Trwa ładowanie...

Dzień pandy wielkiej. Wyjątkowe święto wyjątkowego misia

Jeszcze do niedawna skrajnie zagrożona wyginięciem – stała się przykładem wielkiego sukcesu ekologów – jej populacja powoli, lecz systematycznie, rośnie. W Chinach przez pewien czas za zabicie pandy i handel jej futrem lub mięsem obowiązywała nawet kara śmierci.

Dzień pandy wielkiej. Wyjątkowe święto wyjątkowego misiaŹródło: WWF
d5mtkvk
d5mtkvk

16 marca to dzień pandy wielkiej - święto uwielbianego przez wszystkich niedźwiedzia.
Od czasu utworzenia WWF w 1961 roku panda jest symbolem działań na rzecz ochrony przyrody

Ocalony gatunek? Nie do końca…

Od połowy XX w. panda była symbolem gatunków zagrożonych wyginięciem.
W 1970 r. na wolności żyło już tylko 1000 pand. Dzięki wspólnej pracy rządu Chin, WWF oraz lokalnych społeczności udało się zatrzymać wymieranie tych pięknych zwierząt. W ciągu 40 lat populacja pandy zwiększyła się o 80 proc., do 1860 osobników. Dzięki temu Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody zmieniła stopień zagrożenia wyginięciem dla pandy wielkiej. Status w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych został obniżony z kategorii "gatunek zagrożony” do "narażony” na wyginięcie.

WWF
Źródło: WWF

Udało się nawet doprowadzić do wzrostu liczebności pandy – to wielki sukces. Jednak to wciąż za mało, aby uznać, że jest całkowicie bezpieczna. Rozległy niegdyś obszar występowania pandy został ograniczony do kilku odizolowanych od siebie masywów górskich. Oznacza to niebezpieczeństwo niekorzystnych zmian genetycznych wśród niewielkich, nie kontaktujących się ze sobą populacji.

d5mtkvk

- Konieczna jest kontynuacja starań, aby zwiększył się obszar dogodnego dla pandy siedliska, w którym znajdzie swój ulubiony pokarm – liście bambusa – oraz aby powstały korytarze ekologiczne łączące ze sobą poszczególne populacje pandy. – mówi Przemysław Nawrocki, ekspert WWF Polska ds. gatunków zagranicznych.

Panda – ulubieniec wszystkich

Pandy są jednymi z najbardziej lubianych i popularnych zwierząt. Ich obecność w ogrodach zoologicznych gwarantuje ogromną ilość odwiedzających. Pandy znane są z zamiłowania do przytulania, jedzenia i spania. Ponad połowę swojego dnia spędzają na jedzeniu, żywią się głównie bambusem, którego mogą pochłonąć aż 14 kg dziennie. Mogą osiągać długość 150 cm wzrostu i 150 kg wagi. Na wolności żyją od 15-20 lat. W ubiegłym roku w wieku 37 lat umarła Basi – najstarsza z pand żyjących pod opieką człowieka.

Panda stała się przykładem do naśladowania w działaniach podejmowanych w celu ochrony innych zagrożonych gatunków. Dla WWF sytuacja pand jest dowodem, że współpraca rządów państw, organizacji pozarządowych, naukowców oraz lokalnych społeczności ma sens i przynosi zamierzone efekty.

WWF
Źródło: WWF

- Panda, a właściwie panda wielka, jest jednym z niewielu gatunków zwierząt o dużych rozmiarach, które uniknęły zagłady z rąk ludzi. Wszędzie, gdzie pojawiał się człowiek, w pierwszej kolejności ginęły gatunki dużych ssaków i ptaków – tak również było z mamutami, leniwcami olbrzymimi, czy ptakami moa. To nie przypadek, że wśród gatunków zagrożonych wymarciem znalazły się resztki "megafauny”, na przykład słoń leśny, nosorożce, żyrafy i duże drapieżniki takie jak tygrys, irbis śnieżny, gepard. – dodaje Przemysław Nawrocki, ekspert WWF Polska ds. gatunków zagranicznych.

d5mtkvk

Gatunki i podgatunki krytycznie zagrożone wymarciem

• Nosorożec jawajski: niegdyś występował na wielkim obszarze od Indii po Borneo. Obecnie zachowało się zaledwie 60 osobników, głównie na Jawie.
• Lampart amurski: podgatunek lamparta przystosowany do życia w chłodnym klimacie, występujący na pograniczu Chin i Rosji. Zostało zaledwie ok. 60 osobników.
• Baji chiński: słodkowodny delfin żyjący z rzece Jangcy. Krytycznie zagrożony,
a może nawet już wymarły, zaledwie kilkanaście lat temu.
• Goryl górski: podgatunek goryla występujący środkowej Afryce. Łącznie zachowało się ok. 480 osobników. Dzięki ochronie jego liczebność powoli rośnie.
• Tygrys: obecnie żyją na mniej niż 7 proc. ich oryginalnego terytorium. W XX w. liczebność tych zwierząt zmniejszyła się aż o 95 proc.! Na wolności żyje już tylko ok. 3800 tygrysów.
• Niedźwiedź polarny: Naukowcy oceniają, że ich liczba w ciągu najbliższych 30-50 lat zmniejszy się o proc. Niedźwiedzie zagrożone są głównie z powodu zmian klimatu.
• Mors: Morsy tracą naturalne siedliska z powodu topniejących lodów Arktyki.
• Pingwin Magellana: Populacje 12 spośród 17 gatunków pingwinów gwałtownie się zmniejszają.
• Żółw skórzasty: Ten największy spośród morskich żółwi przetrwał ponad 100 milionów lat. Teraz zagrożony jest wyginięciem.
• Tuńczyk błękitnopłetwy: Z powodu niezrównoważonych połowów populacje na wschodnim Atlantyku i Morzu Śródziemnym są bliskie załamania.

WWF
Źródło: WWF

Źródło: WWF

Zobacz też: Szczęśliwy jak panda

d5mtkvk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5mtkvk

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj