Francja chce przyciągnąć więcej polskich turystów
Anglojęzyczne wersje stron internetowych regionów czy atrakcji turystycznych to już praktycznie norma w Europie. Niespodzianką jest, że Francuski departament Pireneje Wysokie i leżące w nim miasteczko Lourdes, uruchomiły polską stronę internetową. To duże ułatwienie i pomysł na przyciągnięcie jeszcze większej liczby turystów z naszego kraju.
Za loty, o których mowa, zapłacimy od 69 zł w jedną stronę. Na miejsce dotrzemy w 2 godziny i 45 minut.
Strona internetowa lourdes-pireneje.pl kładzie nacisk na trzy największe atrakcje francuskiego departamentu: słynne z maryjnych objawień Lourdes, niezapomniane krajobrazy Pirenejów oraz specjalność regionu - spa. - W każdym z tematów stworzyliśmy propozycje pobytów związanych z Lourdes, objazdowych lub w centrach spa. Do każdej z propozycji dołączony jest plik do ściągnięcia ze szczegółami i trasami - tłumaczy przedstawicielka regionu.
Pireneje Wysokie ze stolicą w Tarbes znane są na świecie przede wszystkim z 15-tysięcznego miasteczka Lourdes, w którym według tradycji katolickiej, między lutym a lipcem 1858 r., w grocie Massabielle Matka Boska 18 razy ukazała się 14-letniej Bernadetcie Soubirous. To właśnie wtedy miało trysnąć w tym miejscu źródło wody, bijące do dziś.
Sanktuarium słynie jako miejsce uzdrowień. Każdego roku Lourdes przyciąga miliony zwiedzających z całego świata. Przyjeżdżają tam zarówno wierzący, jak i ateiści. Katolicy modlą się w grocie, gdzie miało dojść do objawień, oraz wybudowanych nieopodal trzech bazylikach. Wyznawcy innych religii i ateiści przybywają tam, żeby odkryć wyjątkowe miejsce, które trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu. Sanktuarium jest otwarte przez całą dobę, a wstęp jest darmowy.
W Lourdes warto odwiedzić też górujący nad miastem warowny zamek z ponad tysiącletnią historią. Ten świetnie zachowany okaz architektury obronnej posiada status zabytku historycznego i muzeum francuskiego. Rozpościera się z niego wspaniały widok na miasto, sanktuaria i Pireneje. Mury zamku kryją także ogród botaniczny usytuowany u stóp XIV-wiecznego donżonu oraz muzeum, gdzie można odkryć historię i kulturę Pirenejów francuskich i hiszpańskich.
Departament słynie też z jednego z najważniejszych punktów w Pirenejach - Cirque de Gavarnie, polodowcowego cyrku, części masywu Mont Perdu Gavarnie, wpisanego na listę UNESCO, z uwagi na jego naturalne ukształtowanie i piękno. Ten kolos stworzony przez naturę jest otoczony szesnastoma szczytami liczącymi ponad 3 tys. m wysokości. Znajduje się tam także najwyższy wodospad w Europie (432 m).
Cyrk lodowcowy w Gavarnie jest najbardziej spektakularnym spośród licznych w Pirenejach cyrków polodowcowych. Według legendy umierający Roland, bohater średniowiecznej "Pieśni o Rolandzie" właśnie ponad doliną Gavarnie próbował zniszczyć swój miecz Durandal, uderzając nim o skałę, aby nie wpadł w ręce wrogich Saracenów. W rezultacie powstała w grani Pirenejów przełęcz zwana Breche de Roland - Szczerba Rolanda.
Pireneje Wysokie to także miasteczko Cauterets, dokąd pod koniec XIX wieku znani i bogaci Europejczycy przybywali do wód. Słynie ono z oryginalnej barokowej architektury, a chwilę relaksu można odnaleźć w jednym z ośmiu kompleksów termalnych z odkrytymi basenami, z których można podziwiać widoki na góry.
Kilka kilometrów powyżej Cauterets, w Parku Narodowym Pirenejów znajdziemy chętnie odwiedzany przez turystów Most Hiszpański - Pont d'Espagne.Znajduje się z dala od hiszpańskiej granicy, jednakże przed wiekami był tam szlak prowadzący do tego kraju.