Trwa ładowanie...

Europejskie kurorty narciarskie w tarapatach. Naukowcy nie mają złudzeń

Z najnowszych analiz wynika, że co czwarty ośrodek sportów zimowych w Europie może zostać zamknięty. Jest to pokłosie zmian klimatycznych, a w szczególności globalnego ocieplenia. Pojawiają się więc pytania o przyszłość europejskich kurortów, które utrzymują się głównie z narciarstwa.

Stoki narciarskie w Europie (zdjęcie ilustracyjne)Stoki narciarskie w Europie (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: Adobe Stock, fot: Grzegorz Polak
d4bihxw
d4bihxw

Globalna sytuacja nie jest dobra. Aktualnie wszystko wskazuje na to, że nasza planeta osiągnie wzrost temperatury aż o 2,7 st.C.

Naukowcy przekazują złe wieści

Kompleksowa analiza Nature Climate Change, której wyniki opublikował "The Guardian" wykazuje, że co dwa lata w co czwartym europejskim ośrodku narciarskim może zabraknąć śniegu. Na potrzeby badań, naukowcy założyli, że globalne ocieplenie utrzyma się na poziomie ok. dwóch st.C. W badaniu wzięto pod uwagę sztuczne naśnieżanie, bez którego nawet połowa kurortów co dwa lata nie byłaby w stanie zafundować turystom białego szaleństwa, na które czeka wielu amatorów zimowych sportów.

Sztuczne naśnieżanie w niektórych kurortach w Alpach, krajach nordyckich i Turcji może zrekompensować niedobory śniegu w miarę ocieplania się klimatu. Jednakże zdaniem badaczy, naśnieżanie przyniesie marne rezultaty w kurortach w Wielkiej Brytanii i Europie Południowej, gdzie często robi się za ciepło, aby korzystać z naśnieżania, bowiem wytworzony śnieg zbyt szybko topnieje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sezon wakacyjny nad Bałtykiem. "Specyficzny rok"

Europejski przemysł narciarski szacowany jest na 30 mld euro (ponad 134 mld zł), a aż 80 proc. istniejących ośrodków zimowych znajduje się właśnie w Europie.

d4bihxw

 Ośrodki narciarskie mogą mieć problemy

Już zeszłoroczny sezon narciarski pokazał, że ośrodki sportów zimowych są w złej sytuacji. Mówiło się, że ubiegły rok miał być zastrzykiem finansowym po pandemii COVID-19, a tymczasem część popularnych kurortów, takich jak Chamonix we Francji czy Innsbruck w Austrii zmuszona była do czasowego wyłączenia stoków ze względu na olbrzymie koszty naśnieżania, które przez wysokie temperatury niewiele dawało, bowiem śnieg i tak topniał.

- Turystyka narciarska to zagadnienie niszowe w obliczu zmian klimatycznych, ale z punktu widzenia ludzi mieszkających w górach i zarabiających na życie, dzięki tej gałęzi gospodarki, bardzo ważne jest, aby naprawdę zrozumieć, w jakim stopniu zmiany klimatyczne zagrażają tej działalności - powiedział w rozmowie z "The Guardian" dr Samuel Morin, naukowiec z Meteo-France i CNRS w Tuluzie i Grenoble. 

d4bihxw

Źródło: "The Guardian"/Polast News

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4bihxw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bihxw