Greckie wakacje na wyspach czy w głębi kontynentu? Wszystko ma swoje zalety
Wybierając się na urlop do Grecji musisz wiedzieć, że kontynentalne wakacje mogą znacząco różnić się od wyspiarskich. Dotyczy to nie tylko pogody czy zabytków, ale przede wszystkim form spędzania wolnego czasu i rozrywek, które znajdziesz poza hotelem. Jeśli nie wiesz, czy zdecydować się na jedną z wysp Morza Egejskiego, czy spędzić urlop na półwyspie, poznaj zalety obu tych miejsc.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
Poniżej znajdziesz kilka ogólnych informacji przydatnych dla każdego, kto przygotowuje się do swoich pierwszych greckich wakacji. Dzięki temu będziesz mógł wybrać miejsce, które będzie najbardziej odpowiadać twoim potrzebom.
Wakacje w dobrym klimacie
Panujący w Grecji klimat śródziemnomorski nie oznacza, że temperatura na Chalkidikach będzie taka sama jak na Krecie czy Rodos. Na północy, w Tracji i Macedonii jesień i zima jest chłodniejsza i wilgotniejsza niż w pozostałych regionach. Zimą w peloponeskich górach występują obfite opady śniegu, który niekiedy pada również w Atenach. Na wybrzeżu i wyspach jest zdecydowanie bardziej sucho, a zimy są tam łagodniejsze. To właśnie wyższa temperatura jest jednym z powodów, dla którego wyspiarskie hotele przyciągają więcej turystów, niż kontynentalne kurorty. Niektórzy nie wyobrażają sobie wakacji bez tłumów na plażach i w restauracjach, ale jeśli przeszkadza ci tłok, zawsze masz alternatywę.
Zastanów się, co chcesz robić
Greckie wysepki takie jak Lefkada, Kos czy Korfu to przede wszystkim raj dla entuzjastów sportów wodnych i żeglugi. Szerokie, piaszczyste plaże z łagodnym zejściem do morza i ciepła woda sprawiają, że wyspy są chętnie odwiedzane przez rodziny z dziećmi. Łagodne wiatry pozwalają od maja do października uprawiać takie sporty jak kitesurfing czy windsurfing. Jeśli przekładasz trekking nad sporty wodne, warto zdecydować się na wakacje w Attyce lub na Półwyspie Peloponeskim. Południowe Bałkany oferują wiele interesujących szlaków.
Obowiązkowym punktem wycieczki w głąb lądu będą położone w masywie Meteorów monastyry. Sześć prawosławnych świątyń, wzniesionych na szczytach skał, góruje nad okolicą. To z pewnością jedne z najbardziej niesamowicie położonych budowli w Europie. Przed wejściem na teren klasztoru należy pamiętać o odpowiednim stroju.
Setki małych światów
Każda grecka wyspa jest niepowtarzalna i przypomina zamknięte państewko. Choć nie wszystkie z nich są gęsto zaludnione, to ich mieszkańcy na każdym kroku podkreślają swoją odmienność. Każda wysepka słynie między innymi ze swoich regionalnych potraw. Korfu, ze względu na położenie po zachodniej stronie Półwyspu Bałkańskiego, gastronomicznie jest bardziej zbliżone do kuchni włoskiej. Przykładem jest tamtejsze pastístsio, czyli zapiekanka z grubych kawałków mięsa w pomidorowym sosie, podawana z makaronem. Specjalnością wyspy Sifnos jest natomiast melopita, aromatyczny miodowo-cynamonowy sernik, który jest jedną z tradycyjnych, wielkanocnych potraw w tym regionie.
Pastístsio
Połącz kontynentalne wakacje z wyspami
Oczywiście wybór wakacji kontynentalnych lub wyspiarskich nie oznacza, że jesteśmy skazani na jedno miejsce. Porty położone w okolicach kurortów oferują kilkugodzinne rejsy na wybrane wyspy. Jeśli więc chcesz poświęcić jeden dzień wyjazdu na zwiedzenie charakterystycznych białych domków z Santorini lub Mykonos, wystarczy wcześniej zabukować bilet na prom. Rejs pośród malowniczych skalistych wysepek to świetna okazja do relaksu, a po kilku dniach spędzonych na kontynencie mała odmiana dobrze nam zrobi.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy wakacje lepiej spędzić na kontynencie, czy na wyspach. Każdy region posiada swoje indywidualne cechy i atuty turystyczne, a przed wyborem miejsca podróży warto dowiedzieć się nieco o poszczególnych destynacjach. W ten sposób upewnisz się, że wakacje będą takie, jakie je sobie wymarzyłeś.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.