Może paść rekord. Turyści kochają ten kraj na południu Europy
Szacuje się, że w tym roku aż 68 mln turystów spędzi lato w jednym z najpiękniejszych państw nad Morzem Śródziemnym. Mowa oczywiście o słonecznej Italii. Jeśli prognozy przedstawione przez instytut badawczy Demoskopika się potwierdzą, to będzie to większa liczba niż przed pandemią. Szacuje się, że turyści wydadzą we Włoszech 46 mld euro.
Prognozuje się, że liczba turystów będzie wyższa o ponad 4 proc. niż w poprzednim roku, gdy przyjechało 65 mln osób, a ich wydatki wzrosną o 5 proc. O kilka punktów procentowych przekroczona zostanie też liczba turystów z 2019 r., a więc ostatniego roku przed pandemią.
Rekordowa liczba rezerwacji
Zarezerwowanych zostanie około 267 mln noclegów w hotelach, pensjonatach i ośrodkach wakacyjnych. Według ekspertów wszystko wskazuje na to, że będzie to największy ruch w turystyce od 2000 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Co Zakynthos ma do zaoferowania turystom? "Atrakcji jest więcej niż czasu"
Wakacje w Italii od czerwca do września tego roku wybrało już ponad 35 mln cudzoziemców.
Najpopularniejsze kierunki to Toskania, gdzie lato spędzi 7,4 mln Włochów i obcokrajowców, a także Emilia-Romania - tam przyjedzie ponad 6 mln osób. Właśnie przewidywania dotyczące tego regionu, częściowo dotkniętego przez katastrofalną powódź, uznano za szczególnie pocieszające. W żywiole nie ucierpiała bowiem riwiera nad Adriatykiem.
- W całych Włoszech być może zarejestrowana zostanie najwyższa liczba od 2000 r., zarówno jeśli chodzi o turystów, jak i o noclegi - powiedział Raffaele Rio, prezes instytutu Demoskopika, przedstawiając raport "Turystyczna prognoza na lato 2023".
Czytaj także: Najtańsze miasta na city break. Czołówka może zaskoczyć
Przypomnijmy: o miejsce na podium, jeśli chodzi o największą liczbę turystów, walczą od lat trzy kraje Europy: Francja, Hiszpania i Włochy. W tym roku Włochy mają szansę, aby znaleźć się na pierwszym miejscu.
Demoskopika to włoski instytut badań, specjalizujący się w analizach społecznych i ekonomicznych.