Trwa ładowanie...

Historyczne miasto... Kraków

Jedno z najpiękniejszych polskich miast – Kraków jest jednocześnie tym najchętniej odwiedzanym przez turystów. Większość zwiedzających rozpoczyna swoją wycieczkę od Starego Miasta, by odnaleźć w nim atmosferę i ślady historii dawnej stolicy…

Historyczne miasto... KrakówŹródło: PAP/Jerzy Ochoński
d1lh40o
d1lh40o

Jedno z najpiękniejszych polskich miast – Kraków jest jednocześnie tym najchętniej odwiedzanym przez turystów. Większość zwiedzających rozpoczyna swoją wycieczkę od Starego Miasta, by odnaleźć w nim atmosferę i ślady historii dawnej stolicy…

Od północnej strony krakowskiej starówki, turystów wita masywny budynek Barbakanu. Ta średniowieczna forteca jest najbardziej wysuniętą częścią, która pozostała po rozbudowanym systemie umocnień, chroniących mieszkańców przed wrogami. Ze względu na swój okrągły kształt, twierdza potocznie nazywana jest rondlem. Jej mury mają grubość około 3 metrów, a niegdyś otoczone były szeroką fosą, która w XIX wieku została zastąpiona zielonymi Plantami. Od Barbakanu *do *Bramy Floriańskiej *wiódł korytarz, którym przechadzali się monarchowie udający się na Wawel. Turyści odwiedzający dawną stolicę, powinni poświęcić trochę czasu na to, by obejrzeć kamienice przy ulicy Floriańskiej. W jednej z nich – o numerze 7, można zobaczyć pochodzącą z czasów renesansu figurę Madonny z Dzieciątkiem, a tuż niedaleko – w kamienicy nr 41 urodził się *Jan Matejko. Warto również wybrać się do budynku nr 45, w którym działała kawiarnia uwielbiana przez krakowską cyganerię Młodej Polski. Często odwiedzali ją również
Wisława Szymborska, Stanisław Przybyszewski czy Czesław Miłosz.

Zobacz także:

Spacerując ulicą Floriańską dojdziemy do Rynku Głównego – jednego z największych w Europie. To tętniące życiem serce *jest związane z postacią lajkonika, który przypomina czasy najazdów tatarskich. Jak głosi legenda, planujących atak Tatarów pokonali flisacy, którzy po zwycięstwie chcąc zrobić żart krakowianom, wkroczyli do miasta w przebraniach najeźdźców. O atakach przypomina również urwany w pół nuty hejnał rozbrzmiewający z *Wieży Mariackiej. Mówi się, że podczas kolejnego najazdu wroga, zginął trafiony strzałą hejnalista, grający na alarm.

d1lh40o

Jednym z obowiązkowych punktów wycieczki powinien być Kościół Mariacki, który jest najcenniejszym zabytkiem architektonicznym Krakowa. Powstał on z datków ludności mieszczańskiej, którzy swoją budowlą planowali przyćmić . Choć ich cel nie został osiągnięty, miasto zyskało olśniewającą świątynię, w której podziwiać można skarby światowej rangi. Wśród nich sięgający 13 metrów wysokości, utrzymany w stylu gotyckim ołtarz autorstwa Wita Stwosza. To zapierające dech w piersiach dzieło niemieckiego rzeźbiarza przedstawia scenę zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Artysta pracował nad nim przez 12 lat – powstało wówczas 250 drewnianych i pozłacanych, a przy tym zadziwiająco realistycznych figur.

Będąc w . To właśnie tu znajdowała się powstała na wapiennym wzgórzu siedziba królewska, którą w miarę upływu lat rozbudowywano do wspaniałego kompleksu zamkowego. Rezydencja monarsza powstała za czasów rządów Kazimierza Wielkiego. Nie zachowała ona swojego pierwotnego wyglądu, gdyż została wielokrotnie przebudowywana zgodnie z duchem zmian stylów architektonicznych oraz po licznych pożarach. W wyniku jednego z nich, zamek zyskał kształt budowli renesansowej, a sale w jego wnętrzu ozdobiono kasetonowymi stropami. Nad jego wyglądem pracowali wybitni artyści, a wśród nich Bartłomiej Berrecci, Franciszek z Florencji, czy Sebastian Tauerbach. Efekty ich pracy można oglądać między innymi w Sali Poselskiej, w której niegdyś
odbywały się obrady sejmu. Kolejni królowie dbając o wartość artystyczną zamku, licznie sprowadzali do niego światowej sławy dzieła sztuki. W XVI, z polecenia Zygmunta Augusta przywieziono flamandzkie arrasy, które do dziś zachwycają zwiedzających.

W Krakowie każdy znajdzie coś, co go zachwyci…

Oglądajcie „Travel Polska” na antenie Travel Channel! Więcej na www.travelchanneltv.pl

d1lh40o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lh40o

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj