Trwa ładowanie...
27-10-2010 15:18

Gryfów Śląski. Historia. Ciekawostki. Atrakcje. Co warto zwiedzić

Gryfów Śląski to miejscowość leżąca nad rzeką Kwisą. Prawa miejskie uzyskała w połowie XIV wieku. Gryfów był kiedyś największym na Podsudeciu ośrodkiem tkactwa lnianego.

Gryfów Śląski. Historia. Ciekawostki. Atrakcje. Co warto zwiedzićŹródło: Hachette Polska
d9j7btx
d9j7btx

Miejscowość leżąca nad rzeką Kwisą. Prawa miejskie uzyskała w połowie XIV wieku. Gryfów był kiedyś największym na Podsudeciu ośrodkiem tkactwa lnianego.

Z tamtych czasów pochodzi wiele interesujących zabytków. Jednym z cenniejszych jest zespół kamienic przy rynku. Większość z nich ma formę barokową z XVIII wieku, ale niektóre zachowały wcześniejsze renesansowe elementy. W centrum rynku wznosi się ratusz z I połowy XVI wieku (kilkakrotnie przebudowywany). Ciekawym elementem jego architektury jest żelbetowa, modernistyczna wieża z lat 30. XX wieku. Zastąpiła ona XVII-wieczną wieżę zniszczoną przez pożar w 1929 roku. Przy ratuszu znajduje się piękna fontanna ufundowana przez miasto w 1908 roku dla uczczenia budowy wodociągów. Zdobią ją siedzące gryfy (symbol miasta) oraz rzeźby dwóch bawiących się uczniów. Cennym zabytkiem jest również parafialny kościół św. Jadwigi wzniesiony w II połowie XVI wieku i gruntownie przebudowany w XVI i XVII wieku.

Pogórze Izerskie

Gryfów Śląski leży w centralnej części Pogórza Izerskiego. Osią tej krainy jest rzeka Kwisa, tworząca malowniczy przełom pomiędzy Gryfowem a Leśną. W latach 1907 i 1924 powstały dwie zapory przegradzające koryto rzeki w jej przełomowym biegu. Tak narodziły się jeziora zaporowe: Leśniańskie i Złotnickie. Dziś nad brzegami obu akwenów znajdują się kąpieliska strzeżone i ośrodki wypoczynkowe. Inną atrakcją turystyczną Gryfowa Śląskiego jest otaczająca miasto sieć szlaków rowerowych. Uzupełniają one trasy piesze, m.in. prowadzącą wzdłuż zalesionych brzegów Jeziora Złotnickiego. Rowerowe szlaki Gryfowa tworzą system okrężnych, przelotowych i łącznikowych tras wokół miasta. Zapaleni rowerzyści mogą dojechać do Zgorzelca, Świeradowa Zdroju czy w Bory Dolnośląskie w dolnym biegu Kwisy.

Okolice

Leśna – miasto, niegdyś duży ośrodek tkactwa. Rynek z zachowaną zabudową podcieniową. Kościół św. Jana Chrzciciela z końca XVI wieku. Niezagospodarowane sztolnie, budowanych w czasie II wojny światowej, zakładów zbrojeniowych. W sąsiedztwie miasta, nad Jeziorem Leśniańskim, zamek Czocha z 1329 roku, przebudowany w XVI i na początku XX wieku. Co roku, w czerwcu, odbywają się Dni Zamku Czocha - turniej rycerski i wybory zamkowej królewny. Lubomierz – zabytkowa zabudowa głównej ulicy i podłużnego rynku. Ratusz z 1688 roku, dom płócienników z XVI wieku, kolumna św. Maternusa i pręgierz. Poklasztorny, barokowy kościół Wniebowzięcia NMP i św. Maternusa z bogatym wyposażeniem i dekoracją, wybudowany w latach 1721-1730. Lwówek Śląski – miasto nad Bobrem, z zachowanymi średniowiecznymi murami obronnymi i dwoma basztami Lubańską i Bolesławiecką, dawniej ośrodek wydobycia złota i ośrodek tkacki. W rynku ratusz z I połowy XVI wieku z handlowymi podcieniami dobudowanymi na początku XX wieku. Wewnątrz sklepienia sieciowe
oraz wmurowane epitafia z klasztoru franciszkanów. Na rynku ławy chlebowe i obuwnicze z 1494 roku. Kościół Wniebowzięcia NMP z przełomu XV i XVI wieku z cennym kamiennym portalem z XIII wieku. Piaskowcowe labirynty skalne Lwóweckie i Panieńskie Skały, dawne miejsca schronienia okolicznej ludności w czasie wojen. Proszówka - ruiny zamku Gryf. Górny zamek to doskonały punkt widokowy na dolinę Kwisy, Góry i Pogórze Izerskie oraz Karkonosze. Kaplica św. Anny (Leopolda) wzniesiona w 1657 roku. Ubocze - Kościół Nawiedzenia NMP z II poł. XVI wieku z zachowanym drewnianym stropem, renesansowym ołtarzem drewnianym z 1623 roku i amboną z 1589 roku. Rajsko – średniowieczny zamek kamienny, zrekonstruowany w XIX wieku w stylu neogotyckim. Wysoka wieża, dobry punkt widokowy na Jezioro Leśniańskie i dolinę Kwisy. Świeradów Zdrój – znane uzdrowisko w Górach Izerskich. Zabytkowa zabudowa uzdrowiskowa głównie z XIX i XX wieku. Najstarszym budynkiem jest Stary Zdrój z 1750 roku. Piękny drewniany kompleks pijalni i hala
spacerowo-koncertowa. Złotniki Lubańskie – prowincjonalne miasteczko z rynkiem otoczonym parterową XIX-wieczną zabudową. Poewangelicki kościół św. Józefa z 1685 roku.

d9j7btx

Kraina filmów

Lubomierz to miasto, gdzie Sylwester Chęciński nakręcił trylogię „Sami Swoi”, „Nie ma mocnych” oraz „Kochaj albo rzuć”. Co roku, w sierpniu, w miejscowości odbywa się Festiwal Filmów Komediowych.

Informacja Turystyczna
Rynek 1,
Gryfów Śląski (075) 781 29 44
www.gryfow.pl
Muzeum Kargula
i Pawlaka
ul. Wacława Kowalskiego 1 (075) 781 48 74

Seria: Miejsca niezwykłe
Tytuł: Zakątki na urlop i weekend
Autor: Dariusz Jędrzejewski

d9j7btx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9j7btx