Jak się ubrać na stok?

Na stoku najbardziej przyda się wygodne, niekrępujące ruchów ubranie. Nie powinno być zbyt ciepłe – w warunkach podwyższonej aktywności fizycznej, do których zaliczają się szaleństwa narciarskie, organizm produkuje znaczne ilości ciepła i potu.

Jak się ubrać na stok?
sxc.hu

29.01.2010 12:01

Obraz

Dlatego, mimo mrozu, często łatwiej na stoku o przegrzanie niż zmarznięcie. Do tego ostatniego dochodzi przede wszystkim podczas dłuższych okresów bezczynności, a głównymi czynnikami potęgującymi wrażenie zimna są wilgoć przylegających do ciała ubrań oraz niedostateczna osłona przed wiatrem. Unikać zatem należy łatwo nasiąkających tkanin, w rodzaju bawełny lub flaneli – w krótkim czasie magazynują duże ilości wody, schną zaś długo i niechętnie. Z podobnych względów zdecydowanie odradzamy spodnie z materiałów typu jeans lub podobnych.

Opisanych wad nie mają tkaniny „aktywne” i to z nich właśnie powinniśmy skompletować odzież. Sprawdzony zestaw składa się z cienkiej, „oddychającej”, dobrze przylegającej do ciała bielizny (Rhovyl’Up. Rhovyl’On, Powerstretch, Polartec Power Dry, Polartec 100 itp.), grubszej bluzy polarowej (Polartec 200 lub 300, dwuwarstwowy Polartec BiPolar, trójwarstwowy Polartec Windstopper itp.) oraz tworzących warstwę zewnętrzną, odpornych na śnieg i wiatr, spodni i kurtki, wykonanych z którejś z dostępnych na rynku membran (Gore-Tex, Powertex, Sympatex, Texapore, Aquatex, Hydrotex itp.).

Zestaw odzieży „aktywnej” działa tylko wtedy, gdy jest kompletny, np. pożytek z „oddychającej” kurtki będzie nikły, jeśli pod spód założymy zwykły podkoszulek i flanelową koszulę. „Aktywna” bielizna ma za zadanie odprowadzić pot z powierzchni skóry w postaci ciekłej i odseparować go, tak by parowanie zachodziło z daleka od niej (to właśnie parowanie jest przyczyną odczuwanego przez nas chłodu). Kolejna warstwa również transportuje pot lub parę wodną na zewnątrz, jednak jej podstawową funkcją jest izolacja termiczna. ¬Kurtka i spodnie odprowadzają ostatecznie wilgoć z naszego ciała, zapewniając jednocześnie ochronę przed wiatrem i deszczem lub śniegiem. Zasada działania membran wykorzystuje naturalną tendencję molekuł pary wodnej do przemieszczania się ze środowiska cieplejszego i bardziej wilgotnego do środowiska bardziej zimnego i suchego. Pory w membranie bez przeszkód przepuszczają cząsteczki pary na zewnątrz, stanowiąc przy tym barierę dla większych kropel wody, dzięki czemu tkanina pozostaje
wodoodporna.

Źródło artykułu:Bezdroża
Zobacz także
Komentarze (0)