Jak wcześnie przyjechać na lotnisko przed wylotem?
Podróż samolotem i związane z nią formalności na lotnisku potrafią być dla wielu źródłem dużego stresu. Wiele osób przed każdą podróżą ma wątpliwości, ile czasu przed odlotem należy pojawić się na miejscu, aby bez dodatkowych nerwów wsiąść na pokład samolotu? Sprawdzamy.
O której godzinie należy pojawić się na lotnisku, aby bez problemu zdążyć na swój lot? Obecnie, gdy coraz częściej słyszymy o rosnącej liczbie opóźnionych lotów, wiele osób zastanawia się, ile czasu tak naprawdę zajmuje przejście wszystkich niezbędnych procedur przed odlotem.
Ile godzin przed odlotem jechać na lotnisko?
Bez względu na ewentualne opóźnienia, standardowa informacja, jaką znajdziemy na stronie większości przewoźników, mówi o tym, aby na lotnisku pojawić się co najmniej dwie godziny przed odlotem. W przypadku lotów międzykontynentalnych czas ten wynosi nawet trzy godziny. Ale bardzo wiele zależy od tego, czy podróżując, planujemy nadać dodatkowy bagaż, czy na pokład zabieramy jedynie torbę podręczną.
Jedno jest pewne - wcześniej nie ma sensu jechać na lotnisko, gdyż odprawa na stanowiskach check-in w większości portów lotniczych zaczyna się właśnie na dwie godziny, a w przypadku lotów transatlantyckich, na trzy godziny przed godziną odlotu samolotu.
Czytaj też: Ofert nie brakuje. Leć na majówkę już za 1200 zł
Stresuje cię podróż samolotem? Te rzeczy weź pod uwagę!
Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeżeli nie planujemy nadawać bagażu rejestrowanego. Wówczas omija nas ewentualne oczekiwanie na odprawę i zaraz po przyjeździe na lotnisko udajemy się w kierunku kontroli bezpieczeństwa. Właśnie z tego powodu niektórzy przybywają na miejsce dopiero 45 minut przed odlotem. Jest to jednak dość ryzykowne, ponieważ właśnie tutaj możemy natknąć się na długie kolejki oczekujących, szczególnie w sezonie letnim, świątecznym lub po prostu w godzinach szczytu na lotnisku.
Na wielu lotniskach, tuż przy stanowiskach kontroli bezpieczeństwa na bieżąco wyświetla się szacowany czas oczekiwania. Z kolei dla osób, które chcą uniknąć stania w długich kolejkach, linie lotnicze wprowadziły dodatkową usługę zwaną "fast track", dzięki której podróżujący może szybko i wygodnie skorzystać z przyspieszonej kontroli bezpieczeństwa przed wejściem do strefy odlotów. oczywiście jest dodatkowo płatna.
Planując podróż, na pewno warto wziąć pod uwagę, o której godzinie odbywa się nasz lot i z którego lotniska odlatujemy. Na stronie internetowej lotniska, pod zakładką odloty, znajduje się planowana na dany dzień liczba lotów wraz z godzinami. Im więcej lotów o tej samej bądź zbliżonej godzinie, tym większe prawdopodobieństwo, że lotnisko będzie mocno zatłoczone.
Kiedy zamykane są bramki do samolotu?
Po przejściu kontroli bezpieczeństwa należy także pamiętać o tym, że nierzadko, by dojść do bramki trzeba pokonać setki metrów. Warto więc najpierw znaleźć swoją bramkę, a dopiero później udać się na ewentualne zakupy w strefie bezcłowej i wrócić na czas. Nie trzeba też ustawiać się w kolejce jeszcze zanim personel pokładowy poinformuje o otwarciu boardingu. Wiele osób tak robi, a potem stoi czasem kilkadziesiąt minut.
Godzinę otwarcia bramek znajdziemy na karcie pokładowej oraz tablicach na lotnisku. A o której są zamykane? Ta informacja też znajduje się na karcie, ale to zawsze ok. pół godziny przed planowym czasem odlotu.
Co ważne, na terenie dużych portów lotniczych pasażerowie są często dodatkowo przewożeni do samolotu autobusami, co skutecznie uniemożliwia wbiegnięcie na pokład w przysłowiowej ostatniej chwili. To możliwe jest tylko na filmach. Między innymi z tego powodu lepiej pojawić się na lotnisku wcześniej i spędzić dodatkowe pół godziny w tamtejszej kawiarni, niż spóźnić lub nie zostać wpuszczonym na pokład samolotu w drodze na wymarzony urlop.