Jak przygotować się na zimowy wyjazd w polskie góry?
Ruch turystyczny w górskich kurortach trwa dosłownie przez cały rok. Jednak można tutaj wskazać dwa okresy, kiedy ma on zdecydowanie największe natężenie. Pierwszym z nich jest sezon wakacyjny, a drugim sezon zimowy. Latem górskie szlaki oferują możliwość wielogodzinnych wędrówek w otoczeniu natury, a zimą okoliczne wzniesienia zapewniają świetne warunki do jazdy na nartach lub desce snowboardowej. Aby jednak przywieźć z gór tylko miłe wspomnienia, należy dobrze przygotować się do takiego wyjazdu. Dotyczy to zarówno kwestii logistycznych, jak i zadbania o własne bezpieczeństwo. O czym powinni więc pamiętać wszyscy amatorzy zimowych aktywności w górach?
23.01.2024 13:04
Krok pierwszy – znalezienie noclegów z wyprzedzeniem
Ogromny ruch turystyczny w górach ma zarówno swoje dobre, jak i złe strony. Po stronie zalet takiego stanu rzeczy można zapisać np. dobrze rozwiniętą infrastrukturę. Dzięki niej górskie kurorty są przygotowane do przyjęcia tysięcy turystów. W wielu miejscowościach tego typu działa rozbudowana komunikacja, a liczba miejsc noclegowych jest naprawdę wysoka. Tutaj jednak trzeba się na chwilę zatrzymać.
Jednym z największych problemów związanych z zimowym wypoczynkiem w górach jest znalezienie noclegu. Co jasne, rzadko kiedy dochodzi do sytuacji, że noclegi zostaną całkowicie wyprzedane. Niemniej tylko rezerwacja noclegów z dużym wyprzedzeniem pozwala np. na wybór ośrodka położonego blisko stoku narciarskiego. W późniejszym terminie większość tego typu obiektów może być po prostu wyprzedana.
Ponadto rezerwacja noclegu dopiero na kilka dni przed wyjazdem często okazuje się droższa. Właściciele pensjonatów mogą bowiem podnieść ceny z powodu ograniczonej dostępności innych obiektów. Dlatego jest to ważna rada dla wszystkich oszczędnych osób.
Krok drugi – zdobycie informacji na temat ośrodków narciarskich
Gdzie pojechać na narty w Polsce? Takie pytanie praktycznie zawsze pojawia się przy okazji planowania zimowego wypoczynku. Szkolne ferie stanowią bowiem dla rodziców idealny moment na organizację rodzinnego wyjazdu na narty.
Na szczęście wybór jest w przypadku całkiem bogaty, ponieważ w Polsce znajdują się naprawdę liczne kurorty narciarskie. Ponadto wielbiciele sportów zimowych mogą wybrać jedno z kilku pasm górskich. W tym miejscu wszystkich zainteresowanych odsyłamy na stronę partnera tego tekstu, czyli serwisu Polisoteka.pl. Na tej platformie można odnaleźć kompleksowe zestawienie wszystkich największych ośrodków narciarskich w Polsce. Będzie więc to cenne kompendium wiedzy dla osób planujących nadchodzące ferie.
Dlaczego zdobycie takich informacji jest ważne? Przede wszystkim dlatego, że bez takiej wiedzy ciężko będzie zaplanować wyjazd. Ponadto znajomość np. cen karnetów narciarskich jest kluczowa pod względem określenia budżetu na wyjazd. Warto więc poświęcić swój czas na zdobycie takich informacji jeszcze przed wyjazdem. Taka inwestycja zwróci się już podczas samych ferii, kiedy nie będzie trzeba tracić czasu na szukanie stoków narciarskich.
Krok trzeci – skompletowanie i przygotowanie sprzętu narciarskiego
Bardzo dobrą praktyką przed rozpoczęciem kolejnego sezonu narciarskiego jest szeroko pojęty przegląd posiadanego sprzętu. W ten sposób można szybko ocenić, w jaki stanie znajduje się wyposażenie po kilku miesiącach przechowywania. Bardzo często wskazane jest wtedy woskowanie i naostrzenie krawędzi nart lub deski snowboardowej. Takie zabiegi również warto wykonać z wyprzedzeniem, aby nie tracić na to czasu przed samym wyjazdem.
Amatorzy sportów zimowych powinni także skontrolować stan posiadanych akcesoriów, takich jak: kaski, rękawice, gogle, bielizna termiczna oraz kijki. Zrobienie tego z wyprzedzeniem zapewnia niezbędny czas, który można później poświęcić na uzupełnienie sprzętu.
Zapas czasu pozwala także na dokonanie ewentualnych zakupów przez internet. Jest to cenna możliwość, ponieważ sklepy internetowe często oferują większy wybór i jednocześnie bardziej atrakcyjne ceny. Z drugiej strony zakup sprzętu online oznacza konieczność czekania kilku dni na jego wysyłkę. Dlatego nigdy nie należy robić tego przed samym wyjazdem, ponieważ wtedy sprzęt może nie dotrzeć na czas.
Krok czwarty – zakup ubezpieczenia na narty lub snowboard
Dobra organizacja podróży jest niezwykle ważna, ponieważ pozwala na uchronienie się przed wieloma problemami spowodowanymi pośpiechem. Jednak nawet najlepsza organizacja nie daje gwarancji ochrony przed nieszczęśliwymi wypadkami. Niestety, takie zdarzenia mogą przytrafić się dosłownie wszędzie. Czasami dotykają one turystów w trakcie podróży, a czasami zdarzają się już na stokach narciarskich. Zasada jest więc prosta. Skoro nie da się przed nimi całkowicie uchronić, warto zabezpieczyć się przed ich potencjalnymi skutkami.
W tym z kolei może pomóc specjalne ubezpieczenie na narty lub snowboard. Jest to wyjątkowy rodzaj polisy, który został w pełni przystosowany do potrzeb wielbicieli sportów zimowych. Co warto wiedzieć o tych świadczeniach?
Przede wszystkim są to polisy turystyczne o dodatkowo rozszerzonym zakresie ochrony. W tym przypadku rozszerzenie zakresu obejmuje właśnie zapisy związane z uprawianiem sportów zimowych. Jednak trzeba wyraźnie podkreślić, że warunki takich ubezpieczeń mogą być bardzo zróżnicowane. Właśnie dlatego tak ważny jest wybór polisy o odpowiednio szerokim zakresie. Co więc należy zrobić, aby wybrać właściwe ubezpieczenie?
Pierwszą kwestią będzie zapoznanie się z treścią OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Jest to dokument, w którym ubezpieczyciel dokładnie opisuje warunki polisy oraz zasady wypłaty świadczeń. Co więcej, od pewnego czasu ubezpieczyciele są także zobowiązani do udostępnienia klientom tzw. kart produktów. Są to dokumenty, które można określić jako uproszczona wersja OWU. Dlatego lektura ich treści jest już obowiązkowa.
Drugą kwestią jest przystosowanie zakresu ochrony do specyfiki wyjazdu. Podstawą powinno być tutaj ubezpieczenie NNW lub ubezpieczenie zdrowotne dla wszystkich członków rodziny. Ochronę warto rozszerzyć np. o drogowe assistance, jeśli ktoś wyjeżdża na ferie własnym samochodem. Przydatne będzie również dodatkowe ubezpieczenie sprzętu sportowego.
O czym warto pamiętać przy zakupie ubezpieczenia na narty?
Przy zakupie polisy warto wziąć pod uwagę również inne kwestie. Pierwszą z nich jest obowiązek wykupienia dodatkowej ochrony w przypadku uprawiania ekstremalnych form narciarstwa lub snowboardingu. Zalicza się do nich np. freeride (jazda poza wyznaczonymi trasami) oraz freestyle (jazda połączona z wykonywaniem akrobacji). Ubezpieczyciele mogą bowiem uznać takie aktywności za sporty wysokiego ryzyka, a uprawianie takich dyscyplin wymaga dodatkowej ochrony.
Podczas jazdy na nartach lub snowboardzie przyda się także ubezpieczenie OC. Taka polisa zapewnia możliwość zapłaty odszkodowania osobie pokrzywdzonej na skutek działań ubezpieczonego lub jego dzieci. Jest to szczególnie ważne świadczenie na stokach narciarskich, gdzie przecież często dochodzi do wypadków lub zderzeń.
Jeżeli chodzi o sam zakup ubezpieczenia, warto zrobić to przez internet. Zamówienie polisy online to duża oszczędność czasu i pieniędzy. Wszystkie formalności są wówczas ograniczone do minimum, a cała dokumentacja zostaje przekazana drogą elektroniczną. Jest więc to dużo lepsza opcja niż szukanie punktu stacjonarnego i zakup ubezpieczenia drogą tradycyjną. Co więcej, partner tego tekstu, czyli serwis Polisoteka.pl, zapewnia łatwy dostęp do ofert największych ubezpieczycieli. Za pomocą tej platformy można szybko kupić ubezpieczenie i zadbać o to, aby zaplanowany wyjazd na narty w Polsce stał się bezpieczniejszy.
Podsumowanie
Zorganizowanie zimowego wyjazdu do jednego z polskich kurortów może wydawać się łatwiejsze niż organizacja podróży zagranicznej. Jednak nawet w takich przypadkach warto zadbać o dobrą organizację. Przede wszystkim turyści powinni z wyprzedzeniem wybrać cel podróży oraz zarezerwować noclegi. Przy okazji warto zdobyć najważniejsze informacje na temat danego kurortu i miejscowych tras narciarskich. Później można już przygotować się do wyjazdu poprzez przegląd sprzętu oraz zakup dodatkowych akcesoriów. Bardzo istotny będzie również zakup dobrej polisy narciarskiej, która pomoże w zadbaniu o bezpieczny wyjazd.