Trwa ładowanie...
d426v6j

Jak delfiny "chodzą na ogonie"?

Grupa delfinów żyjąca u południowych wybrzeży Australii wyróżnia się obyczajem "chodzenia na ogonie". Zwierzęta uczą się tej sztuczki od siebie nawzajem.

Share
d426v6j

_ Grupa delfinów żyjąca u południowych wybrzeży Australii wyróżnia się obyczajem \"chodzenia na ogonie\". Zwierzęta uczą się tej sztuczki od siebie nawzajem. _

Trik polegający na tym, że delfin, stojąc pionowo w wodzie, posuwa się do tyłu znany jest głównie zwierzętom tresowanym w delfinariach. Dlatego zaobserwowanie całego stada, które popisuje się tą sztuczką na wolności, bardzo zaskoczyło biologów.

Mike Bossley, który od lat bada tę grupę morskich ssaków, przypuszcza, że zwierzęta nauczyły się tego od samicy o imieniu Billie, która przez kilka tygodni przebywała w delfinarium. Choć nikt jej wówczas nie tresował, mogła zaobserwować, jak inne delfiny uczą się \"chodzić na ogonie\".

Teraz kolejne samice w jej stadzie ulegają modzie na \"chodzenie na ogonie\". \"To jest coś, co u ludzi nazwalibyśmy +obyczajem kulturowym+\", coś, co odróżnia od siebie grupy, jak język czy taniec. W przypadku tych delfinów jest to chodzenie na ogonie\" - twierdzi dr Bossley z Towarzystwa Ochrony Wielorybów i Delfinów.

(PAP)

sag/ zig/ tot/

d426v6j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d426v6j
d426v6j