Trwa ładowanie...

Jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Rozpala wyobraźnię poszukiwaczy skarbów

To wyjątkowe miejsce, które pobudza wyobraźnię i zachęca do zgłębiania tajników historii naszego kraju. Chętnie goszczą tu także… poszukiwacze skarbów. Wszystko to za sprawą niezwykłego odkrycia, jakiego dokonano w 1946 r. w jednym z tajnych schowków na terenie zamku.

Zamek Dunajec jest przepięknie położonyZamek Dunajec jest przepięknie położonyŹródło: Licencjodawca
d151aiu
d151aiu

Zamek Dunajec w Niedzicy jest zlokalizowany nad jeziorem Czorsztyńskim, u samego podnóża Pienin. Jest uznawany za jedną z największych atrakcji turystycznych w okolicy, którą trzeba koniecznie odwiedzić. Według historyków został wzniesiony w latach 1320-1330 na zlecenie landgrafow spiskich z rodu Berzeviczych. Jego zadaniem była ochrona traktu handlowego, który w tamtych czasach łączył Węgry z Polską.

Obecnie na terenie Zamku w Niedzicy mieści się muzeum, restauracja, a także mały hotelik, w którym mogą zatrzymać się na nocleg osoby zafascynowane jego historią.

Zamek w Niedzicy od lat przyciąga do siebie rzesze turystów. Do jego odwiedzenia dodatkowo zachęca fakt, że historia obeszła się z nim bardzo łaskawie – do naszych czasów budynek zachował się bowiem w niemal nienaruszonym stanie. Zamek Dunajec od wieków fascynuje kolejne pokolenia.

d151aiu

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ogromny problem w górach. "Ludzie są kuszeni"

To wyjątkowy obiekt, którego walory estetyczne wykorzystano w licznych firmach i serialach. Na jego terenie kręcono m. in. ekranizację "Zemsty" A. Fredry z 1955 r. z Beatą Tyszkiewicz w roli Klary, "Janosika", a także popularny serial młodzieżowy z czasów PRL "Wakacje z duchami".

Zamek w Niedzicy zachwyca nie tylko położeniem Adobe Stock
Zamek w Niedzicy zachwyca nie tylko położeniemŹródło: Adobe Stock, fot: Krzysztof Nahlik

Tajemnice Zamku Dunajec w Niedzicy. Skąd wziął się tam dokument Inków?

Zamek Dunajec w Niedzicy słynie z pewnego niezwykłego odkrycia, którego dokonano w jego wnętrzu w 1946 r. To właśnie wtedy natrafiono na tajemniczy schowek, w którym krył się jeszcze bardziej tajemniczy dokument – kipu, czyli naręcze rzemieni powiązanych w supełki (pismo, którego używano w imperium Inków w Peru). Według miejscowej legendy, jego odczytanie miało zaprowadzić do miejsca, w którym miało zostać ukryte legendarne złoto Inków.

d151aiu

Skąd w Zamku Dunajec wziął się ten dokument i jakie informacje zawierał, nie jest do końca jasne, co dodatkowo pobudza wyobraźnię i zapał poszukiwaczy skarbów. Być może trafił on do Niedzicy za sprawą Sebastiana z rodu Berzeviczych, który miał pod koniec XVIII wieku podróżować właśnie do Peru, a nawet ożenić się z Indianką ze szlacheckiego rodu. Być może natrafił tam na dokument i zabrał go ze sobą jako pamiątkę z wyprawy. Inna wersja opowieści głosi natomiast, że część inkaskiego skarbu trafiła właśnie do Niedzicy i czeka na swojego odkrywcę gdzieś na terenie zamku.

Zwiedzanie Zamku w Niedzicy. Informacje praktyczne

Po II wojnie światowej Zamek Dunajec trafił w granice Polski. W 1950 r. został przekazany pod pieczę Stowarzyszenia Historyków Sztuki, które opiekuje się nim do dnia dzisiejszego.

Zamek w Niedzicy ma fascynującą historię Adobe Stock
Zamek w Niedzicy ma fascynującą historięŹródło: Adobe Stock

Obecnie na terenie zamku można zwiedzać zamek, a także wozownię i spichlerz. Zespół Zamkowy w Niedzicy jest otwarty dla turystów od wtorku do niedzieli w godz. 9:00-16:00. Bilety są dostępne w cenach 23 zł (normalny) i 17 zł (ulgowy) i uprawniają do zwiedzania zamku i wozowni. Do spichlerza obowiązuje osobna wejściówka (6 zł).

d151aiu

Wnętrza zamku zostały zaadaptowane w celach muzealnych z zachowaniem ich historycznego układu. Na jego terenie turyści mogą podziwiać takie ciekawe obiekty, jak m.in. więzienie z izbą tortur, izby żupana spiskiego wraz z sypialnią, a także komnaty mieszkalne ostatnich włodarzy zamku – rodu Salamonów. Na turystów czeka także wozownia wraz z ekspozycją z 2006 r., na której można podziwiać zabytkowe pojazdy konne z początków XX w. W spichlerzu jest dostępna natomiast stała wystawa Sztuka Ludowa Spisza, na której można oglądać eksponaty z przełomu XIX i XX w., zebrane na terenie całego Spisza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d151aiu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d151aiu