówi Wiak. - Do najchętniej wybieranych miejscowości na tegoroczne wakacje należy zaliczyć Kudowę-Zdrój i Polanicę-Zdrój. Za nocleg w tym regionie trzeba średnio zapłacić około 130 zł od osoby za dobę.
Iwona Kołczańska, dziennikarka Wirtualnej Polski