Trwa ładowanie...

"Halo" Karoliny Hałatek. Dzieło polskiej artystki w Chinach

Karolina Hałatek znana jest z tworzenia instalacji artystycznych, które angażują widza. Często wykorzystywane przez nią światło i abstrakcyjne otoczenia sprawiają, że jej prace odbiera się w sposób nietypowy. Teraz jej najnowsze dzieło można oglądać na wystawie w Chinach.

"Halo" Karoliny Hałatek. Dzieło polskiej artystki w ChinachŹródło: karolinahalatek.com
d3dpxyw
d3dpxyw

"Halo" (ang. aureola) to instalacja artystyczna Karoliny Hałatek, nawiązująca do "naturalnych zjawisk optycznych obserwowanych wokół słońca lub księżyca, wytwarzanych przez światło przy oddziaływaniu kryształów lodu" – czytamy na stronie artystki.

Wyłącznie od widza zależy, jak będzie obcował ze stworzonym przez Polkę kręgiem świetlnym o średnicy 3 m. Jak widać na zdjęciach, jedni stoją wewnątrz, inni obchodzą instalację dookoła, a są też tacy, którzy kładą się pod dziełem.

karolinahalatek.com
Źródło: karolinahalatek.com

To widz staje się nowym ciałem niebieskim, nowym centrum, wokół którego roztacza się światłość. A przynajmniej takiej można dokonać interpretacji, która jednak zależy tylko i wyłącznie od widza oraz jego przemyśleń.

To nie pierwsza tego typu instalacja Hałatek. W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w 2014 r. wystawiano jej "Scanner Room", zaprojektowany specjalnie na potrzeby galerii. Monochromatyczne światło spowijało całe pomieszczenie razem z widzami, zmuszając ich niejako do przemyśleń lub medytacji.

karolinahalatek.com
Źródło: karolinahalatek.com, fot: Bartosz Górka

Ciekawy był również jej "Terminal" wystawiony w 2016 r. w Gerlingen niedaleko Stuttgartu. Wypełniona światłem rura o trzymetrowej średnicy ustawiona została na miejskim placu. Rzeźba ta była inspirowana zjawiskiem śmierci klinicznej, a jej pokazowi towarzyszyła konferencja naukowa poświęcona właśnie temu medycznemu zjawisku.

"Halo" można oglądać do 30 września w Muzeum Sztuki A4 w mieście Chengdu w prowincji Syczuan.

d3dpxyw

Źródło: WhiteMAD

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: #StopMowieNienawiści - making of

d3dpxyw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dpxyw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj