Trwa ładowanie...

Polak postawił w Szwecji nietypowe rzeźby. To postacie z nordyckiej mitologii

Blisko 260 km na południe od Sztokholmu, niedaleko Västervik, w małej nadmorskiej miejscowości Gamleby stoją monumentalne rzeźby postawione przez Polskiego artystę. Co ciekawe, dzięki temu uczy on Szwedów ich własnej mitologii.

Polak postawił w Szwecji nietypowe rzeźby. To postacie z nordyckiej mitologiiŹródło: Shutterstock.com
dbsg9w4
dbsg9w4

Jerzy Przybył to polski malarz, grafik i rzeźbiarz, który praktycznie od początku swojej działalności artystycznej zafascynowany był mitologią – zarówno słowiańską, jak i nordycką. Przypadek sprawił, że zamieszkał w Szwecji na stałe. Kiedy przyjechał tam w 1981 r., w Polsce ogłoszono stan wojenny. Przybył postanowił nie wracać i rozpocząć życie w nowym kraju i pod nowym nazwiskiem – Jan Pol.

Inspirowany mitologią nordycką zaczął tworzyć dzieła nawiązujące do podań i legend. Szwedzi zaczęli uczyć się od Polaka swojej własnej mitologii, którą wykorzystywał w prawie każdym swoim dziele. Można tu wymienić choćby wielkie płaskorzeźby pełne mitycznych bohaterów, które umieścił na nowym osiedlu mieszkalnym w Ostanvik, a także zaprojektowane przez niego w całości osiedle Midgård w Västervik, również pełne mitologicznych odwołań.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Tańczący troll

Najciekawsze są jednak rzeźby zgromadzone w Gamleby, w miejscu zwanym Garpe Dans Berget, czyli Górą Tańczącego Garpa, lub Trollparken Garpes Vänner – Trollowym Parkiem Przyjaciół Garpa. Polski artysta nie tylko urzeczywistnił ludowe legendy, ale przede wszystkim je ożywił, stawiając bohaterów tych opowieści w wyjątkowym środowisku.

Wśród drzew i skał znajduje się ponad 80 postaci – na początku odwiedzających wita ogromny troll, Garp, "gospodarz" tego miejsca. Później natknąć się można na kilkumetrowe olbrzymy, nimfy, wróżki i małe skrzaty ustawione są w naturalnym dla siebie środowisku, np. w małych jamach.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Już samo otoczenie sprawia, że betonowe postaci, nagle ożywają, a ich dziwny niekiedy wygląd (wielkie uszy, przerośnięte głowy czy tylko jedno oko) staje się czymś zwyczajnym i niebudzącym zdziwienia. Oprócz tego miejsce to diametralnie się zmienia w zależności od pory roku. Zupełnie inaczej odbiera się postaci przykryte grubym puchem śniegu, a inaczej stojące wokół bujnie kwitnącej roślinności. Jeśli jednak kogoś nudzi zaglądanie do mitologii, zawsze może podziwiać urok pobliskiej zatoki, którą widać z punktu widokowego na Górze Tańczącego Garpa.

dbsg9w4

Cały projekt został dofinansowany przez państwo szwedzkie, które w ten sposób chce wspomóc rozwój kraju na południe od Sztokholmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Safari po szwedzku

dbsg9w4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbsg9w4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj