Holandia. Największe atrakcje w kraju tulipanów, wiatraków i serów
11 czerwca br. reprezentacje Polski i Holandii spotkają się na stadionie Feijenoord w Rotterdamie, by rozegrać mecz piłki nożnej w ramach Ligi Narodów UEFA. Zanim usiądziemy na trybunach lub przed telewizorami, poznajmy jedne z najpiękniejszych miejsc w kraju naszego sportowego rywala. Miasta łączące w sobie tradycję i nowoczesność oraz ogromny park rozrywki czekają.
Holandia (Królestwo Niderlandów) to ważny kraj na mapie Europy. Choć ma stosunkowo niewielką powierzchnię (około 41,5 tys. km kw.), to właśnie na jej terenie mieści się wiele znaczących instytucji. Należy do nich m.in. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze, którego obecnym prezesem jest Polak, prof. Piotr Hofmański.
Tulipany, wiatraki i sery to pierwsze, co może przyjść do głowy osobie, która pomyśli o tym kraju. Ale na tym jego symbole się oczywiście nie kończą. Oto najpopularniejsze miejsca będące prawdziwymi wizytówkami Holandii.
Zobacz także: Pięć ciekawych miast w kraju frytek, czekolady i gofrów
Amsterdam
Holenderską przygodę najwięcej turystów zaczyna w Amsterdamie. Malownicze kanały oplatające miasto oraz wąskie kamieniczki tworzą idealną scenerię do romantycznych spacerów, rejsów łódką czy błądzenia wśród uliczek. Co warto tam zobaczyć?
Przechadzkę lub rowerową wyprawę można rozpocząć od centralnie położonego Placu Dam. To właśnie przy nim wznosi się Pałac Królewski, będący oficjalnym pałacem recepcyjnym urzędującego obecnie króla Wilhelma-Aleksandra. Choć z zewnątrz nie zachwyca, to wnętrza naprawdę imponują. Marmurowe sale z kryształowymi żyrandolami i zabytkowymi meblami z pewnością warto zobaczyć.
Amsterdam to także raj dla wielbicieli różnego typu muzeów. Znajdziemy tam, np. Muzeum van Gogha, Muzeum Państwowe z dziełami Rembrandta, Muzeum Seksu, Muzeum Tulipanów, Muzeum Diamentów, Muzeum Kanałów oraz centrum nauki NEMO przypominające kształtem wielki okręt.
Na szczególną uwagę zasługuje Dom Anne Frank. To tutaj od 6 lipca 1942 roku do 4 sierpnia 1944 roku ukrywała się przed nazistami żydowska rodzina Franków. Współcześnie mieści się tu muzeum poświęcone ich tragicznej historii. Można zobaczyć rekonstrukcję tajnego aneksu - kryjówki oraz wystawy dotyczące prześladowania mniejszości na świecie. Przed wizytą w tym miejscu warto przeczytać "Dziennik Anne Frank", czyli zbiór wspomnień spisywanych na bieżąco przez nastolatkę, która stała się jedną z najbardziej znanych ofiar Holocaustu.
Stolica Holandii słynie również z bardziej kontrowersyjnych miejsc, które - nie mniej niż kultowe zabytki - przyciągają obcokrajowców. Mowa o słynnej Dzielnicy Czerwonych Latarni ze stojącymi w oknach prostytutkami zachęcającymi do skorzystania z erotycznych usług, a także o coffee shopach, w których można zaopatrzyć się np. w ciasteczka z niewielką ilością marihuany.
Haga
Choć Amsterdam jest konstytucyjną stolicą kraju, to Hagę nazywa się administracyjną, ponieważ mieści się w niej wiele ważnych instytucji państwowych i światowych.
Okazały zespół budynków parlamentarnych Binnenhof, neorenesansowy Pałac Pokoju, klasycystyczny Pałac Królewski, muzeum z dziełami mistrzów malarstwa niderlandzkiego i flamandzkiego oraz ratusz z XVI wieku to jedne z najpiękniejszych budynków w Hadze.
Warto ją jednak odwiedzić nie tylko ze względu na perełki architektoniczne, ale także dostęp do Morza Północnego. Dzielnica Scheveningen stanowi nowoczesny kurort z długą i piaszczystą plażą, deptakiem, molo oraz latarnią. Do najciekawszych obiektów należą luksusowy Grand Hotel Amrâth Kurhaus The Hague z 1886 roku i interaktywny park miniatur Madurodam nazywany "Holandią w miniaturze".
Rotterdam
Na liście najciekawszych miast w Holandii nie może zabraknąć Rotterdamu słynącego z największego portu morskiego w Europie. Nowoczesna architektura i ogromne statki to jedne z symboli tego miasta.
Rejs po porcie, spacer po moście zwodzonym nad rzeką Nowa Moza, oglądanie zwierząt w zoo, wizyta w muzeum morskim czy sztuki, a także dzielnica Delfshaven, gdzie można poczuć przedwojenny klimat, czekają.
Duże wrażenie robią też "sześcienne" domy przechylone o 45 stopni, czyli Cube Houses (Kubuswoningen) wyróżniające się nietypowym kształtem. Żółto-szaro-białe ściany wyglądają intrygująco. Ciekawe, jak w tych mieszkaniach żyje się na co dzień.
Przy okazji nadchodzącego meczu Polski z Holandią, warto również przypomnieć, że 2 sierpnia 1942 roku - właśnie w Rotterdamie - urodził się Leo Beenhakker, selekcjoner naszej drużyny narodowej w latach 2006-2009.
Park rozrywki Efteling w Kaatsheuvel
W Holandii idealne miejsce dla siebie znajdą także miłośnicy sporej dawki adrenaliny. Mogą odwiedzić m.in. baśniowy park rozrywki Efteling w Kaatsheuvel. Na około 72 ha znajduje się mnóstwo atrakcji dla osób w różnym wieku.
Śmieszne teatrzyki, ukryte skarby, szybkie rollercoastery, pirackie statki, niewielkie łódki oraz wiele innych zabaw wywołują uśmiechy na twarzach zarówno młodszych, jak i starszych fanów bajek.