Geocaching. Świetny sposób na odkrywanie nowych miejsc!
Poszukiwanie skarbów większości z nas kojarzy się z dawnymi czasami lub osobami przemierzającymi lasy, plaże i pola z wykrywaczem metali. Okazuje się jednak, że emocje towarzyszące odkrywaniu skarbów możemy z powodzeniem odtworzyć także w zupełnie inny sposób. Specjalnie z myślą o współczesnych "łowcach skarbów" powstała fascynująca gra, kryjąca się pod pojęciem geocachingu.
Gra ta polega na poszukiwaniu ukrytych przez innych uczestników przedmiotów. Ich dokładną lokalizację określa się za pomocą specjalnej aplikacji. Sprawdźmy, na czym polega geocaching i jak możemy właśnie dzięki niemu skutecznie urozmaicić wolny czas spędzany w Polsce i na świecie.
Czym jest geocaching? Jak w to grać?
Geocaching to modna i coraz bardziej znana w Polsce gra terenowa, która polega na poszukiwaniu ukrytych w plenerze skrytek wraz z dziennikiem odwiedzin i pozostawionymi przez innych uczestników pamiątkowymi drobiazgami. Skrytki można w bardzo prosty sposób zlokalizować za pomocą oficjalnej strony internetowej zabawy, a także dedykowanej aplikacji mobilnej – każda korzysta bowiem z nadajnika GPS w urządzeniu mobilnym, pozwalającego na określenie położenia na mapie. Dzięki temu w zabawie można wziąć udział w dowolnym miejscu, zarówno podczas pobytu w domu, jak i w czasie wakacji oraz dołączyć do jej uczestników w każdej chwili.
Głównym celem geocachingu jest zachęcenie uczestników do odkrywania i eksploracji nowych, często zupełnie nieznanych miejsc w najbliższych okolicach. Geocaching sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, pobudza wyobraźnię oraz pozwala trenować orientację w terenie. To fantastyczna zabawa dla ludzi w każdym wieku, którzy kochają podejmować nowe wyzwania i poszukują zupełnie nowych, ciekawych form spędzania wolnego czasu. Towarzyszące jej emocje dodatkowo potęguje fakt, że niektóre ze skrytek są umieszczone w trudno dostępnych miejscach, a poznanie do ich zawartości wymaga rozwiązania zagadki.
We wnętrzu niektórych skrytek, oprócz dziennika odwiedzin, do którego wpisuje się każda osoba, która znajdzie i otworzy pojemnik, często znajdują się także drobne upominki pozostawione w nich przez innych uczestników zabawy. Można je kolekcjonować i w ten sposób stworzyć unikalną kolekcję geocachingowych pamiątek. Oprócz "zwykłych" skrytek, na mapach dostępne są także skrytki specjalne różnego rodzaju. Aby dostać się do ich zawartości, najczęściej należy poświęcić nieco czasu na rozwiązanie dodatkowej łamigłówki. Rodzaj każdej skrytki jest oznaczony na mapie w aplikacji, z której korzystają uczestnicy zabawy.
Geocaching nie tylko na wakacje!
Z roku na rok zainteresowanie geocachingiem rośnie, zwłaszcza w Polsce. W naszym kraju przybywa także skrytek, które pojawiają się już nie tylko w większych miastach, ale coraz więcej można ich znaleźć także w mniejszych miejscowościach i wsiach. Wszystko to sprawia, że w grze może uczestniczyć coraz więcej osób spragnionych dodatkowej rozrywki. Geocaching świetnie sprawdza się zarówno jako urozmaicenie zwiedzania popularnej turystycznej miejscowości oraz do odkrywania tajemnic w dobrze znanej okolicy, w pobliżu miejsca zamieszkania.
Skrytki są zazwyczaj umieszczane w nieprzypadkowych miejscach – najczęściej są to punkty na mapie danej miejscowości, z którymi wiąże się jakaś ciekawa historia lub wydarzenie. Są dobrze schowane, przez co dotarcie do nich oraz odkrycie ich zawartości, często stanowi nie lada wyzwanie nawet dla najbardziej zaawansowanych uczestników zabawy.
Aby rozpocząć swoją przygodę z geocachingiem, należy zaopatrzyć się w jedną z aplikacji mobilnych dedykowanych tej zabawie (wystarczy wpisać to hasło w wyszukiwarce apek w telefonie) oraz sprawdzić, czy w naszej najbliższej okolicy nie znajdują się przypadkiem jakieś skrytki. Jeśli tak, nie pozostaje nic innego, jak wyruszyć na ich poszukiwanie. Aplikacja znacząco ułatwia cały proces, udostępniając nie tylko dokładną lokalizację skrytki, ale także dodatkowe wskazówki odnośnie dojazdu w jej pobliże.