Trwa ładowanie...

Jeden dzień w Sofii. Podpowiadamy, co koniecznie musisz zobaczyć

Udając się do Bułgarii, turyści zazwyczaj poprzestają na wypoczynku na wybrzeżu Morza Czarnego. Do stolicy tego bałkańskiego państwa, położonej w zachodniej części kraju, mało kto jedzie. A szkoda. Lot z Polski trwa tylko 2 godziny

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Jeden dzień w Sofii. Podpowiadamy, co koniecznie musisz zobaczyćŹródło: Shutterstock.com, fot: Nataliya Nazarova
d2sgbh4
d2sgbh4

Polacy kochają Bułgarię, ale niestety podczas urlopu w nadmorskich kurortach często zapominają o tym, że stolica tego kraju to prawdziwy skarb.

Stolica na wysokości

Sofia to najwyżej, po Madrycie, położona duża stolica w Europie. Pierwsze miasto Bułgarii leży na wysokości 550 m n.p.m. Ale to nie jedyny powód, by odwiedzić tę miejscowość.

To tu znajduje się najsłynniejszy bułgarski zabytek –* Cerkiew Bojańska.* Świątynia została zbudowana w X w. i jest wpisana na listę UNESCO. Budowla zachwyca wspaniałymi, pochodzącymi z 1259 , freskami. Znajdują się tu m.in. wizerunki średniowiecznych władców Bułgarii.

Najstarszy zabytek pochodzi z IV w

Najstarszym zabytkiem Sofii jest Rotunda św. Jerzego, która powstała w IV w, jako rzymska świątynia (przebudowana została w X w). Dwa wieki później wybudowano Cerkiew Mądrości Bożej. Z okresu panowania Turków, którzy władali Bułgarią przez dobrych kilka stuleci (ich panowanie zakończyło się ostatecznie w 1908 r) na uwagę turystów zasługują dwa meczety – XV-wieczny Bujuk Dżamija, który mieści obecnie muzeum historyczne oraz Bania Baszi Dżamija. Ta ostatnia, pochodząca z XVI w, świątynia nadal pełni swą pierwotną funkcję.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Przybyli do stolicy Bułgarii goście powinni także odwiedzić dawny meczet Kara Camil; tę powstałą w 1528 r budowlę przebudowano w 1902 r. na cerkiew.

d2sgbh4

Jeśli znajdziesz czas - odwiedź okolice Sofii

Jeżeli znajdziemy jeszcze trochę czasu, warto się także wybrać do położonej w pobliżu Sofii letniej rezydencji carów bułgarskich – wybudowanego w 1914 r. Pałacu Vrana.

100 km na południe od Sofii znajduje się Rylski Monastyr – XIV-wieczny klasztor, symbol bułgarskiego oporu przeciwko tureckiej okupacji i odrodzenia narodowego w XIX w. Monastyr, znajdujący się na liście UNESCO, zachwyca freskami i wspaniałym olbrzymim ikonostasem. Warto tu też zwiedzić Basztę Chrelina - zbudowaną w 1335 r. Ta posiadająca sześć kondygnacji budowla obronna ma wysokość 23 m.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Bułgaria jogurtem stoi

Zwiedzanie warto zakończyć w którejś z bułgarskich restauracji. Kuchnia tego bałkańskiego kraju oferuje szereg smacznych potraw, na czele z czorbą – pikantną zupą na bazie baraniny i słynną szopską sałatką (z pokrojonych ogórków, pomidorów, papryki, cebuli z dodatkiem słonego sera i oliwy). Trzeba także spróbować miejscowego jogurtu. Warto wiedzieć, że to od nazwy Bułgarii pochodzi nazwa bakterii Lactobacillus bulgaricus, która jest wykorzystywana do produkcji tego mlecznego smakołyku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Bułgaria - najtańsza riwiera Europy

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d2sgbh4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sgbh4