Trwa ładowanie...
d445qhr

"Halo" Karoliny Hałatek. Dzieło polskiej artystki w Chinach

Karolina Hałatek znana jest z tworzenia instalacji artystycznych, które angażują widza. Często wykorzystywane przez nią światło i abstrakcyjne otoczenia sprawiają, że jej prace odbiera się w sposób nietypowy. Teraz jej najnowsze dzieło można oglądać na wystawie w Chinach.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
To, jak instalacja będzie odbierana zależy tylko od widza
To, jak instalacja będzie odbierana zależy tylko od widza (karolinahalatek.com)
d445qhr

"Halo" (ang. aureola) to instalacja artystyczna Karoliny Hałatek, nawiązująca do "naturalnych zjawisk optycznych obserwowanych wokół słońca lub księżyca, wytwarzanych przez światło przy oddziaływaniu kryształów lodu" – czytamy na stronie artystki.

Wyłącznie od widza zależy, jak będzie obcował ze stworzonym przez Polkę kręgiem świetlnym o średnicy 3 m. Jak widać na zdjęciach, jedni stoją wewnątrz, inni obchodzą instalację dookoła, a są też tacy, którzy kładą się pod dziełem.

   karolinahalatek.com

To widz staje się nowym ciałem niebieskim, nowym centrum, wokół którego roztacza się światłość. A przynajmniej takiej można dokonać interpretacji, która jednak zależy tylko i wyłącznie od widza oraz jego przemyśleń.

d445qhr

To nie pierwsza tego typu instalacja Hałatek. W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w 2014 r. wystawiano jej "Scanner Room", zaprojektowany specjalnie na potrzeby galerii. Monochromatyczne światło spowijało całe pomieszczenie razem z widzami, zmuszając ich niejako do przemyśleń lub medytacji.

    karolinahalatek.com

Ciekawy był również jej "Terminal" wystawiony w 2016 r. w Gerlingen niedaleko Stuttgartu. Wypełniona światłem rura o trzymetrowej średnicy ustawiona została na miejskim placu. Rzeźba ta była inspirowana zjawiskiem śmierci klinicznej, a jej pokazowi towarzyszyła konferencja naukowa poświęcona właśnie temu medycznemu zjawisku.

"Halo" można oglądać do 30 września w Muzeum Sztuki A4 w mieście Chengdu w prowincji Syczuan.

d445qhr

Źródło: WhiteMAD

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: #StopMowieNienawiści - making of

d445qhr

Podziel się opinią

Share

d445qhr

d445qhr