Trwa ładowanie...
d1eb8fu

Kudowa-Zdrój

Największe atrakcje
Kraj:
Położenie:

Dolny Śląsk, południowa Polska, na czeskiej granicy.

Strefa czasowa:

UTC+02:00

Waluta:

PLN/CZK

Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Kudowa-Zdrój – lokalizacja

Kudowa-Zdrój to miasto o walorach uzdrowiskowych, położone na południu Polski, w pobliżu Gór Stołowych na Dolnym Śląsku. Przez Kudowę zdrój wiedzie droga krajowa numer 8, a w pobliżu znajdują się także trasa Praga-Helsinki. W mieście znajduje się stacja kolejowa, a w pobliżu znajduje się kilka przejść na stronę Czech. Leży na zachód od Kłodzka, na granicy Kotliny Kłodzkiej.

Kudowa-Zdrój – atrakcje

Kudowa-Zdrój jest najatrakcyjniejszym ośrodkiem turystycznym w regionie. Walory uzdrowiskowe, krajobrazowe i historyczne ściągają tu wielu turystów. Największą atrakcją jest Kaplica Czaszek w Czermnej, czyli dzielnicy Kudowy-Zdrój. To niezwykłe i nieco przerażające miejsce zostało „udekorowane” tysiącami czaszek oraz kości osób poległych w czasie wojen i zarazy. Nie sposób zapomnieć wizyty w tym miejscu...

Pozostałe atrakcje Kudowy Zdrój są związane z zabytkowym układem architektonicznym miasta, który zawiera cechy architektury nawet z XVII wieku. Warto zobaczyć zabytkowe sanatoria, z których wiele powstało jeszcze w XVIII wieku. Zabytkowy Park Zdrojowy ze słynna pijalnia wód to ponad 13 ha atrakcyjnego terenu, jedno z najładniejszych sanatoriów w regionie, zwane Zameczkiem z nawiązującą do jego architektury pijalnią wód. Okolica słynie też z unikalnych na skalę światowa Gór Stołowych i stworzonego w ich obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych.

Atrakcyjność Kudowy-Zdrój to przede wszystkim jej położenie. Miasteczko ma zaledwie nieco ponad 30 kilometrów kwadratowych, ale stanowi bazę wypadową do całych Gór Stołowych, okolicznych miejscowości jak oddalona o 26 kilometrów Polanica-Zdrój, położone 40 kilometrów na wschód Kłodzko, a nawet do położonej około 150 kilometrów stąd Pragi. Samo miasteczko jest położone na wysokości 300-400 metrów nad poziomem morza wśród łagodnych wzniesień – walory krajobrazowe Kudowy-Zdroju zauroczyły już niejedną osobę.

Okoliczne muzea to Muzeum Minerałów, Muzeum Zabawek oraz miejsca związane z ginącymi zawodami, rzemiosłami i lokalną kulturą ludową.

Kudowa-Zdrój – walory uzdrowiskowe

Uzdrowiskowa Kudowa-Zdrój leży na zboczach wzniesień, które chronią miasteczko przed północnymi wiatrami. To stwarza w tym miejscu łagodny jak na te okolice, klimat. Wypoczynkowi sprzyjają naturalne ujęcia wód mineralnych, które są dostępne w zabytkowej pijalni wód.

Kudowa-Zdrój – szlaki turystyczne

Okolica sprzyja turystyce górskiej i pieszej. Możemy maszerować krótkimi, bocznymi trasami lub zdecydować się na najpopularniejsze szlaki turystyczne Kudowy-Zdrój w na przykład wiodący z Karłowa do Duszników-Zdrój (kolor czerwony). Zielony szlak turystyczny z kolei prowadzi nas z Pasterki, przez Kudowę-Zdrój do Rozdroża pod Lelkową. Mniejsze szlaki zaprowadzą nas na czeską stronę, albo do Taszowa i Brzozowych.

Kudowa-Zdrój – kiedy warto jechać?

Do Kudowy-Zdrój można pojechać przez cały rok z uwagi na sprawnie funkcjonującą infrastrukturę turystyczną. Pijalnia Wód jest dostępna cały rok, podobnie jak liczne obiekty sportowe i rekreacyjne Kudowy-Zdrój, a także muzea. Górskie szlaki rowerowe i piesze zimą i późną jesienią także są do dyspozycji, jednak w szczególności zwracamy wtedy uwagę na to, aby dobrze przygotować się do wyprawy w góry. W okolicy funkcjonuje wiele parków rozrywki z ofertą przystosowaną do potrzeb dorosłych i dzieci na każdą porę roku.

Kudowa- Zdrój – co zjemy?

W Kudowie-Zdrój funkcjonuje wiele lokali gastronomicznych. Z łatwością znajdziemy lokal oferujący popularna kuchnię włoską i europejską, dobrą kawiarnię oraz lokale z tutejszymi potrawami. Charakterystyczne dla miasteczka i okolic potrawy i przysmaki to między innymi rolady śląskie i śląskie kluski. Blisko stąd do Czech, dzięki czemu spokojnie zjemy też czeskie knedliki i inne potrawy czeskiej kuchni.

Kudowa-Zdrój – warto wiedzieć

Punkt informacji turystycznej w Kudowie-Zdroju pozwoli nam zaczerpnąć informacji na wszystkie interesujące nas tematy. Jest czyny od poniedziałku do piątku od 9 do 17 i w soboty od 10 do 13. Warto skorzystać z karty Kudowskiego Szlaku Atrakcji Pogranicza, czyli systemu powiązanych rabatów i ulg w muzeach, szlakach dydaktycznych i parkach rozrywki. Korzystając z biletów ulgowych w poszczególnych atrakcjach zbieramy pieczątki – kiedy mamy już wszystkie, odbieramy w punkcie turystycznym gadżety i upominki.

Kudowa-Zdrój
Przykładowe ceny

Czekolada Studentska - 4 zł
Obiad od 30 zł
Wstęp do kaplicy Czaszek - 4 zł, ulgowy 2 zł
Wstęp do pijalni wód wolny.

Komunikacja

Najlepiej pieszo lub rowerem.
W mieście jest stacja kolejowa i

Co warto zobaczyć
Wiza/paszport

nie

Orientacyjna odległość

476 km z Warszawy

Lotniska
Noclegi

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1eb8fu
d1eb8fu
d1eb8fu