Trwa ładowanie...

Dżerba znów modna. Co oferuje największa tunezyjska wyspa?

Dżerba cieszyła się ogromną popularnością pod koniec lat 90. XX. w., kiedy to przyciągała dziesiątki tysięcy turystów spragnionych wakacji za niewygórowaną cenę. I choć wydawało się, że lata świetności wyspa ma już za sobą, coraz częściej znów pojawia się w ofercie biur podróży.

d4a191f
d4a191f

Turyści późno odkryli uroki Dżerby, bo dopiero w latach 80. XX w. Jednak szybko się w niej zakochali, a tamtejsza infrastruktura zaczęła rozwijać się w ekspresowym tempie. Nic dziwnego - największa wyspa Tunezji oraz Afryki północnej (500 km kw., dla porównania: Malta ma 316 km kw.) przyciąga szerokimi i długimi plażami zaliczanymi do najpiękniejszych w całym basenie Morza Śródziemnego.

W 2002 r. nastąpił kryzys. Po ataku terrorystycznym na synagogę Al-Ghariba wielu urlopowiczów zmieniło swoje plany wyjazdowe i zamiast Tunezji wybrało Grecję czy Hiszpanię. Nie sprawiło to, że turystyka na Dżerbie zaczęła wymierać, jedynie tempo jej rozwoju stało się wolniejsze. Od tamtego momentu wiele rzeczy uległo zmianie, a kwestia bezpieczeństwa stała się priorytetem. Dzięki temu od 15 lat na wyspie jest bardzo spokojnie – i pod tym względem jest tu lepiej niż w egipskich czy tureckich kurortach.

Dżerba / Shutterstock.com
Źródło: Dżerba / Shutterstock.com

Popularne kurorty oraz atrakcje

Dziś na Dżerbie funkcjonuje ok. 140 hoteli, a ich liczba stale rośnie. Najwięcej z nich ulokowanych jest w pobliżu 9-kilometrowej plaży Sidi Mahares, wzdłuż której na wypoczywających czeka mnóstwo atrakcji. Do dyspozycji są liczne wypożyczalnie quadów, szkoły kitesurfingu, a nawet jedyne w Tunezji miejsce, gdzie można polatać ultralekkimi helikopterami. Są też dyskoteki, kręgielnie i kasyno.

Houmt Souk / Shutterstock.com
Źródło: Houmt Souk / Shutterstock.com

Jeśli poza leżeniem na plaży interesuje was zwiedzanie, udajcie się do największego miasta na wyspie, Houmt Souk. Znajdziecie tu oryginalne hotele "funduki", lśniące bielą budynki w centrum, imponujący fort, świątynie i niezwykłe targowiska nazywane sukami. Z miasta do plaży Sidi Mahares jest ok 8 km.

Dżerba / Shutterstock.com
Źródło: Dżerba / Shutterstock.com

Wschodnie wybrzeże jest nieco mniej rozwinięte. Mimo to jest co robić! Główne atrakcje ulokowane są w pobliżu półwyspu Ras Taguermes, który można łatwo rozpoznać po wybudowanej na nim latarni morskiej. Największą atrakcją jest Djerba Explore Parc - otwarty w 2003 r. park tematyczny, poświęcony kulturze arabskiej, a w szczególności kulturze Dżerby. W tej części wyspy, przy La Seguila Beach, nie brak też hoteli nastawionych na turystykę masową.

Dżerba / Shutterstock.com
Źródło: Dżerba / Shutterstock.com

Mała Jerozolima

W Ar-Rijad (8 km od miasta Houmt Souk) co roku w maju odbywa się jedno z najważniejszych świąt judaistycznych – Lag ba-Omer. Dla tutejszych żydów to szczególny moment w roku. Śpiewają radosne pieśni, zapalają świece, a kobiety modlą się o płodność. Kulminacją święta o 150-letniej tradycji jest wielka procesja. Ulice miasta w tym czasie bardziej przypominają te w Jerozolimie niż muzułmańskim mieście. Największe wrażenie robi wspólna zabawa – żydów i wyznawców islamu, serdecznie witających się ze sobą. Będąc tutaj, trzeba koniecznie wstąpić do synagogi Al-Ghariba, która jest jedną z najsłynniejszych na świecie. Według wierzeń wmurowany jest w niej kamień przywieziony przez pierwszych osadników ze zburzonej Świątyni Salomona, w której miała być przechowywana Arka Przymierza.

Synagoga Al-Ghariba / Wojciech Gojke
Źródło: Synagoga Al-Ghariba / Wojciech Gojke

Mieszanka kulturowa, jakiej na próżno szukać w innych, afrykańskich krajach

Państwa, w których dominuje islam, są uważane za niezwykle konserwatywne, a turyści są przeświadczeni, że pod żadnym pozorem nie wolno w nich eksponować swojej odmienności religijnej. Nie można wrzucać wszystkich do jednego worka. Tunezja, a zwłaszcza Dżerba, słynie z tego, że bez względu na to, czy jesteś katolikiem czy żydem, jesteś mile widziany. Co ciekawe, Tunezję i Stolicę Apostolską łączy specjalna umowa, gwarantująca katolikom prawa niespotykane w innych krajach muzułmańskich. Mieszkający tu wyznawcy różnych religii wytworzyli unikalną kulturę, której wyrazem są liczne muzea, zabytki i obiekty architektoniczne.

Święto Lag ba-Omer / Wojciech Gojke
Źródło: Święto Lag ba-Omer / Wojciech Gojke

Ceny wycieczek

Na Dżerbę najlepiej dostać się z biurem podróży. Ceny wycieczek są bardzo kuszące i zaczynają się od ok. 1150 zł od osoby. Za tę kwotę spędzicie tydzień w 3,5-gwiazdkowym hotelu z wyżywieniem all inclusive. W cenie są oczywiście bilety lotnicze. Jeśli zależy wam na wysokim standardzie i chcecie zatrzymać się w hotelu 5-gwiazdkowym, za wakacje zapłacicie od ok. 1905 zł od osoby.

d4a191f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a191f

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj