Goczałkowice Zdrój. Historia, ciekawostki, atrakcje
Historia miejscowości sięga czasów piastowskich. Po raz pierwszy nazwa Goczałkowice pojawiła się w 1326 roku. W okresie rozbiorów Goczałkowice były miejscowością graniczną między Prusami a Austrią, z przejściem granicznym na moście na Wiśle. Zachował się punkt celny z tego okresu, tzw. Winiarnia. Goczałkowice Zdrój to godne polecenia uzdrowisko.
Historia miejscowości sięga czasów piastowskich. Po raz pierwszy nazwa Goczałkowice pojawiła się w 1326 roku. W okresie rozbiorów Goczałkowice były miejscowością graniczną między Prusami a Austrią, z przejściem granicznym na moście na Wiśle. Zachował się punkt celny z tego okresu, tzw. Winiarnia.
W 1856 roku, podczas prac wiertniczych podjętych przez pruski zarząd górniczy (szukano soli), odkryto źródła solanki. W ciągu 6 lat zbudowano nieduże zdrojowisko składające się z Domu Zdrojowego, drewnianych Łazienek, Pijalni Wód i pensjonatu. Na pierwszy sezon (w 1862 roku) do Goczałkowic przyjechało 264 kuracjuszy, głównie pragnących leczyć dolegliwości reumatyczne. W połowie XIX wieku wybudowano kilka ważnych obiektów, m.in. hotel Marienhof (dzisiaj restauracja zdrojowa), schronisko dla sierot Bethezda (obecnie stoi tu sanatorium Stokrotka), hotel Kaiserhof (obecny hotel Prezydent), Nowy Dom Zdrojowy (obecnie szpital) i sanatorium doktora Laskera (obecnie willa Maria). Z tego okresu pochodzi również budynek Starej Pijalni, wzniesiony w stylu architektury parkowej, z drewnianą konstrukcją ryglową wypełnioną cegłą. Z przełomu XIX i XX wieku pochodzi obecny klasztor św. Salwatorianek (były hotel Elisenhof). Uroczyste przejęcie przez Polskę Ziemi Pszczyńskiej nastąpiło w 1922 roku na moście w Goczałkowicach.
Uzdrowisko stało się wtedy własnością Alfreda Hercholza (bielskiego bankiera) i Hermana Fluhra (handlowca z Tarnowa). Po remoncie i uzupełnieniu wyposażenia otworzono je w połowie lat 20. XX wieku. Na terenie zdroju były wówczas kort tenisowy i krykietowy, boisko do koszykówki i siatkówki. Szczególną atrakcję stanowił przystosowany do sportów wodnych staw Maciek. W tym okresie w parku codziennie odbywały się koncerty. Oprócz zwiedzenia XIX-wiecznych zabudowań dzielnicy zdrojowej warto wybrać się do części miejskiej Goczałkowic, gdzie znajdują się dwa zabytki sakralne: kościół św. Anny (1883 rok) i barokowy kościół św. Jerzego (1910 rok). Na słynne wafle pszczyńskie najlepiej udać się do kawiarenki w zabytkowym budynku Pijalni Wód.
Jezioro Goczałkowickie Zbiornik na Wiśle, zwany Jeziorem Goczałkowickim, został zbudowany w latach 1950-1955. Stanowi zaplecze wody pitnej dla całej śląskiej aglomeracji. Jego długość wynosi 12 km, szerokość 2-6 km, a średnia głębokość ponad 5 m. Powierzchnia lustra wody to około 2990 hektarów, a pojemność 120 mln m³. Jezioro Goczałkowickie zamieszkuje 600 gatunków zwierząt, w tym ponad 200 gatunków ptactwa wodnego (szczególnie cenne są czapla purpurowa, rybitwa czarna i białoskrzydła). Rośnie tu również około 520 gatunków roślin. Rodowód Legenda o powstaniu Goczałkowic opowiada o szlachetnym rycerzu Goczałku, który otrzymał te ziemie w nagrodę za dzielność w bitwach. Trudno jednak ją zweryfikować. Bardziej prawdopodobna jest wersja mówiąca o sprowadzeniu przez książąt pszczyńskich na teren dzisiejszych Goczałkowic nowych osadników z Moraw, Małopolski i Śląska. Pierwszymi z nich miała być rodzina Goczałków.
UZDROWISKA
Zespół Sanatoryjno-Szpitalny Rehabilitacji Narządu Ruchu Gwarek Profil leczniczy ośrodka to rehabilitacja układu ruchu w zakresie ortopedii, reumatologii oraz neurologii. Proponowane zabiegi obejmują kinezyterapię, magnetoterapię, światłolecznictwo, krioterapię, balneoterapię i hydroterapię. Rehabilitacja odbywa się również poprzez zastosowanie masaży (częściowego, limfatycznego, podciśnieniowego, wibracyjnego), elektrolecznictwa i ultradźwięków. Wszystkie zabiegi wykonywane są w nowoczesnej i bogato wyposażonej bazie zabiegowej. Cena obejmuje zakwaterowanie, wyżywienie, opiekę lekarsko-pielęgniarską oraz cztery rodzaje zabiegów dziennie. Do dyspozycji kuracjuszy jest kawiarnia, biblioteka i restauracja.
*Zespół Sanatoryjno-Szpitalny Rehabilitacji Narządu Ruchu Gwarek *
ul. Uzdrowiskowa 51
43-230 Goczałkowice Zdrój
(32) 210 73 70 (32) 210 73 54
gwarek@gwarek.info+'?' )
www.gwarek.info
Szpital Uzdrowiskowy dla Dzieci Stokrotka Pacjentami ośrodka są głównie dzieci w wieku od 5 do 15 lat. Placówka specjalizuje się w leczeniu schorzeń układu mięśniowego i chorób neurologicznych (m.in. mózgowe porażenie dziecięce, niedowłady pourazowe). Przyjeżdżają tu także osoby z dolegliwościami kręgosłupa (głównie skrzywieniami), stawów bólami (z przykurczami), a także po ciężkich urazach czaszkowo-mózgowych i skomplikowanych złamaniach kości. W zabiegach rehabilitacyjnych stosowana jest fizykoterapia, kinezyterapia, hydroterapia oraz masaże. W ośrodku prowadzona jest edukacja obejmująca program szkoły podstawowej i gimnazjum. Dla najmłodszych prowadzone są zajęcia przedszkolne. Mali pacjenci mogą korzystać z sal gimnastycznych i zajęć na basenie.
*Szpital Uzdrowiskowy dla Dzieci Stokrotka *
ul. Uzdrowiskowa 54
43-230 Goczałkowice Zdrój
(32) 212 70 66 (32) 449 20 44
sekretariat@gozdroj.pl+'?' )
www.gozdroj.pl
Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dorosłych Główny profil leczniczy ośrodka to schorzenia narządu ruchu. Sanatorium dysponuje pokojami 1- i 2-osobowymi z pełnym węzłem sanitarnym, rozmieszczonymi w pawilonach Azalia, Magnolia, Limba, Wrzos, Jaśmin i Krokus.
*Sanatorium Rehabilitacyjne dla Dorosłych *
ul. Uzdrowiskowa 54
43-230 Goczałkowice Zdrój
(32) 449 20 00 (centrala), 449 20 02, 449 20 31
sekretariat@gozdroj.pl+'?' )
www.gozdroj.pl
*Okolica *
*Pszczyna (3 km). *Tutejszy zespół pałacowo-parkowy, zwany Perłą Górnego Śląska, składa się z parku krajobrazowego w stylu angielskim i neobarokowego pałacu. Pierwotnie był to średniowieczny zamek, później zamieniony na reprezentacyjną siedzibę książąt pszczyńskich. Duże wrażenie robią olbrzymie kryształowe lustra (o powierzchni 14 m²). Budowla usytuowana jest w pobliżu rynku, tuż za Bramą Wybrańców. Starówka zachowała średniowieczny układ urbanistyczny.
Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: SPA i uzdrowiska
Autor: Ewa Standzoń-Gierlak, Mirosław Osip-Pokrywka