Co oznaczają kolory na drewnie? Leśniczy wszystko tłumaczy
Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego ścięte drzewa oznaczane są na różne sposoby? Okazuje się, że kolory do tego wykorzystywane mają duże znaczenie. Dodatkowo mogą pomóc turystom w trudnej sytuacji.
W mediach społecznościowych Lasy Państwowe stale zdradzają ciekawostki z otaczającego nas świata flory i fauny. W jednym z ostatnich filmików udostępnionych na Facebooku leśniczy wytłumaczył, co oznaczają kolory płytek i napisów na drewnie.
Kolory na drewnie
Okazuje się, że kolor, jakim oznaczone jest drewno, ma związek z miejscem jego pozyskania. Czerwone znaczniki świadczą o tym, że drewno pochodzi z terenów zarządzanych przez Lasy Państwowe, zielone - z parków narodowych, niebieskie - z lasów prywatnych, natomiast żółte - z lasów zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.
Kolory to jednak nie wszystko. Ważne jest także to, co na drewnie napisano. "Znaczniki to nic innego jak indywidualny numer nadawany po ścięciu i pomierzeniu danego kawałka drewna. W spisie numerów, do każdego z nich przypisuje się gatunek drewna, wymiary, a także informację o fragmencie lasu, gdzie zostało pozyskane" - czytamy we wpisie na profilu Lasów Państwowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Co różni Polskę i USA? "To dwie różne planety"
"Na naszych czerwonych znacznikach numery są w dwóch wierszach. W górnym wierszu znajduje się kolejny numer sztuki lub stosu drewna.W dolnym kolejne cyfry określają: numer regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, numer nadleśnictwa i numer leśnictwa" - czytamy dalej.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Pomocna ciekawostka dla turystów
Jak zapewnia leśniczy, kolorowe znaczniki mogą przydać się także zagubionym spacerowiczom. "Jeśli zgubicie się w lesie i przez telefon podacie nam numerek z tej czerwonej płytki, to znajdziemy was w mgnieniu oka. W razie czego, jeśli podacie go służbom, to i tak skontaktują się z nami, a my pomożemy was znaleźć" - zdradzono w poście.
Źródło: Lasy Państwowe