Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
wiadomości
25-09-2016 16:25

Góry i jeziora Oberlandu Berneńskiego. Co warto zobaczyć?

Szwajcaria to kraj mlekiem i miodem płynący. Góry, jeziora i zapierające dech w piersiach widoki to tylko niektóre atrakcje czekające na turystów o każdej porze roku. Miejscem, jakie z pewnością warto odwiedzić, jest Oberland Berneński. To tam znajduje się bowiem kwintesencja szwajcarskości.

Share
Góry i jeziora Oberlandu Berneńskiego. Co warto zobaczyć?Źródło: Artykuł sponsorowany
d4rjkoq

Oberland Berneński to kraina leżąca w południowo-wschodniej części Szwajcarii, w kantonie Berno. Region ten jest niezwykle bogaty w liczne jeziora polodowcowe, szlaki górskie, trasy wspinaczkowe oraz wąwozy z wodospadami. To tutaj znajdują się szczyty Jungfrau, Monch i Eiger oraz usytuowane między jeziorami miasto Interlaken. Oberland Berneński zamieszkują Szwajcarzy mówiący dialektem wysokoalameńskim (rodzina języków germańskich), będący w większości wyznania ewangelicko-reformowanego.

Berno zimą

Szwajcaria nie ma formalnej stolicy, ale jej rolę pełni Berno będące siedzibą rządu i stolicą kantonu. To wiekowe miasto zostało wpisane na światową Listę dziedzictwa kultury UNESCO ze względu na średniowieczne stare miasto z budynkami z piaskowca zachwycającymi o każdej porze roku. Zimą turystów przyciąga tutejszy jarmark świąteczny – Bern Christmas Markets. Odbywa się on właśnie na berneńskiej starówce, na Münsterplatz i Waisenhausplatz. Rękodzieło, świece, ręcznie wykonane drobiazgi, wyroby artystyczne, choinki, oświetlone ulice, a także dobre, regionalne grzane wino każdego wprowadzą w świąteczny nastrój. Co więcej, niedaleko od jarmarku w sezonie zimowym plac przed Parlamentem (Bundesplatz) zamienia się w podświetlane lodowisko. Niezapomniane przeżycie w Bern stanowi również odbywający się tutaj co roku od października do listopada festiwal światła i dźwięku Rendez-vous Bundesplatz.

Alpy Berneńskie

Alpy Berneńskie to część szwajcarskich Alp Zachodnich. Ich najwyższy szczyt Finsteraarhorn wznosi się na wysokość 4 274 m n.p.m. W paśmie tym znajduje się wiele ośrodków turystycznych z doskonałą infrastrukturą i atrakcjami zarówno dla narciarzy, jak i pozostałych turystów. Trzy główne regiony Grindelwald-First, Kleine Scheidegg-Männlichen i Mürren Schilthorn oferują łącznie 213 km tras narciarskich. Do najbardziej popularnych miejscowości należą Interlaken, Grindelwald, Wengen i Kandersteg. Widok na szczyty Alp Berneńskich – Jungfrau, Münch i Eigeru należą do jednych z najbardziej wyjątkowych górskich panoram świata. Można ją podziwiać, zjeżdżając na stalowych linach 800 m w dół z prędkością do 84 km/h ze szczytu First (2 186 m) do Schreckfeld. Turyści mogą również podziwiać panoramę gór, lecąc paralotnią w tandemie. A dla fanów wrażeń metafizycznych i obcowania ze sztuką niezapomnianych przeżyć dostarczy odbywający się pod koniec stycznia u podnóży Jungfrau w Interlaken festiwal muzyki klasycznej – The Jungfrau Music Festival.

Interlaken – miasto między jeziorami

Interlaken to miasto ulokowane między dwoma jeziorami: Thun i Brienz. Niedaleko z niego do Berna (30 km), Zurychu (100 km) i Genewy (100 km). Interlaken jest także dobrym punktem wypadowym w Alpy Berneńskie, a zwłaszcza w słynne szczyty Jungfrau (4 158 m), Münch (4 099 m) i Eiger (3 970 m). Główne zimowe atrakcje miejsca wiążą się jednak w dużej mierze z lodem. Ponieważ oba jeziora okalające miejscowość nigdy nie zamarzają, stworzono tu rozległe sztuczne lodowiska bajecznie oświetlane po zmroku. Mogą na nich znaleźć miejsce dla siebie i zawodowcy, i początkujący łyżwiarze. Pomyślano także o dzieciach oraz miłośnikach curlingu. W grudniu warto tym samym załapać się na otwarcie łyżwiarskiego sezonu Top of Europe ICE MAGIC. Miasto stanowi popularny ośrodek turystyczny, w którym poza atrakcjami sportowymi warte polecenia są miejscowe specjały – szwajcarskie sery (również fondue) oraz regionalna czekolada w bajecznych formach (produkowana w Funky Chocolate Club). W miejscu tym można stworzyć własne czekoladowe dzieło sztuki i otrzymać tytuł Maître Chocolatier.

d4rjkoq

Malownicze jeziora i lodowe budowle

Same jeziora Interlaken warte są uwagi. Brienz leży u podnóży Alp Berneńskich, a jego nazwa pochodzi od miasteczka położonego na jego północnym brzegu. Jezioro Thun jest z kolei jeziorem przepływowym dla najdłuższego dopływu Renu na terenie Szwajcarii, rzeki Aare. Zimą po jeziorze Brienz pływać mogą miłośnicy kajakarstwa. Jezioro słynie bowiem z unikatowych o tej porze roku spływów.

Szwajcaria potrafi zaskoczyć zimą, wykorzystując jej moc oraz dary. Przejawem tego są chociażby coroczne zawody w budowaniu igloo podczas Igloo Festival na Engstligenalp. Można tam dotrzeć kolejką linową z Adelboden, która w kilka minut pokonuje 600 m w pionie. Na górze czeka również największe na świecie Igloo-fondue, gdzie w zimowej, nietypowej i urokliwej scenerii lodowej budowli można cieszyć się smakiem ciepłego specjału z regionalnego sera, popijając go dobrym winem.

Szwajcaria przyciąga turystów wieloma atrakcjami, w tym zaśnieżonymi szczytami, jarmarkami świątecznymi, łyżwiarstwem i kajakarstwem zimowym. Swoją alpejską przygodę warto zacząć jednak od miejsca, w którym znajdują się niemalże wszystkie atuty kraju. Oberland Berneński to region o niepowtarzalnym uroku, gdzie atmosferę Szwajcarii odczuwa się na każdym kroku.

Wiecej informacji na: http://www.mojaszwajcaria.pl/BE?utm_source=netsprint&utm_medium=banner&utm_campaign=winterBE

d4rjkoq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4rjkoq
d4rjkoq