Trwa ładowanie...
d4ezwix

Góry zagrażają warstwie ozonowej

Powstające nad górskimi szczytami Antarktydy zawirowania powietrza sprzyjają powstawaniu szczególnego rodzaju chmur, co ułatwia niszczenie powłoki ozonowej - informuje "New Scientist".

d4ezwix
d4ezwix

W ciągu ostatnich 20 lat chlorofluorowęglowodory (CFC), uwalniane miedzy innymi z chłodziarek i klimatyzatorów niszczyły warstwę ozonową nad Antarktydą. Reakcje, które prowadzą do niszczenia ozonu, zachodzą głównie na powierzchni rzadkich polarnych chmur stratosferycznych (PSC), które występują na wysokości od 15 do 25 km. Pod wpływem promieniowania słonecznego z chlorofluorowęglowodorów powstaje chlor, który rozkłada ozon.

Steve Eckermann z US Naval Research Laboratory w Waszyngtonie oraz Lars Hoffmann z niemieckiego centrum badawczego Jullich analizując wykonane w podczerwieni zdjęcia satelitarne zbadali temperatury w atmosferze nad Półwyspem Antarktycznym. Okazało się, że nad górami występują stratosferyczne "kieszenie" powietrza o wyższej i niższej temperaturze. Zimne powietrze osiąga temperaturę poniżej 78 stopni Celsjusza, co umożliwia tworzenie się chmur PSC. Wydaje się, że powstawaniu tych zagrażających warstwie ozonowej chmur sprzyjają fale powietrza tworzące się nad szczytami górskimi.

(PAP) pmw/ yy/

d4ezwix
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ezwix

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj