Trwa ładowanie...

Jedna z "najchudszych" kamieniczek w polskim mieście. Po remoncie robi duże wrażenie

Ciekawą atrakcją może pochwalić się od kilku dni Gdańsk. Właśnie zakończył się remont jednej z najwęższych kamieniczek w tym mieście. Choć w rzeczywistości najwęższa nie jest, to sam fakt, że nie stoi w ciągu innych budynków, tylko w zupełnym odosobnieniu, sprawia, że jest budynkiem wyjątkowym i powoli staje się jedną z atrakcji miasta.

Niezwykła kamienica przy ul. Łąkowej po remoncie robi wielkie wrażenieNiezwykła kamienica przy ul. Łąkowej po remoncie robi wielkie wrażenieŹródło: gdansk.pl, fot: Piotr Wittman
d40xs21
d40xs21

Oryginalny budynek znajduje się na gdańskim Dolnym Mieście. Jest to dzielnica, która przez kilka dziesięcioleci po wojnie była jedną z najbardziej zaniedbanych części Gdańska. Na przełomie XX i XXI w. sytuacja zaczęła się zmieniać, dzięki programowi kompleksowej rewitalizacji tej części miasta.

Perła Dolnego Miasta

Jedną z perełek na mapie dzielnicy jest ulica Łąkowa. I właśnie przy niej, pod numerem 18, znajduje się najwęższa kamienica Dolnego Miasta i jedna z najwęższych w Gdańsku.

Fasada kamieniczki od strony ulicy ma zaledwie 5,4 m szerokości. To niewiele, zważywszy na fakt, że jest to budynek sześciokondygnacyjny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Idealne miejsce na urlop w Europie. Przyjeżdżają tu nawet Azjaci

Choć w mieście jest wiele wąziutkich, zabytkowych kamienic, ta robi szczególne wrażenie, ponieważ nie stanowi ona części wielkiej pierzei kilku podobnych budynków, tylko stoi jakby w oderwaniu od reszty zabudowań.

Źródło: Piotr Wittman, gdansk.pl
Jak wąski jest to budynek, najlepiej widać, kiedy staniemy na klatce schodowej

Zastanawiacie się pewnie, co się stało, że o kamieniczce zrobiło się nagle głośno. Otóż 14 listopada zakończył się kompleksowy remont obiektu, a władze miasta pochwaliły się zdjęciami zrewitalizowanego budynku.

d40xs21

Co znajduje się w środku najwęższej kamieniczki?

W kamienicy, której powstanie datuje się na początek XX w., znajdują się cztery mieszkania komunalne, które są obecnie gotowe na przyjęcie nowych lokatorów. Obiektem zarządza spółka Gdańskie Nieruchomości. Inwestycja została zrealizowana w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, a całość prac kosztowała blisko 2,3 mln zł

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d40xs21
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40xs21