Dzień Jeża. Tego wiele osób nie wie o tych uroczych ssakach
Lasy Państwowe nie przestają zaskakiwać internautów ciekawostkami z otaczającego nas świata flory i fauny. W ostatnim poście opublikowali ciekawą infografikę dotyczącą jeży. Nie bez powodu skupili się na tym małym zwierzęciu, bowiem właśnie 10 listopada obchodzimy Dzień Jeża.
Jeże zapewne nie wiedzą, że właśnie 10 listopada mają swoje święto. Z tej okazji warto zrobić im prezent i zostawić w swoich ogródkach stertę suchych liści pokrytych gałęziami. Możliwe, że na okres zimowy zadomowi się w niej jakiś mały osobnik.
Lasy Państwowe, aby uczcić ten dzień, na swoim profilu na Facebooku udostępniły infografikę z wieloma ciekawymi faktami o jeżach. "Świetne te wasze grafiki!", "Jeże są super" - komentują internauci wpis, który zebrał już ponad 430 polubień.
Ciekawostki o jeżach
Znak rozpoznawczy jeża, czyli kolce to tak naprawdę przekształcone włosy zbudowane z keratyny. Z funkcji ochronnej przekształciły się w obronną, dlatego w momencie zagrożenia jeż zwija się w kulkę tak, że łapki, nos i brzuch są dokładnie chronione. Noworodki mają zaledwie około 100 kolców, zaś dorosłe osobniki od 3,5 do 7 tys.
"Dokąd tupta nocą jeż?" - słowa piosenki nie wzięły się znikąd, bowiem jeże po zmroku faktycznie tuptają i to nie mało! Potrafią w jedną noc pokonać nawet dwa kilometry w poszukiwaniu pożywienia. A czym się żywią? Jak twierdzą Lasy Państwowe, mitem jest, że jeże jedzą jabłka, a także, że noszą je na grzbiecie. Te ssaki uwielbiają dżdżownice, małe gryzonie oraz jaja ptaków. Potrafią one też polować na małe węże, a nawet na żmije. Co ciekawe, jeżeli jeż jesienią nie będzie ważył minimum 700 g, to najprawdopodobniej nie przeżyje zimy, w czasie której zapada w kilkumiesięczny sen.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Ciąża jeży trwa pięć tygodni, a zazwyczaj rodzi się od dwóch do nawet 10 młodych. W okresie rozrodczym samiec wykonuje taniec wokół samicy. Musi on zostać przez nią zaakceptowany, w przeciwnym razie zostanie ukłuty ostrym kolcem. Warto dodać, że jeże w Polsce są pod częściową ochroną.
Spotkałeś jeża? Tego nie rób
Warto pamiętać, że jeży nie należy zabierać do domu. Przez wysoką temperaturę panującą w mieszkaniach zwierzęta te nie zapadają w sen zimowy, a wtedy mogą mieć poważne problemy zdrowotne.
- Ludzie tego w ogóle nie rozumieją. Mieliśmy takie sytuacje, że zwierzęta, które spędziły całą zimę w czyimś domu, przybrały ogromnie na wadze. Niektórzy wyhodowali dwukilogramowe potwory, które były całkowicie niewydolne środowiskowo. To tak jakby 150-kilogramowego mężczyznę średniego wzrostu wypuścić do lasu, dać mu dzidę i powiedzieć, że ma teraz polować - tłumaczył w rozmowie z WP Turystyka Oktawian Szwed, prezes fundacji Primum prowadzącej Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Jeżurkowo".
Źródło: Lasy Państwowe
Sztuka podróżowania - DS4
WP Turystyka na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski