Trwa ładowanie...

Grecja. Epir. Janina. Hades. Wąwozy Vikos. Poznaj ten kraj z nieznanej strony

Ci, dla których błękit Morza Egejskiego stał się zbyt monotonny, powinni udać się w kierunku północno-wschodniej części Grecji. Znajdziemy tam m.in. pozostałości stadionu, teatru i świątyni Zeusa czy miejsce, gdzie według wierzeń znajdowało się wejście do Hadesu. Czekają na nas Epir, Janina czy wąwozy Vikos.

Grecja. Epir. Janina. Hades. Wąwozy Vikos. Poznaj ten kraj z nieznanej stronyŹródło: Manamana / Shutterstock.com
d5jb9bu
d5jb9bu

Ci, dla których błękit Morza Egejskiego stał się zbyt monotonny, powinni udać się w kierunku północno-wschodniej części Grecji. Drogi są tam długie oraz kręte i wiją się wśród gór, głębokich wąwozów, kamiennych mostków, które od wieków nie poddają się upływowi czasu, na których odbiła piętno bogata przeszłość, pełna ciekawych ludzi i wydarzeń. Znajdziemy tam m.in. pozostałości stadionu, teatru i świątyni Zeusa czy miejsce, gdzie według wierzeń znajdowało się wejście do Hadesu.

Epir jest ważnym ośrodkiem ludowej sztuki greckiej. Należą do niego m.in. miejscowości Konitsa, która słynie z tkanin, Metsowo i Janina, będące miejscem wyrabiania przedmiotów rzeźbionych z drewna i ze sreber. Epir kryje kilka prawdziwych skarbów, których dobrze przygotowany turysta nie może przeoczyć. Przyroda jest tu gościnna, słońce przyjemne, a wiatr od morza pozwala zapomnieć o upale.

Dodona, Grecja (fot. PavleMarjanovic / Shutterstock.com)
Dodona, Grecja (fot. PavleMarjanovic / Shutterstock.com)

Region Janina

Historia regionu Janina jest ścisłe związana z najstarszym sanktuarium greckim, poświęconym Zeusowi. Kraina była w przeszłości okupowana przez cesarzy bizantyjskich, Serbów i Franków. Znajduje się tu miejscowość Dodona ulokowana w pobliżu góry Tomaros. Wioskę zamieszkuje jedynie 55 osób. W starożytności był to ośrodek kultu Zeusa i Diony, który słynął także z najstarszej wyroczni greckiej w świętym gaju dębowym. Wierzono, że tędy przechodzi się do Hadesu - podziemnego świata umarłych. Ponadto w okolicy kapłani _ Selloj _ wieszczyli tu na podstawie szumu świętych dębów lub dźwięku poruszanych przez wiatr brązowych mis. W 1875 r., w ramach prac archeologicznych, udało się odsłonić pochodzące z I w. p.n.e. ruiny miasta z teatrem, budynki sakralne i wiele pomników.

_ Region Janina, Grecja (fot. kostasgr / Shutterstock.com) _

d5jb9bu

Miasto Janina

Kilka wieków temu miasto (o tej samej nazwie co region – Janina) nie tylko wspaniale prosperowało, ale i najważniejsze kraje europejskie miały tam swoje przedstawicielstwa konsularne. Z biegiem lat to Ateny stały się ważniejszym ośrodkiem, przez co Janina straciła na znaczeniu. Szkoda, ponieważ doskonale czuć tu ducha greckiej historii. Na zwiedzanie miasta wystarczą dwa-trzy dni. Warte zobaczenia miejsca to forteca i muzea w Janinie. W pobliżu znajduje się starożytne miasto Nikopolis i Kassopi. Jednak główną atrakcją okolicy są góry i miasteczka położonego obok malowniczego regionu *Zagoria. *

Region Zagoria

40 km od Janiny rozciąga się górzysty obszar o niezwykłej, dzikiej urodzie. Nazwa Zagorii pochodzi z języka słowiańskiego i oznacza "krainę za górą". Znajdziemy tam wioski, jedne piękniejsze od drugich, rozproszone w górach. Ich historia sięga ponad 1000 lat. Tradycyjne zawody, jak murarz, krawiec czy kuśnierz przekazywane są tu z ojca na syna, a ci, którzy je wykonują, są bardzo cenieni. Także terapeuci z tych rejonów (po grecku vikoyatroi) są bardzo poważani w okolicy dzięki leczniczym właściwościom zbieranych przez nich roślin. Podczas okupacji tureckiej wielu tutejszym lekarzom udało się osiągnąć wysokie stanowiska na dworze sułtana.

Wąwóz Vikos, Grecja (fot. rndms / Shutterstock.com)
Wąwóz Vikos, Grecja (fot. rndms / Shutterstock.com)

Wąwozy Vikos

Wąwozy te, które wiją się na długości prawie 30 km, mogą stać się celem niezapomnianych wypraw. Tabliczka przypomina nieostrożnym, że mają do czynienia z najgłębszym kanionem na świecie, który ma 900 m głębokości. Po wyczerpującej marszrucie wąwozami można dotrzeć do Vikos, Aristi, Makro Papingo, Kipi. Trasa jest dobrze oznakowana. Należy pamiętać o zabraniu wody i wygodnych butów.

d5jb9bu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5jb9bu