Trwa ładowanie...

Duży i mało płochliwy. Rzadki gatunek wraca w Karkonosze

Żeruje na kwiatach ostów, a jego skrzydła potrafią mieć nawet 8 cm. Niepylaka Apolla, bo o nim mowa, już w tym roku będzie można spotkać w polskich górach. Powrót jednego z największych występujących w Polsce motyli jest zasługą pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego.

Duży i mało płochliwy. Rzadki gatunek wraca w KarkonoszeŹródło: Wikimedia Commons CC BY
d2ill5i
d2ill5i

"W ostatnich dniach wypuściliśmy pod Chojnikiem 300 sztuk gąsienic niepylaka. Są na tyle duże, że jeszcze kilka dni będą żerować, po czym zbudują oprzędy i przepoczwarczą się. Za około trzy tygodnie powinny pojawić się pierwsze motyle" – można przeczytać na profilu Karkonoskiego Parku Narodowego na Facebooku.

Jeden z największych dziennych motyli występujących w Polsce nie był widziany na tych terenach już od stu lat. Występujący głównie w Alpach i na półwyspie Iberyjskim Niepylak Apollo, w Polsce jest zagrożony całkowitym wyginięciem.

Niewielkie dziko żyjące populacje występują już tylko w Górach Kruczych (zachodniej część Gór Kamiennych, należących do Sudetów Środkowych) i w Pieninach.

Niegdyś często widywany owad, zniknął już zupełnie z Sudetów, a w okresie II wojny światowej także z Bieszczad. Prace nad odbudowaniem populacji Niepylaka w Karkonoszach zaczęły się ponad 10 lat temu. Pierwszym krokiem było nasadzenie roślin, którymi żywi się motyl, a następnie odtworzenie populacji w warunkach laboratoryjnych.

d2ill5i

Dlaczego Niepylaki Apollo wymarły? Jak to zazwyczaj bywa, winni byli ludzie. Umyślnie lub nie niszczyli siedliska tych motyli. Do tego doszli kolekcjonerzy motyli lub osoby trudniące się odławianiem motyli dla tychże.

Jeśli więc planujecie spędzić urlop w Karkonoszach, wypatrujcie białych skrzydełek z czerwonymi plamkami. Nie powinno być trudno. Koniec końców Niepylak Apollo to jeden z największych polskich motyli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ill5i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ill5i

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj