Trwa ładowanie...

"Inaczej by nie przeżyła". Najgorszy błąd podczas spotkania z dzikimi zwierzętami

Wielu turystów próbuje pomagać dzikim zwierzętom podczas górskich czy leśnych wędrówek. Leśnicy przestrzegają, że ich dotykanie oraz zabieranie z lasu to najczęstszy z popełnianych błędów. "Zanim będziecie chcieli wziąć bezbronnego malucha, dobrze się zastanówcie" - apelują.

Leśnicy przestrzegają przed "pomaganiem" dzikim zwierzętom Leśnicy przestrzegają przed "pomaganiem" dzikim zwierzętom Źródło: Adobe Stock, fot: unknown
d1wilt7
d1wilt7

Maj i czerwiec to miesiące, w których na świat przychodzą m.in. koźlęta saren i cielęta jeleni oraz danieli. Rosnąca liczba młodych dzikich zwierząt w lasach powoduje, że turyści postanawiają im pomóc i zabierają je z naturalnego środowiska. Leśnicy przestrzegają, że to największy błąd.

"Gdy spotkacie "biedną" sarenkę bez mamy, nie ratujcie jej, nawet nie dotykajcie! Mama wróci. Pozostawiony zapach człowieka grozi odrzuceniem przez matkę lub atakiem drapieżnika" - czytamy w poście udostępnionym przez Lasy Państwowe na Twitterze.

Samotne młode sarny w lesie najczęściej nie są w niebezpieczeństwie

Leśnicy tłumaczą, że samotna młoda sarenka w lesie najprawdopodobniej nie potrzebuje pomocy. Tłumaczą to metodą, jaką sarnie mamy wykorzystują do wychowywania swoich dzieci. Zaraz po urodzeniu potomstwo jest "porzucane". Młode nie wydzielają zapachu, dzięki czemu mają szansę na przeżycie.

d1wilt7

"Sarniej mamy nie widzimy w pobliżu maluchów, ale możemy być pewni, że jest w pobliżu. Potomstwo odwiedza jedynie dwa razy dziennie - w porze karmienia - aby nie przekazać swojego zapachu, który jest doskonale znany drapieżnikom. Jeśli któremuś malcowi coś będzie zagrażać, matka z pewnością mu pomoże" - zapewniają specjaliści.

Nie zabierajmy ptaków znalezionych w lesie

Nie powinniśmy również zabierać młodych ptaków. Jeżeli w mieście natkniemy się na pisklaka, np. pod drzewem, to włóżmy go z powrotem do gniazda. Zabrać możemy go wyłącznie wtedy, kiedy jest ranny albo jego gniazdo zostało uszkodzone. Ptaków znalezionych w lesie - jeżeli nie są ranne - nie powinniśmy dotykać ani zabierać.

d1wilt7

"Apelujemy do wszystkich - zanim w odruchu serca, będziecie chcieli wziąć bezbronnego malucha, dobrze się zastanówcie. Oceńcie, czy zwierzę jest poturbowane, bądź ranne. Jeśli nie, zostawmy je tam, gdzie jest" - podsumowują leśnicy.

Sezon na kleszcze rozpoczęty. Jak się przed nimi chronić?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1wilt7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wilt7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj