Trwa ładowanie...
02-09-2013 15:28

Galicja - na krańcu świata

W czasach starożytnych ta część Hiszpanii była nazywana przez Rzymian Finis Terre, byli oni bowiem przekonani, że jest to kraniec ziemi. Całe wybrzeże położonej nad Atlantykiem Galicji ukształtowane jest fantazyjnie i tworzy malownicze widoki dzięki mocno wciętym w głąb lądu zatokom.

Galicja - na krańcu świataŹródło: © musuraca - Fotolia.com
dao4ct5
dao4ct5

Dzisiaj jego mieszkańcy opisują swój region jako zieloną krainę obfitującą w lasy i bujną roślinność, z bogactwem owoców morza i bezludnymi plażami z widokiem na góry. Bogactwem kulturowym są także historyczne miasta pełne często unikatowych zabytków.

Hiszpańska Galicja zyskała sławę w całym świecie chrześcijańskim dzięki zagranicznym pielgrzymkom do grobu św. Jakuba, który znajduje się w stolicy regionu Santiago de Compostela. Miasto, jedno z najpiękniejszych w Hiszpanii, jest niczym żywe muzeum, nad którym dominuje wspaniała katedra w stylu hiszpańskiego baroku. To w niej spoczywają szczątki świętego patrona.

Międzynarodowa kariera miasta zaczęła się w XII w., gdy aktem papieskim grób św. Jakuba uzyskał rangę jednego z trzech najważniejszych miejsc chrześcijaństwa obok Palestyny i Rzymu. Od tej chwili zaczęły się pielgrzymki z całego świata. Dzisiaj szlakami oznaczonymi żółtą strzałką i znakiem muszli wędrują tysiące pielgrzymów. Jedni poświęcają na to tydzień, inni nawet kilka lat.

Tekst: Zenon Żyburtowicz

Wydanie internetowe: www.magazynvip.pl

dao4ct5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dao4ct5