Dworzec w Białymstoku zmodernizowany. Prezentuje się fenomenalnie
Na początku października oddano do użytku zabytkowy dworzec w Białymstoku, który był modernizowany i przebudowywany przez ostatnie 102 tygodnie. To największa inwestycja PKP ostatniej dekady w woj. podlaskim, która pochłonęła 45 mln zł. Trzeba przyznać, że to dobrze wydane pieniądze – dworzec wygląda imponująco.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Podróżni już oficjalnie mogą korzystać z odnowionego dworca w Białymstoku, któremu nadano historyczny charakter, nawiązujący do wyglądu z 1910 r. Sam budynek powstał wcześniej - w 1862 r. Modernizacja była prowadzona wewnątrz i na zewnątrz obiektu, a efekty prac są godne podziwu. Z racji tego, że jest zabytkiem, wszystkie prace realizowano pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Dworzec w Białymstoku – co się zmieniło?
Wewnątrz dworca wyburzono antresolę zbudowaną podczas poprzedniej modernizacji, powstała poczekalnia z otwartą przestrzenią dla podróżnych, jest sześć kas biletowych i elektroniczne tablice informacyjne. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na zewnątrz - oprócz prac na elewacji dworca - zbudowano również parking na ponad 100 samochodów.
- Białostocki dworzec jest jednym z najważniejszych zabytków w Białymstoku i regionie, modernizacja przywraca mu dawną świetność. Projekt powstał w oparciu o materiały historyczne z Polski i zagranicy, na podstawie których odtwarzano wnętrza – powiedziała podczas otwarcia Małgorzata Dajnowicz, wojewódzka konserwator zabytków.
Białostocki dworzec jest dziewiętnastym przebudowanym dworcem z listy ok. dwustu obiektów należących do PKP, objętych programem modernizacji. Jest jednocześnie jedną z największych i najważniejszych inwestycji w tym programie, który jest realizowany w latach 2016-2023. Co więcej – to także jeden z największych tego typu projektów zrealizowanych w ostatnich latach we wschodniej Polsce.
Inwestycja została w 70 proc. dofinansowana z UE z programu Polska Wschodnia, środki pochodziły też z budżetu państwa i PKP. Za prace była odpowiedzialna firma Budimex.
Agnieszka Osiecka z Centrum Unijnych Projektów Transportowych poinformowała, że przebudowa dworca PKP w Białymstoku to element projektu modernizacji linii kolejowej nr 32 Lewki-Hajnówka, w ramach którego powstał także dworzec w Bielsku Podlaskim. Łącznie z UE na ten projekt pochodzi 86 mln z programu Polska Wschodnia.
Deceuninck w programie Remont w prezencie
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.