Trwa ładowanie...

Ile kosztuje Sylwester w polskich górach?

Sylwester w górach nigdy nie był aż tak popularny. Znalezienie noclegu w Zakopanem i okolicach jest praktycznie niemożliwe. Ceny ofert, które są jeszcze dostępne, przekraczają zarobki przeciętnego Polaka. Wszystko za jedną noc! Internetowe Centrum Podróży eSKY.pl zestawiło ceny, które w polskich górach obowiązują w Sylwestra. Jak się one kształtują? I o ile wzrosły w stosunku do roku ubiegłego?

Ile kosztuje Sylwester w polskich górach?Źródło: Agnieszka Baranowska, Licencja Creative Commons, flickr.com
dlhwyt6
dlhwyt6

– W roku poprzednim po raz pierwszy porównaliśmy ceny noclegów, które obowiązują w okresie od Świąt *do *Sylwestra *i zestawiliśmy je z cenami „poza sezonem”. Wówczas zwróciliśmy przede wszystkim uwagę na to, że ceny rosną dwukrotnie – pierwszy raz na Święta, a drugi na *Sylwestra. Przy czym ten drugi wzrost bywa naprawdę bardzo znaczący – mówi Łukasz Neska z serwisu eSKY.pl – Zdarza się, zwłaszcza w przypadku hoteli wyższej klasy, że cena rośnie parokrotnie. Dodatkowo, nie ma możliwości rezerwacji tylko jednej nocy, tylko należy się zdecydować od razu na pakiet. Przykładowo, są hotele w Zakopanem, w których normalnie nocleg kosztuje od 390 zł za dobę dla dwóch osób, tymczasem na czas Sylwestra jest wyłącznie możliwość rezerwacji 4 dób w cenie od 3 612 zł.

Zimowa stolica Polskito najdroższa opcja dla tych, którzy chcą świętować w górach nadejście Nowego Roku. Już na dwa tygodnie przed Sylwestrem oferty zaczynały się od 385 zł za dobę dla dwóch osób. Obecnie dostępnych noclegów jest niewiele i większość tych, które pozostały, dotyczą hoteli pięciogwiazdkowych, w których ceny zaczynają się od 1200 zł.

Gdy przyjrzeć się kosztom rezerwacji, które już zostały dokonane, to są one również wyższe od tych, które zrobiono przed rokiem. Porównując koszty pobytu w Zakopanem *w okresie zwykłym tj. gdy nie ma żadnych świąt, to średnio wzrosły one o 30 zł w stosunku do roku ubiegłego (237 zł w 2012 roku, a w 2013 – 267 zł). Średni koszt pobytu w czasie Świąt zwiększył się o 68 zł (z 346 zł w roku 2012 do 414 zł w tym roku). Rekordowe koszty wiążą się z rezerwacją hotelu na sylwestrową noc. Rosną one aż o 91 zł w stosunku do roku ubiegłego i dają średnią 696 zł. Statystyki te dotyczą samego miasta *Zakopane, natomiast gdy analizie zostaną poddane noclegi w *Białce Tatrzańskiej *czy w *Bukowinie *to nie zmieniły się one znacząco od roku ubiegłego. Nieco wyższe są koszty związane ze spędzaniem Sylwestra w tych miejscowościach i ich okolicach – średnio o 25 zł, co daje kwotę oscylującą w granicach 465 zł. Niższe ceny niż w Zakopanem powodują, że miejsca noclegowe zapełniły się tu jeszcze szybciej niż w zimowej
stolicy Polski.

dlhwyt6

Osoby, które chciały spędzić Sylwestra w polskich górach, często decydowały się na pobyt w Beskidach *lub *Sudetach. Analitycy porównali również koszty związane z pobytem z popularnych miejscowościach zlokalizowanych u podnóża tych łańcuchów górskich.

W przypadku Beskidów porównano ceny hoteli w czterech miejscowościach: Wiśle, Żywcu, Szczyrku *i *Ustroniu. Tu średnie koszty pobytu nie zmieniły się w ogóle w stosunku do roku ubiegłego. Nadal najdroższy jest Żywiec. W okresie nieświątecznym średni koszt doby hotelowej w mieście wynosi 230 zł, natomiast na sylwestrową noc koszty rosną prawie dwukrotnie i wynoszą średnio 453 zł. Rok temu najtańszy był pobyt w Wiśle – w normalnym okresie za dobę w pokoju dwuosobowym płaci się tam średnio 129 zł, a w Sylwestra 223 zł. W tym roku ceny nieznacznie się podniosły. I tak w okresie zwykłym nocleg dla dwóch osób kosztuje średnio 135 zł, a w Sylwestra 250 zł. Ten wzrost średnich kosztów noclegu powoduje, że najtańszy jest pobyt w Ustroniu, gdzie ceny nieco zmalały. Doba dla dwóch osób w okresie nieświątecznym to koszt 120 zł, a w Sylwestra 235 zł. Podobnie jak w roku ubiegłym, Sylwester w Beskidach może być prawie trzy razy tańszy niż ten spędzony w Zakopanem.

Sprawdzono również koszty, które poniosą osoby spędzające Sylwestra w zimowych kurortach województwa dolnośląskiego. Przeanalizowane ceny dotyczą trzech popularnych miejscowości: Szklarskiej Poręby, Karpacza *i *Kudowy Zdroju. W roku ubiegłym najdroższy był pobyt w Kudowie, gdzie średnie ceny w hotelach w normalnym okresie oscylują w okolicach 300 zł, natomiast na Sylwestra wzrastają do 763 zł (należy jednak zaznaczyć, że wszystkie hotele zlokalizowane w Kudowie Zdroju, które zostały poddane analizie, w cenie noclegu oferowały również bal sylwestrowy). W tym roku koszty znacznie się zmniejszyły i średnia cena noclegu w Sylwestra to 520 zł. Znacznie wyższa jest średnia cena pobytu w Szklarskiej Porębie. Chociaż normalnie średni koszt rezerwacji noclegu wynosi 183 zł, a w Sylwestra do 608 zł. Ceny niewiele się różnią od tych, które należy zapłacić za pobyt w Zakopanem.

- Należy podkreślić, że w przeprowadzonej przez nas analizie nie były brane pod uwagę kwatery prywatne. Ma to w tym wypadku duże znaczenie, bo najczęściej to właśnie ich właściciele podnoszą cenę w sposób dowolny – w zależności od popytu. Chociaż ceny kwater nie rosną do tak wysokich, jak noclegi w hotelach – wyjaśnia Łukasz Neska.

dlhwyt6

Niezależnie od tego, jak bardzo rosną koszty pobytu w górach w okresie świątecznym i sylwestrowym, zainteresowanie takimi wyjazdami nie maleje, a wręcz przeciwnie. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat liczba takich wyjazdów zwiększyła się o 14 proc. – w roku ubiegłym o 8 proc., natomiast w tym o kolejne 6 proc. Oczywiście najwięcej osób wybiera się do *Zakopanego *i w jego okolice. Na drugim miejscu jeżeli chodzi o popularność są *Beskidy *– tu zachęcające są przede wszystkim ceny, najniższe ze wszystkich górskich ośrodków. *Sudety *w tym roku są najmniej oblegane: zaledwie 15 proc. osób zdecydowało się na się na spędzenie sylwestra właśnie tam.

dlhwyt6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlhwyt6