W PodróżyGrecja na 365 dni. Podpowiadamy, co robić poza sezonem wakacyjnym

Grecja na 365 dni. Podpowiadamy, co robić poza sezonem wakacyjnym

"Dość już zadeptywania Grecji latem!". Turystyczny szał dał do myślenia władzom kraju i teraz promują Helladę jako świetne miejsce do spędzenia urlopu wiosną, jesienią, a nawet zimą. Myślicie, że nie da się tam jeździć na nartach czy snowboardzie? Otóż da się.

Grecja na 365 dni. Podpowiadamy, co robić poza sezonem wakacyjnym
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

- Chodzi o to, by Grecja zyskała na popularności wśród turystów - nie tylko ze względu na słońce i morze, ale także turystykę alternatywną - oferując wyjątkowe doznania przez 365 dni w roku - o nowej strategii promocyjnej opowiada Nikoletta Nikolopoulou, szefowa biura dla Polski, Czech i Słowacji Greckiej Narodowej Organizacji Turystyki (G.N.T.O).

Nikoletta dobrze wie, jakie całoroczne atrakcje oferuje jej kraj. Dzięki strategii mają się dowiedzieć o nich turyści, także z Polski, którzy ukochali wakacje w Grecji. Poza promocją ciekawych miejsc nie tylko na lato, Grecja chce także zwiększyć dostęp drogą powietrzną, lądową i morską oraz ofertę poszczególnych segmentów turystycznego rynku (np. wczasów luksusowych, rejsów wycieczkowych, turystyki kulturalnej czy uzdrowiskowej/wellness).

Wypromowanie Grecji na międzynarodowych rynkach jako najlepszego współczesnego miejsca na urlop o każdej porze roku nie oznacza wcale zerwania z tradycją. Kraj wciąż podkreśla swoje bogate dziedzictwo kulturowe, historię, zabytki, gościnność mieszkańców i doskonałą kuchnię. W takim razie - co dostaniemy w "bonusie"?

Pięć miejsc wymarzonych na jesień

Schyłek lata jest w Grecji długi i łagodny, ciepłem można się cieszyć aż do listopada. Np. w Chanii - mieście już mocno na południu, bo na Krecie. Grecka organizacja turystyczna poleca tam: spacer po starym porcie weneckim z fortecą i latarnią morską, wizytę na miejskim targu z przysmakami, canyoning w wąwozie Samaria, warsztaty agroturystyczne w tradycyjnych wsiach Vamos i Milia i oczywiście wygrzewanie się w słońcu na złotych plażach.

Obraz
© Shutterstock.com

Z kolei w Nafplio, pierwszej greckiej stolicy, zbudowanej nad Zatoką Argolidzką, z pewnością będzie romantycznie. O wyjątkowości tego miejsca przesądzają wąskie brukowane uliczki starego miasta, mała twierdza Bourtzi u wejściu do portu czy zamek Paliamidi, do którego trzeba się wspinać po 999 schodkach.

Równie romantycznie jest w Monemvasia, mieście, które niegdyś gościło cesarzy Bizancjum, zwanym Gibraltarem Grecji, prawie zupełnie nieznanym w Polsce. A niezwykłym, bo to wielka, prawie pionowo wyrastająca z morza skała u wybrzeży Peloponezu, połączona z lądem tylko wąską groblą. Niedostępna z pozoru skała kryje kamienne rezydencje, średniowieczne wieże i imponującą katedrę Agia Sophia, zawieszoną między stromymi klifami. Monemvasia jest jak podróż w czasie.

Obraz
© Shutterstock.com

Miasto Ioannina (Janina), stolica Epiru w północno-zachodniej Grecji, słynie z jeziora Pamvotida, tradycyjnej biżuterii i śladów wielokulturowej przeszłości. Zwiedzający mają do wyboru kompleks zamkowy z fortyfikacjami, dzielnice Siarava, Kourmanio, Gyali Kafene z unikalną architekturą, muzea i jaskinię Perama sprzed 1,5 miliona lat.

Dla odmiany jezioro Plastiras w regionie Tesalia - jedno z największych sztucznych zbiorników w Grecji, otoczone zielonymi wzgórzami - dostarczy atrakcji miłośnikom aktywnego wypoczynku. W niewielkich wioskach usytuowanych na brzegu można organizować przejażdżki rowerowe i konne, wypożyczyć kajak lub rowery wodne. Więcej adrenaliny? Wspinaczka górska, łucznictwo albo paralotniarstwo w obiektach sportowych na szczytach gór, z bazą wypadową w miejscowości Neraida w centralnej Grecji.

Obraz
© Shutterstock.com

Trekking w poszukiwaniu smoczych jezior

Jeszcze więcej adrenaliny? Górski trekking w okolicy Ioannina. Z tradycyjnej osady Monodendri położonej na wysokości 1060 m n.p.m., przy wejściu do wąwozu Vikos. Szlak prowadzi tam do klasztoru Aghia Paraskevi z XV w. Albo poszukiwanie tzw. smoczych jezior ukrytych pomiędzy trudnodostępnymi górskimi szczytami w paśmie Pindos, drugim co do wielkości masywie Grecji. Są pozostałościami epoki lodowcowej, unikalnymi ekosystemami, w których żyją zagrożone gatunki, np. traszka alpejska. Niektóre z nich zimą zamarzają, inne wypełniają się wodą dopiero gdy śnieg topnieje wiosną. Smocze jeziora odbijające w swej tafli szczyty: Tymfi, Gistova, Arenon, najwyższy Smolikas, Bliźniacze Jeziora Smoka Flenga - wszystkie warte są odkrycia.

Obraz
© Shutterstock.com

Szczególnie polecany - jako jedno z najciekawszych miejsc do wędrówki w Europie - jest trekking w parku narodowym Valia Calda - "ciepłej dolinie" w Pindos (na zdjęciu powyżej). Do podziwiania są tam dziewicze krajobrazy: wysokie łańcuchy górskie i zalesione zbocza, a początek szlaku znajduje się w wiosce Ziákas, położonej 23 km na zachód od Grevená. Tam też można skorzystać z jeep safari - jazdy terenowej po skalistych, trudnodostępnych bezdrożach. Najpiękniej jest wiosną, kiedy przyroda rozkwita. Również wiosną sprawdzi się kraina Epir z wąwozami i mostami, a nawet raftingiem.

Przez cały rok trasy wspinaczkowe dostępne są na wyspie Kalimnos w archipelagu Dodekanezu. Niech was nie zwiedzie, że wyspa jest tak malutka - słynie nie tylko z połowu gąbek, ale to też jedno z najważniejszych miejsc wspinaczkowych na świecie, z bogactwem trudnych formacji skalnych i ilością tras. Dość powiedzieć, że można tam się wspinać przez miesiąc.

Nie można też pominąć Olimpu - siedziby antycznych bogów. Wspinaczka na szczyt obejmuje wszystkie poziomy trudności i wytrzymałości - od szlaków stosunkowo łatwych, do tych niebezpiecznych.

Obraz
© Shutterstock.com

Sporty letnie i zimowe

Latem Grecja z jej przejrzystym morzem i licznymi wysepkami majaczącymi błękitem na linii horyzontu jest idealnym miejscem dla miłośników sportów wodnych: żeglarstwa, pływania, nurkowania, nart wodnych, windsurfingu, kitesurfingu. Szczególnie dobre warunki i infrastrukturę dla aktywnych oferują Wyspy Egejskie i Jońskie. Bezkonkurencyjna jest Paros, wybierana przez kolejne sześć lat na zawody pucharu świata w windsurfingu. Z kolei Santorini ma ciekawie ukształtowane dno morskie, dzięki czemu jest najlepszym miejscem do nurkowania. A Mykonos, z silnymi wiatrami - to raj zarówno dla fanów windsurfingu, kitesurfingu, jak i żeglarstwa. A także najmodniejsza imprezowa miejscówka, którą to formę aktywności można - jak wiadomo - trenować przez okrągły rok. I się nie znudzi.

Obraz
© Shutterstock.com

Jazda na nartach i snowboardzie to z pewnością królowe sportów zimowych. Nie każdy wie, że w Grecji są dostępne białe, ośnieżone trasy - na dodatek wśród malowniczych lasów, wąwozów i górskich jezior. Czekają one w okolicy ośrodka narciarskiego Kaimaktsalan, najwyżej położonego w Grecji - na wysokości 2300 m n.p.m. Zakwasy, siniaki i inne skutki sportów ekstremalnych można ukoić - także zimą - w pobliskiej miejscowości Lutraki. Znajdziemy tam odkryty basen, zasilany wodą ze strumienia o temperaturze 37 stopni! Tamtejsze łaźnie termalne oferują baseny, jacuzzi i spa, a także leczniczą wodę do picia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Udany sezon w branży turystycznej. Jedna trzecia Polaków wybrała ten sam kraj

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)