Jak mieć internet za granicą?
Nie rezygnuj z komfortu podczas podróży za granicę! Surfuj w sieci zawsze i wszędzie, gdzie tego potrzebujesz. Sprawdź, jak korzystać z internetu mobilnego za granicą i nie przepłacać.
15.06.2023 19:03
Internet za granicą – mobilny czy Wi-Fi?
Chcesz skorzystać z internetu za granicą? Masz do wyboru dwie główne opcje: mobilny transfer danych lub publiczną sieć Wi-Fi. Zanim zdecydujesz się na wybór którejś z nich, poznaj ich wady i zalety.
Korzystanie z publicznej sieci Wi-Fi to atrakcyjna opcja ze względu na dostępność i często brak dodatkowych opłat. Jest szczególnie korzystna, jeśli chcesz zaoszczędzić na kosztach roamingu. Wiąże się jednak z pewnymi zagrożeniami. Niezabezpieczone sieci mogą narazić Twoje wrażliwe dane osobowe – np. na kradzież lub ataki hakerskie. Dlatego unikaj przesyłania przez publiczne sieci Wi-Fi poufnych informacji (danych bankowych, haseł itp.).
Korzystanie z internetu mobilnego w roamingu to przede wszystkim większa mobilność i swoboda. Możesz cieszyć się dostępem do internetu praktycznie w dowolnym miejscu. Często wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jednak wydatki możesz ograniczyć, zachowując odpowiednie środki ostrożności – wyłączyć automatyczną aktualizację aplikacji czy skorzystać z lokalnej karty SIM z pakietem danych.
Roaming za granicą – ważne, dokąd jedziesz!
Pamiętaj, że głównym czynnikiem przy wyborze opcji korzystania z internetu za granicą jest kierunek Twojej podróży. Poszczególne kraje należą do różnych stref określających poszczególne obszary taryfowe.
W ramach roamingu istnieją zwykle trzy strefy:
- UE/EEE – obejmuje większość krajów Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w których obowiązują zwykle niższe opłaty roamingowe albo zasady taryfowe różniące się nieznacznie od tych obowiązujących w kraju macierzystym.
- Europa pozostała – obejmuje zazwyczaj kraje europejskie spoza UE (Szwajcaria, Norwegia czy Serbia). W tym przypadku koszty roamingu mogą być wyższe.
- Reszta świata – obejmuje kraje spoza Europy (Kanada, Australia, Japonia czy Stany Zjednoczone). Roaming może być znacznie droższy, a ceny połączeń, SMS-ów, transferu danych i pozostałych usług mogą się znacząco różnić w zależności od operatora.
Internet w UE i poza wspólnotą – ile zapłacisz?
Planujesz podróż do kraju należącego do Unii Europejskiej? Najprawdopodobniej będziesz mógł cieszyć się korzystaniem z internetu za przystępną cenę, dzięki wprowadzeniu regulacji dotyczących roamingu w ramach UE.
Jeśli jednak wybierasz się do kraju spoza UE, musisz pamiętać, że w niektórych krajach (np. Szwajcarii, Turcji czy Egipcie) koszty transmisji danych mogą być wyższe.
Korzystając z kalkulatora T-Mobile, z łatwością sprawdzisz, ile zapłacisz za korzystanie z roamingu w dowolnym kraju na całym świecie. Przykładowo, jeśli jesteś użytkownikiem abonamentu T-Mobile, za połączenie wychodzącego ze Szwajcarii do Polski zapłacisz 4.94 zł/min, a koszt transferu danych wyniesie Cię 3.63 zł/100 kb. Jeśli zdecydowałbyś się zadzwonić do Polski z Egiptu, koszt połączenia wyniesie już 9.98 zł/min, a transferu danych 3.36 zł/100 kb.
Przygotuj się do podróży w zaciszu własnego domu! Skorzystaj z kalkulatora lub skonsultuj się z operatorem telekomunikacyjnym, aby otrzymać informację na temat taryf roamingowych dla konkretnego kraju.
Jak zminimalizować koszty związane z korzystaniem z internetu mobilnego za granicą?
Chcesz korzystać z internetu za granicą, ale nie przepłacać? Poznaj sposoby na zminimalizowanie kosztów!
- Wyłącz transmisję danych – jeśli nie potrzebujesz stałego dostępu do internetu, wyłącz całkowicie transmisję danych w telefonie.
- Korzystaj z Wi-Fi – wybieraj sieci dostępne w kawiarniach, hotelach czy restauracjach. Pamiętaj przy tym o ostrożności i nie przesyłaj informacji poufnych!
- Wykup pakiet danych – w podróży potrzebujesz stałego dostępu do internetu? Skonsultuj się ze swoim operatorem telekomunikacyjnym, który dobierze odpowiedni pakiet.
- Ustaw limity danych – zdefiniuj limity danych, dzięki czemu otrzymasz powiadomienie, gdy zbliżysz się do wyczerpania transferu.
- Korzystaj z lokalnej karty SIM – jesteś za granicą dłuższy czas? Skorzystaj z lokalnej karty SIM i płać za internet zgodnie ze stawkami lokalnymi.
Zasady korzystania z roamingu za granicą
Skontaktuj Zasady korzystania z roamingu za granicą mogą się różnić w zależności od rodzaju planu telekomunikacyjnego, który posiadasz.
Przed podróżą skontaktuj się z operatorem, aby dowiedzieć się o dostępnych opcjach roamingowych dla posiadaczy różnych planów telekomunikacyjnych: abonamentu, rozwiązań prepaid i planu mix (kombinacji abonamentu i rozwiązania na kartę).
- Abonament – od 15 czerwca 2017 roku wszyscy klienci abonamentowi T‑Mobile korzystają z roamingu w UE, tak jak w kraju – zgodnie z zasadą "Roam Like At Home" (Roaming jak w kraju). Na wakacjach czy w podróży służbowej rozmowy, SMS-y, MMS-y rozliczane są na takich samych zasadach, jak w kraju. Użytkownicy nielimitowanych pakietów rozmów, SMS-ów i MMS-ów korzystają z nich również w roamingu w UE.
- Mix – jeśli jesteś Abonentem oferty Mix, możesz korzystać, tak jak w kraju. Połączenia, SMS-y, MMS-y w Strefie Roamingowej 1A będą rozliczane z Twoich miesięcznych pakietów w ramach Kwoty Minimalnej. W przypadku transmisji danych możesz wykorzystywać część krajowego limitu danych na transmisję w roamingu w UE. Wielkość limitu danych do wykorzystania w UE zależy od wysokości Kwoty Minimalnej, na jaką podpisałeś umowę.
- Na kartę – jeśli chcesz korzystać z telefonu na kartę poza granicami Polski, musisz mieć aktywną usługę roamingu międzynarodowego. Jest ona bezpłatnie aktywowana każdemu użytkownikowi telefonu na kartę. Możesz nią dowolnie zarządzać, korzystając z pomocy konsultanta Biura Obsługi Użytkownika pod numerem *9602 (opłata wg cennika),
Pamiętaj, żeby zapoznać się ze szczegółowymi warunkami korzystania z roamingu za granicą przed podróżą. Dzięki temu dobierzesz odpowiednie rozwiązanie dla siebie, a w podróży będziesz mógł cieszyć się nieprzerwanym dostępem do internetu.