Jedlina Zdrój. Uzdrowisko położone w malowniczym miejscu

Pierwsze wzmianki o leczniczym charakterze wód pochodzą z 1697 roku. Wówczas to na pastwiskach należących do kmiecia Caspara Schala odkryto źródło, którego wody miały silny odczyn kwaśno-szczawiowy. Jedlina Zdrój oferuje bogaty wybór zabiegów.

Jedlina Zdrój. Uzdrowisko położone w malowniczym miejscu
Źródło zdjęć: © Hachette Polska

Do prawdziwego rozkwitu Jedliny *przyczyniła się *Charlotta von Seher-Thoss. Z jej inicjatywy w połowie XVIII wieku wzniesiono przy Placu Zdrojowym niewielki barokowy dwór pełniący funkcję pensjonatu, tzw. Grosse Haus, oraz pawilon do gry w bilard i traktiernię. Od jej imienia nazwano źródło lecznicze, a następnie utworzoną przy źródle kolonię – Charlottenbrunn.

W 1823 roku Dom Zdrojowy nabył geolog, biolog i aptekarz w jednej osobie – Carl Beinert, którego działalność zapoczątkowała ponowny rozkwit kurortu. Doktor Beinert odkrył nowe źródło, któremu nadano nazwę Elisenquelle. Oprócz źródła Charlotty i Elizy eksploatowano jeszcze dwa inne, zwane Woyrschquelle i Tirquelle. To ostatnie używano wyłącznie do kąpieli leczniczych. W Jedlinie stosowano na szeroką skalę kurację z mleka koziego, wprowadzoną przez specjalistę w tej dziedzinie – Mansera z Appenzell w Szwajcarii. Niektórzy goście pili także ośle mleko. Gdy pogoda dopisywała, przebywano najczęściej na ocienionym kasztanami Placu Zdrojowym. Czas spędzony na leczeniu umilały koncerty kapeli muzykującej w specjalnym pawilonie położonym przy promenadzie.

Dzisiejszą Jedlinę najlepiej zwiedzać pieszo, spacerując uzdrowiskowym szlakiem turystyczno-rekreacyjnym. Rozpoczyna się on przy Placu Zdrojowym za Domem Zdrojowym z XVIII wieku i nowo otwartym pawilonem Pijalni Charlotta. Ten tzw. grzybek usytuowany na środku Placu Zdrojowego stał się symbolem Jedliny. Trasa prowadzi między unikatowymi pomnikami przyrody, zabytkowymi budynkami, źródłami wód leczniczych i obeliskami. Szlak ma długość 6,5 km.

Początki kurortu
Do popularności uzdrowiska przyczynił się Fryderyk Wilhelm, następca tronu, późniejszy cesarz niemiecki. O jego pobytach w Jedlinie szeroko informowała berlińska prasa. Zainteresowanie kurortem dodatkowo zwiększało położenie miejscowości na trasie kolejowej Berlin-Wiedeń. Ówczesną atrakcją uzdrowiska była kąpiel w mleku pochodzącym od pałacowych krów i kóz z Jedlinki.

Uzdrowisko Jedlina

Kurort zapewniający leczenie, rehabilitację i wypoczynek położony jest w malowniczej okolicy na wysokości 500 m n.p.m. Leczy się tu choroby układu pokarmowego, moczowego i oddechowego, schorzenia narządu ruchu, jak również choroby układu nerwowego i przemiany materii. Leczenie balneoklimatyczne oparte jest na naturalnych wodach leczniczych, sprzyjającym klimacie i nowoczesnej bazie zabiegowej i odbywa się w Zakładzie Przyrodoleczniczym.

Placówka oferuje bogaty wybór zabiegów, m.in. z fizykoterapii, światłolecznictwa, elektroterapii, ultrasonoterapii, hydroterapii i magnetoterapii, krioterapii, z użyciem lasera oraz masaże. W skład uzdrowiska wchodzi kilka obiektów. W każdym pokój 1-osobowy z łazienką kosztuje 70 zł. * *

*Uzdrowisko Jedlina S.A. *
Plac Zdrojowy 3
58-33 Jedlina
(74) 845 52 86, 845 52 86
(74) 845 5 286 wew. 33
jedlina@szczawno-jedlina.pl+'?' )
www.uzdrowisko.szczawno-jedlina.pl

Dom Zdrojowy

W budynku są gabinety lekarskie, dyżurka pielęgniarska i Zakład Przyrodoleczniczy (baza zabiegowa). W bliskiej odległości znajdują się parking, sala gimnastyczna (15 m) i jadalnia (50 m).

Dom Zdrojowy
Plac Zdrojowy 1
58-33 Jedlina
(74) 845 52 86
jedlina@szczawno-jedlina.pl+'?' )
www.uzdrowisko.szczawno-jedlina.pl

Sanatorium Halina

Sanatorium oferuje 35 miejsc noclegowych w pokojach 2-osobowych z łazienkami oraz pokojach 1- i 2-osobowych z umywalkami i TVsat. Większość pokoi ma balkon wychodzący na promenadę uzdrowiskową. W pobliżu znajduje się parking, do jadalni jest 80 m, do sali gimnastycznej 50 m.

Sanatorium Halina
al. Niepodległości 1
58-33 Jedlina
(74) 845 52 86 wew. 56
jedlina@szczawno-jedlina.pl+'?' )
www.uzdrowisko.szczawno-jedlina.pl

Sanatorium Warszawianka

Placówka dysponuje 45 miejscami noclegowymi. Dla gości przygotowano pokoje 2- i 3-osobowe z łazienkami lub z umywalkami, w każdym jest TVsat. W budynku znajduje się sala gimnastyczna, wykonywane są też zabiegi krioterapii.

*Sanatorium Warszawianka *Plac Zdrojowy 3
58-33 Jedlina
(74) 845 52 86 wew. 54
jedlina@szczawno-jedlina.pl+'?' )www.uzdrowisko.szczawno-jedlina.pl

Okolica

Jedlinka (2 km). Obecny budynek pałacowy powstał z inicjatywy Carla Kristera, znanego śląskiego przemysłowca i właściciela fabryki w Wałbrzychu. Jego elewacja utrzymana jest w stylu neoklasycyzmu berlińskiego z elementami włoskiego renesansu.

Podziemne Sztolnie Gór Sowich. Unikatowe w skali Europy, niezwykłe podziemne budowle zlokalizowane wewnątrz Gór Sowich. Do zwiedzania udostępniono kompleksy Rzeczka w gminie Walim, Osówka w gminie Głuszyca i Włodarz w Walimiu-Jaworniku. Wszystkie powstały w latach 1943-1945 w ramach tajnego programu Wehrmachtu, znanego pod nazwą Riese.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)