Trwa ładowanie...

Jaskinie pełne bezdomnych. "Byłam w szoku, jak to zobaczyłam"

Hiszpańska dzielnica Sacromonte to miejsce, które zaskoczy niejednego turystę. Przekonała się o tym blogerka Ewelina Gac, która na "cygańską wioskę" natknęła się podczas zwiedzania Andaluzji. - Ci ludzie są bezdomnymi z wyboru. W jaskiniach mają normalnie laptopy i internet - mówi Ewelina w rozmowie z WP.

Część jaskiń w Sacromonte zamieszkiwana jest przez hipisów i cyganów Część jaskiń w Sacromonte zamieszkiwana jest przez hipisów i cyganów Źródło: Archiwum Prywate, fot: Ewelina Gac
d2552bn
d2552bn

Ta cygańsko-hipisowska społeczność żyje na wzgórzach nad hiszpańskim miastem Granada. Nomadzi mieszkają w opuszczonych jaskiniach, które zostały wyrzeźbione prawdopodobnie ok. XVI w. Żydzi, Cyganie i Muzułmanie byli wówczas wypędzani ze swoich dawnych domów, a schronienie znaleźli właśnie w jaskiniach.

Sacromonte - dawna dzielnica Cyganów

Z czasem hiszpańska dzielnica Sacromonte zaczęła być zamieszkiwana głównie przez Cyganów. Mieszkali tam wiele lat, wytworzyli nawet swój własny dialekt caló, który dziś znany jest już tylko garstce ludzi.

Dzielnicą później interesowali się artyści, a potem stała się już głównie atrakcją turystyczną. Podróżni przyjeżdżają tam m.in. po to, by podziwiać słynne pokazy tańca gitano flamenco.

d2552bn

Aby poczuć klimat tamtych czasów, można odwiedzić Muzeum Cuevas del Sacromonte, gdzie pokazano, jak wyglądały wykute w ścianach mieszkania oraz codzienne życie mieszkańców. To świetna okazja, aby poznać dawne tradycje oraz zwyczaje, charakterystyczne dla dzielnicy Sacromonte. Albo zajrzeć nieco dalej...

Niektóre jaskinie wyposażone są nawet w telewizory Archiwum prywatne
Niektóre jaskinie wyposażone są nawet w telewizory Źródło: Archiwum prywatne, fot: Ewelina Gac

W jaskiniach w Sacromonte mieszkają bezdomni

Część tych jaskiń przejęli ludzie, którzy pragnęli wyłamać się z systemu i żyć po swojemu. Na stałe w jaskiniach w okolicy Sacromonte zatrzymało się ok. 30-40 osób. Pozostali przyjeżdżają tam na kilka miesięcy, a potem ruszają w dalszą drogę.

Turyści, którzy wybierają się w tamte rejony, by podziwiać pozostałości po dawnej romskiej kulturze, mogą przeżyć niemałe zdziwienie na widok bezdomnych, którzy urządzili sobie w jaskiniach prowizoryczne mieszkania.

d2552bn

- Dla mnie to jest jakiś kosmos, zbyt wiele... Ci ludzie są bezdomnymi z wyboru - mówi blogerka Ewelina Gac, która dopiero na miejscu dowiedziała się o sytuacji tych ludzi. - W jaskiniach mają normalnie laptopy i internet. No i oczywiście nie są to tylko Hiszpanie, ale ludzie z różnych części świata.

Wnętrze jednej z jaskiń w Sacromonte Getty Images
Wnętrze jednej z jaskiń w Sacromonte Źródło: Getty Images, fot: Miles Astray
d2552bn

Jaskinie są wyposażone w najpotrzebniejsze rzeczy

Większość jaskiń zamieszkiwanych przez tamtejszą społeczność zasilanych jest energią elektryczną, pochodzącą z paneli słonecznych lub z sieci elektrycznej podłączonej z zewnątrz. W niektórych z nich są nawet telewizory. Bieżąca woda i toalety w stylu wychodka są natomiast często dzielone przez kilku sąsiadów. Brzmi to naprawdę jak raj bez zobowiązań.

- Byłam w szoku, jak to zobaczyłam. Obok mnie przejechał facet na rowerze, który najwyraźniej zmierzał do swojego "domu". I wcale nie wyglądał na nieszczęśliwego - mówi nam Ewelina. - Później, w Maladze, takich zamieszkałych jaskiń widzieliśmy o wiele więcej. Zaczęłam się zastanawiać, czy w Hiszpanii rzeczywiście jest tylu bezdomnych, więc zgłębiłam temat i okazało się, że część z tych ludzi wiedzie takie życie z wyboru - dodaje.

Nie wszyscy są bezdomni z wyboru

Takich miejsc w Hiszpanii jest więcej. W całym kraju żyje ok. 40 tys. bezdomnych. Na samej Teneryfie jest ich ok. 1800. Część z nich schronienia szuka właśnie w jaskiniach. I choć dla niektórych to pomysł na życie, dla innych to wciąż przekleństwo i życiowa katastrofa.

d2552bn

- Coraz więcej ludzi próbuje odłączyć się od systemu. Są zmęczeni pogonią za sukcesem i pieniędzmi. Sama nie chciałabym tak mieszkać, ale strasznie mnie to ciekawi. Zastanawiam się, ilu z tych ludzi wybrało taki żywot, a ilu jest na niego skazanych? - podsumowuje Ewelina Gac.

Źródło: expertvagabond.com

To zdjęcie obiegło świat. U wybrzeży Hiszpanii rozgrywa się prawdziwy dramat

d2552bn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2552bn

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj