Trwa ładowanie...

Fotopułapka uchwyciła rysia. To wyjątkowy osobnik

Fotopułapka zamontowana w Magurskim Parku Narodowym uchwyciła rysia Skalnego. To osobnik, który ocalał dzięki akcji przeprowadzonej trzy lata temu przez przyrodników ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" oraz rehabilitacji w Bielsku-Białej.

Fotopułapka uchwyciła rysia w Magurskim Parku Narodowym Fotopułapka uchwyciła rysia w Magurskim Parku Narodowym Źródło: Adobe Stock, fot: Maciej Rawluk
d2ru4z7
d2ru4z7

"Skalny - młodziutki ryś, którego dzięki naszej akcji ratunkowej w grudniu 2019 roku oraz kilkumiesięcznej rehabilitacji w ośrodku Mysikrólik w Bielsku-Białej wypuściliśmy w maju 2020 roku w Magurskim Parku Narodowym - skończył już trzy lata. Obroża telemetryczna, w którą go wyposażyliśmy, rozpięła się w zaplanowanym terminie. Obecnie rozpoznajemy go po charakterystycznym wzorze cętek. Skalny zamieszkał w okolicach Sanoka. W dalszym ciągu monitorujemy go przy pomocy fotopułapki, instalowanej i sprawdzanej przez Adriana Czecha, fotografa i przyrodnika" - czytamy we wpisie opublikowanym przez przyrodników ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk", które zajmuje się ochroną przyrody, a szczególnie działaniami na rzecz ssaków drapieżnych.

Ocalony ryś uchwycony przez fotopułapkę

Kilka dni temu Skalny ponownie został uchwycony przez fotopułapkę. "Wyrósł na pięknego rysia. Sądząc po znakowaniu na wykrocie, w marcu tego roku był już gotowy, żeby przystąpić do rozrodu. Może teraz jakaś rysica wychowuje jego młode na Pogórzu Karpackim, czego Skalnemu, sobie i wszystkim zaangażowanym w jego ratowanie serdecznie życzymy" - dowiadujemy się z mediów społecznościowych.

Warto wspomnieć, że w grudniu 2019 roku ryś zbliżył się do zabudowań w Desznicy. Był mocno wychudzony oraz osłabiony i w efekcie niezdolny do samodzielnego polowania. Dzięki współpracy przyrodników z mieszkańcami i pracownikami Magurskiego Parku Narodowego udało się go odłowić. Bez tej interwencji zwierzę nie zdołałoby przeżyć.

d2ru4z7

Przez kolejne miesiące Skalny nabierał sił w bielskim ośrodku rehabilitacji dzikich zwierząt Mysikrólik (jednym z nielicznych w Polsce, który pomaga chorym lub kontuzjowanym dzikim zwierzętom). W porozumieniu z Magurskim Parkiem Narodowym wypuszczony został w rejonie, który zajmowała jego matka.

Rysie w Polsce

Rysie są ssakami drapieżnymi z rodziny kotowatych. Populacja tego gatunku w Polsce szacowana jest na ok. 300 osobników, a w Magurskim Parku Narodowym na kilka. Dorosły ryś może mierzyć od 100 do 150 cm. Wysokość w kłębie sięga 75 cm. Osobniki - z wyjątkiem samic z młodymi - prowadzą samotne życie. Rysie użytkują duże areały, które w górach sięgają 100-140 km kw. W Polsce są pod ścisłą ochroną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS7

d2ru4z7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ru4z7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj