Trwa ładowanie...
Wakacje.pl
Nocowanie.pl
Plaże
Wyspy
Egzotyka
W Podróży
Miasta
Poza miastem
Ludzie
Wideo
Zobacz inne
Najnowsze
Popularne

Etnocentrum w Krośnie startuje

Co można zrobić z zabytkowym, niszczejącym budynkiem starego dworca kolejowego? W modzie są galerie handlowe i supermarkety, filie banków czy salony telefonii komórkowej, odgrodzone płytą z karton-gipsu od ruiny. Ale – jak pokazuje przykład Krosna – można też inaczej!
Podziel się
Promocja Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej na Jarmarku Jarosławskim
Promocja Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej na Jarmarku Jarosławskim (Materiały prasowe)

"Jeśli nie wiesz, skąd jesteś, nie wiesz, kim jesteś.”
Domy bezdomne, Dorota Brauntsch

Od października 2018 roku przechodzący koło dawnego dworca PKP mieszkańcy i turyści obserwują metamorfozę podniszczonego zabytku. Ze starych murów stopniowo znika odpadający tynk i zza odświeżonej elewacji wyłania się Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Zachowując wartość architektoniczno-historyczną budynku dworca, nadano mu nową, niepowtarzalną funkcję miejsca spotkań z kulturą ludową i tradycyjną, które będzie przyciągać i inspirować.

Czym jest owo Etnocentrum i jakie funkcje będzie spełniać, bez skutku dziś (pod koniec listopada 2019 roku) można szukać w Wikipedii. A jest ono innowacyjną instytucją, w której kulturę tradycyjną poznamy dzięki najnowocześniejszym technologiom. W istniejących w regionie skansenach i na muzealnych ekspozycjach można zobaczyć ślady minionego życia – w nowym miejscu na kulturalnej mapie Krosna będzie można dotknąć i doświadczyć dawnego świata. Przeżyć trochę życia po dawnemu.

Naszym zadaniem jest umożliwienie dostępu do żywej tradycji ludowej jak największej liczbie osób w różnym wieku – od przedszkolaka po seniora. Przy czym najstarsi będą jednocześnie gośćmi Etnocentrum i autorytetami dzielącymi się z innymi opowieścią o dawnych czasach. Najmłodsi i trochę starsi powinni być zachwyceni sposobem poznawania tradycji poprzez interaktywne etno gry i tablice multimedialne. Dużo emocji mogą wywołać lokalne legendy, tym bardziej, że w podziemiach będzie można m.in. odbyć podróż wozem po wyboistych drogach! Na wszystkich czeka również bogata oferta warsztatów rzemiosła tradycyjnego, potańcówki i koncerty.

   Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

Budynek Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej przed wielkim otwarciem.

Skąd pomysł na Etnocentrum? Podobno "z punktu widzenia drogi mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi”. Tak brzmi jeden z tekstów Loesje, napisany w okolicy dworca kolejowego Warszawa Wschodnia. W myśl tego, nie tylko siedliska otoczone przyrodą, ale też drogi, miasteczka i metropolie, nawet stolica kraju, z perspektywy gwiazd stanowią część kosmicznej wsi. Oczywiście "punkt widzenia drogi mlecznej” to tylko metafora, lecz w polskim kontekście słowa "wszyscy jesteśmy ze wsi” można w dużej mierze potraktować dosłownie. Przedwojenne społeczeństwo polskie w 70 procentach stanowiły rodziny chłopskie i związane z uprawą ziemi. Kto z nas, mieszkańców mniejszych i większych miast, nie słyszał rodzinnych wspomnień o prababci czy pradziadku ze wsi?

Slot

Kultura ludowa jest kluczem do naszej tożsamości. W czasach PRL-u przez dążenie do centralizacji kraju i zniesienia różnic regionalnych folklor został sprowadzony do roli widowiska scenicznego. Tymczasem pod tym pojęciem kryje się nieskończenie wiele znaczeń odnoszących się dawniej do każdej chwili życia człowieka – od narodzin po pogrzeb. Znaczeń, które integrowały i zbliżały ludzi, także dlatego, że dla każdego członka wspólnoty były zrozumiałe. Przybierały różne formy – pieśni, gadek, zwyczajów weselnych czy pogrzebowych. Dziś można ich szukać w książkach i w pamięci najstarszych mieszkańców regionu. A Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej będzie miejscem, w którym każdy będzie mógł wejść do fascynującego świata ludowych wierzeń, zwyczajów, rzemiosła i opowieści.

Zapraszamy do śledzenia nowej tradycji ludowej na https://www.facebook.com/etnocentrum/

   Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

Wnętrze Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej – Izba gościnna

Slot

Etnocentrum powstaje w ramach projektu pn. "Modernizacja zabytkowego dworca PKP na potrzeby funkcjonowania ETNOCENTRUM Ziemi Krośnieńskiej” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, oś priorytetowa VIII. Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury, działanie 8.1.

   Materiały prasowe
(Materiały prasowe)

Aleksandra Karmelita – Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej

Podziel się opinią

Share
Slot