Irlandia - podróżowanie po kraju
Poznaj kilka porad, jak sprawić by podróże po Zielonej Wyspie były bezproblemowe i wygodne.
Irlandia - wewnętrzne promy i połączenia na wyspy przybrzeżne
Odwiedzając przybrzeżne wsypy okalające Irlandię należy wcześniej dokładnie sprawdzić połączenia promowe, a dodatkowo jeszcze potwierdzić je tuż przed wyprawą. Zdarza się, że mogą one ulec zmianie ze względu na warunki pogodowe.
Regularne połączenia promowe obsługują trasy łączące Wyspy Aran z wybrzeżem Galway, Wyspę Rathlin z wybrzeżem Antrim, Wyspę Aranmore z wybrzeżem Donegal, Wyspę Clark z wybrzeżem Mayo, Wyspy Sherkin i Cape Clear z wybrzeża Zachodniego Cork.
W Irlandii znaleźć można również inne połączenia promowe, które uatrakcyjniają podróżowanie dookoła wyspy. Są to promy na jeziorze Strangford Lough w Portferry (hrabstwo Down), prom w ujściu rzeki Shannon między Tarbert w hrabstwie Kerry i Kilimer w hrabstwie Clark oraz prom między Greencastle w hrabstwie Donegal, a Magilligan Point w hrabstwie Londonderry.
Irlandia - transport publiczny
Irlandia posiada dobrze rozwiniętą sieć połączeń autobusowych jak i kolejowych. Informacje dotyczące rozkładu jazdy jak i cen można otrzymać w:
Kolej - Irish Rail – Iarnoród Éireann
Tel. +353 (0) 1 836 6222
www.irishrail.ie
Autobusy Irish Bus – Bus Éireann
Tel. +353 (0) 1 836 6111
www.buseireann.ie
Autobusy Dublińskie – Dublin Bus – Bus Átha Cliath
Tel. +353 (0) 1 8734222
www.dublinbus.ie
Republika Irlandii
Dublin i przylegające tereny obsługuje DART – Rapid Transit Rail, szybka kolejka miejska, która łączy Howth i Malahide na północy hrabstwa Dublin z Dun Laoghaire i Greystones w hrabstwie Wicklow, przebiegając przez wschodnia część Dublina.
Nowe dublińskie linie tramwajowe Luas są częścią systemu Light Rail Transit (LRT), który łączy przedmieścia Dublina z centrum dzięki bardzo wydajnym, częstym i szybkim połączeniom. Będąc w Republice Irlandii można skontaktować się z Luas telefonicznie 1800 300 604 lub www.luas.ie
Irlandia Północna
Obsługę transportową zapewnia Translink (Northern Ireland Railways, Ulsterbus, Belfast Metro) tel. +44 (0) 28 9066 6630, www.translink.co.uk. Warto sprawdzić oferowane zniżki specjalne na transport publiczny, na przykład takie jak Freedom of Northern Ireland/Emerald Card/Irish Rover, które oferują nieograniczone podróżowanie autobusem lub koleją na 3,5, 8 lub 15 dni.
Taksówki
Taksówki w takich miastach jak Belfast, Cork, Dublin, Galway, Limerick jeżdżą z użyciem licznika, natomiast w innych miejscowościach należy przed kursem ustalić wysokość opłaty z kierowcą.
W Belfaście i Londonderry praktykuje się kursy łączone, podobne bardziej do minibusów, gdzie nawet kilka osób jadących w tym samym kierunku jedzie razem. Taksówki zazwyczaj stoją na postojach w centralnych punktach, a nie krążą po ulicach.
Irlandia - wypożyczenie samochodu
Koszty wynajęcia samochodu mogą być znacznie bardziej korzystne, gdy dokona się rezerwacji samochodu przed przyjazdem do Irlandii. Zwłaszcza podróżując w sezonie zaleca się wcześniejszą rezerwację samochodu, co zredukuje koszty. Większość wynajmowanych samochodów posiada wyposażenie standardowe, np. manualną skrzynie biegów, a nie automatyczną. Jeżeli zarezerwuje się samochód z wyprzedzeniem istnieje możliwość otrzymania na życzenie samochodu np. z automatyczną skrzynią biegów za dodatkową dopłatą. Fotelik dla dziecka również powinien być wcześniej zamówiony przy rezerwowaniu samochodu. W związku z kwestiami ubezpieczeniowymi należy poinformować firmę wynajmującą samochody czy planowana jest podróż między Republiką Irlandii i Irlandią Północną.
Instytucją skupiającą firmy wypożyczające samochody w Republice Irlandii jest Car Rental Council, a w Irlandii Północnej www.bvrla.co.uk
Porady dla kierowców
Obywatele spoza Unii Europejskiej muszą posiadać Międzynarodowe Prawo Jazdy wydawane przez stosowną organizację automobilową w kraju, z którego pochodzą. W Irlandii jeździ się po lewej stronie, stosowanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe, dzieci do lat 12 nie wolno przewozić na przednim siedzeniu; motocykliści, jak i pasażerowie motocykli muszą nosić hełmy ochronne. Irlandia posiada bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące prowadzenia pojazdów w stanie po spożyciu alkoholu, najlepiej stosować zasadę „jak jedziesz nie pij”. Jeżeli planuje się przyjechać własnym samochodem do Irlandii najlepiej wcześniej skontaktować się ze swoją firmą ubezpieczeniową.
Kontroluj prędkość
Jednostki ograniczenia prędkości w Republice Irlandii zmieniły się z mil (mph) na kilometry na godzinę (km/h). Nastąpiły również dość istotne zmiany w ograniczeniu prędkości na wybranych drogach, jak i dotyczące różnych pojazdów w Republice Irlandii.
Podróżujący samochodem bądź motocyklem powinni pamiętać, iż przepisy o ruchu drogowym zmieniają się wraz z przekroczeniem granicy. Nowe znaki drogowe w Republice Irlandii pokazują ograniczenia w kilometrach na godzinę. Należy pamiętać, iż ograniczenia prędkości w Irlandii Północnej mogą się obecnie różnić, zwłaszcza, iż podawane są w milach na godzinę.
Ograniczenia prędkości (Republika Irlandii)
Maksymalne dozwolone prędkości wynoszą:
• miasta i teren zabudowany 50 km/h
• drogi regionalne i lokalne (oznaczenia białymi znakami) 80 km/h
• drogi krajowe (oznaczenia zielonymi znakami) 100 km/h
• autostrady (oznaczenia niebieskimi znakami) 120 km/h
Ograniczenia prędkości (Irlandia Północna)
Maksymalne dozwolone prędkości wynoszą:
• miasta i teren zabudowany 30 mph
• drogi regionalne i lokalne 60 mph
• autostrady 70 mph
Paliwo
W Irlandii sieć stacji benzynowych jest dobrze rozbudowana, dostępna jest benzyna bezołowiowa oraz olej napędowy do silników diesla. Więcej szczegółów znaleźć można w broszurze wydanej przez Tourism Ireland, „Touring Ireland by Car”.