EgzotykaIquitos - miasto, do którego nie prowadzi żadna droga lądowa

Iquitos - miasto, do którego nie prowadzi żadna droga lądowa

Peru to jeden z ulubionych celów wypraw globtroterów. Od lat cieszy się niezmienną popularnością wśród podróżnych z całego świata. Zobaczymy tu zagubione w dżungli świątynie Cuzco, podniebne miasto Machu Picchu, tajemnicze jezioro Titicaca, jeszcze bardziej zagadkowe znaki na pustyni Nazca, a także jedyne na świecie miasto, do którego nie prowadzi absolutnie żadna droga lądowa. Poznajcie bliżej Iquitos!

Iquitos - miasto, do którego nie prowadzi żadna droga lądowa
Źródło zdjęć: © PAT Photographys/Shutterstock.com

1 / 7

Wyprawa do Peru - Iquitos

Obraz
© PAT Photographys/Shutterstock.com

Peru *to jeden z ulubionych celów wypraw globtroterów. Od lat cieszy się niezmienną popularnością wśród podróżnych z całego świata. Zobaczymy tu zagubione w dżungli świątynie Cuzco, podniebne miasto Machu Picchu, tajemnicze jezioro Titicaca, jeszcze bardziej zagadkowe znaki na pustyni Nazca, a także największe na świecie miasto, do którego nie prowadzi absolutnie żadna droga lądowa. Poznajcie bliżej *Iquitos!

pw

2 / 7

Wyprawa do Peru - Iquitos

Obraz
© Christian Vinces / Shutterstock.com

Iquitos położone jest w północno-wschodniej części Peru, w dorzeczu Amazonki, dokładnie u zbiegu dwóch rzek: Nanay i Itaya. Miasto otoczone wodą z jednej strony i gęstą Puszczą Amazońską z drugiej, jest odizolowane od świata. Nie prowadzi tu żadna droga kołowa, nie ma także żadnych torów kolejowych. Jedynym sposobem, dostania się do Iquitos to ponad tygodniowy rejs przez Amazonkę lub samolot. Nietypowe położenie i populacja ponad sięgająca 400 tys. mieszkańców daje Iquitos tytuł największego miasta na świecie bez dostępu do dróg.

3 / 7

Wyprawa do Peru - Iquitos

Obraz
© Vlad Karavaev / Shutterstock.com

Historia miasta sięga XVIII wieku, kiedy tereny te zamieszkiwali tubylcy. W 1750 roku przybyli tu europejscy misjonarze, którzy osiedlili się wokół rzek, zakładając misję jezuicką. Prawdziwy rozkwit jednak datuje się na drugą połowę XIX wieku, gdy Ameryka Południowa stała się prawdziwym potentatem kauczuku.

4 / 7

Wyprawa do Peru - Iquitos

Obraz
© Michael Zysman /Shutterstock.com

Do *Iquitos *, zwabieni boomem kauczukowym i szybkim zarobkiem przy jego produkcji, zaczęli zjeżdżać młodzi, samotni mężczyźni z całego świata. Tysiące imigrantów osiedlało się tu i zakładało rodziny. *Iquitos *szybko stało się prawdziwym centrum handlowym Peru. Z miasta do Europy i Ameryki Północnej transportowano kauczuk, a do Iquitos najlepsze produkty z całego świata.

5 / 7

Wyprawa do Peru - Iquitos

Obraz
© Vlad Karavaev/Shutterstock.com

Kauczuk tak dobrze się sprzedawał, że na potęgę budowano tu wystawne domy i pałace. Na ulicach panował europejski szyk i splendor. W 1890 roku jedną z najbardziej ekstrawaganckich rzeczy, która została przywieziona z Europy do Iquitos, był stojący tu do dziś Casa de Fierro, czyli żelazny dom zaprojektowany przez samego Gustawa Eiffla.

6 / 7

Wyprawa do Peru - Iquitos

Obraz
© Vlad Karavaev / Shutterstock.com

Niestety grube lata i wielkie pieniądze w *Iquitos *szybko się skończyły, głównie przez to, że Anglicy wykradli nasiona drzewa kauczukowca brazylijskiego i rozpoczęli tańszą produkcję surowca w Azji. W tym czasie miasto opustoszało. Bogato zdobione pałace i rezydencje zaczęły popadać w ruinę, a mieszkańcy opuszczać biedne tereny.

7 / 7

Wyprawa do Peru - Iquitos

Obraz
© Lukasz Janyst/Shutterstock.com

Dziś to miejsce, do którego przybywa większość turystów, którzy chcą wyruszać na wyprawę w amazońską dżunglę czy rejsy po Amazonce. Dzięki temu stolica regionu, Loreto, tętni życiem jak wielomilionowa metropolia. Powitają nas tu kluby z muzyką grającą do białego rana i międzynarodowe towarzystwo. pw

Komentarze (0)