Historyczna atrakcja w polskim mieście powróci? "To droga otwarta do kolejnych działań"
Basen termalno-solankowy przez lata był jedną z najpopularniejszych atrakcji Ciechocinka. To jednak odległe wspomnienia, bo obecnie jest w ruinie. Wszyscy mają nadzieję, że wkrótce to się zmieni, bowiem Urząd Marszałkowski w Toruniu wykupił basen i zapowiada przywrócenie mu dawnego blasku.
Na tę informację od lat czekali nie tylko mieszkańcy Ciechocinka, ale przede wszystkim wypoczywający tam turyści i kuracjusze. Portal aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl przekazał, że Urząd Marszałkowski w Toruniu wykupił teren dawnego basenu termalno-solankowego, a umowa pomiędzy urzędem a dotychczasowym właścicielem została podpisana już 5 grudnia br.
Będą zmiany w Ciechocinku
Inicjatywę tę podjęło Stowarzyszenie "Razem dla Ciechocinka". - To droga otwarta do kolejnych działań. To historyczne miejsce będzie mogło odzyskać dawną świetność i służyć kolejnym pokoleniom. Pan marszałek ma dobry plan na jego rozwój - powiedział Józef Łyczak, były senator a obecnie radny Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, cytowany przez portal aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl.
Pozostaje czekać na zdradzenie szczegółów dotyczących remontu tego miejsca, które może stać się nową, największą atrakcją jednego z najpopularniejszych uzdrowisk w naszym kraju.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Historia kujawsko-pomorskiej atrakcji
Historyczny basen termalno-solankowy powstawał jeszcze przed II wojną światową, dokładnie w latach 1930 - 1932. Był to projekt Romualda Gutta i Aleksandra Szniolista, pod nadzorem inż. arch. Władysława Noakowskiego, bratanka Stanisława Noakowskiego. W czerwcu 1932 r. nastąpiło uroczyste otwarcie, w którym udział wziął nawet prezydent Ignacy Mościcki.
Wzbogacona minerałami woda solankowa ma dobroczynne właściwości dla skóry, kości i organów wewnętrznych, działa relaksująco oraz odprężająco na organizm człowieka.
Ponad 60 lat po hucznym otwarciu, kąpielisko zostało wpisane do rejestru zabytków, a w 2002 r. nastąpiło najsmutniejsze wydarzenie. Wówczas obiekt zamknięto. Następnie w 2009 r. został sprzedany prywatnemu właścicielowi.
Źródło: aleksandrowkujawski.naszemiasto.pl