Trwa ładowanie...

Gorszący widok na plaży. Tak zachowują się turyści w Bułgarii

Co roku polskie plaże zmagają się z kilkoma uporczywymi problemami: alkoholem, papierosami oraz głośną muzyką. Te zachowania niestety można zaobserwować także za granicą.

Na Bułgarskich plażach można spotkać turystów nagminnie palących papierosyNa Bułgarskich plażach można spotkać turystów nagminnie palących papierosyŹródło: WP Turystyka
dj3fn9h
dj3fn9h

Szczególnie kontrowersyjnym tematem pozostaje palenie papierosów. Starsze pokolenia doskonale pamiętają, że w latach 90. papierosy były tak popularne, że palono je niemal wszędzie: w restauracjach, urzędach, biurach, a nawet środkach komunikacji publicznej.

Bułgarskie plaże nadal bywają zasmrodzone dymem papierosowym

Mimo że obecnie dla większości Europejczyków palenie w miejscach publicznych jest nie do pomyślenia, istnieją jeszcze kraje, gdzie palacze nie martwią się o komfort innych. Tak jest na przykład w Bułgarii, gdzie widok osób palących papierosy jest bardzo często spotykany.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Polacy uwielbiają ten kierunek. "Zatrzęsienie naszych rodaków"

W Bułgarii papierosy pali się zarówno na ulicach, jak i w restauracjach, jednak najczęściej można napotkać palaczy na pełnych słońca, zatłoczonych plażach. Tam, gdzie turyści odpoczywają nad Morzem Czarnym, unosi się charakterystyczny, ostry zapach papierosowego dymu.

dj3fn9h

W okolicach Nesebyru zjawisko to jest tak powszechne, że trudno je zignorować. Palą wszyscy: młodzi i starzy, studenci, rodzice z dziećmi, a nawet emeryci. Nikt nie przejmuje się tym, aby wyjść z tłumu i palić w miejscu, w którym dym nie zakłóca spokoju innych plażowiczów.

Źródło: WP Turystyka
Turyści nagminnie palą papierosy na plażach w Nesebyrze

Niedopałki trafiają do morza i są zjadane przez zwierzęta

Problemem jest także bałagan pozostawiany przez palaczy, którzy często nie sprzątają po sobie niedopałków. W piachu można znaleźć mnóstwo resztek papierosów, które nienależycie traktowane, mogą być szkodliwe dla środowiska. W niektórych miejscach zamieszczono nawet ostrzegawcze slogany, próbujące zwrócić uwagę na szkodliwość tego problemu.

Niedopałki często unoszone są przez fale, trafiając do morza, zjadają je zwierzęta morskie lub mewy, które mylą je z jedzeniem. To, co nie zostanie zjedzone przez zwierzęta ani nie trafi do wody, staje się niebezpieczną "zabawką" dla dzieci bawiących się na plaży.

W wielu miejscach znajdują się slogany informujące o szkodliwości niedopałków WP Turystyka
W wielu miejscach znajdują się slogany informujące o szkodliwości niedopałków Źródło: WP Turystyka

Kary za palenie papierosów na plażach

Warto pamiętać, że na większości polskich plaż palenie papierosów jest zabronione. Na plażach miejskich obowiązuje całkowity zakaz palenia, a za jego złamanie grozi mandat w wysokości 500 zł. Jak wygląda to w Bułgarii?

dj3fn9h

Informacje dotyczące zakazu palenia papierosów w miejscach publicznych w Bułgarii pochodzą sprzed dekady. W 2012 r. za nieprzestrzeganie zakazu groziły kary w wysokości od 300 do 1000 lewów (ok. 680-2200 zł).

Unijne raporty wskazują, że 17 krajów UE wprowadziło kompleksowe przepisy antynikotynowe. Najostrzejsze przepisy obowiązują w Irlandii, Grecji, Bułgarii, na Malcie, w Hiszpanii i na Węgrzech.

Choć zakaz palenia w miejscach publicznych (w tym na plażach miejskich) obowiązuje w Bułgarii od 2012 r., jego egzekwowanie pozostawia wiele do życzenia – na lokalnych kąpieliskach wciąż roi się od palaczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dj3fn9h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dj3fn9h