Jedno z najmniej docenianych miast w Polsce. Nazywają je "małym Gdańskiem"
Drugie pod względem powierzchni oraz liczby mieszkańców miasto w województwie warmińsko-mazurskim, turyści odwiedzają najczęściej przy okazji rejsu po Kanale Elbląskim. Tymczasem Elbląg ma do zaoferowania dużo więcej. - Przy tym jest tu znacznie spokojniej, taniej i bardziej kameralnie niż w Trójmieście - mówi Karol Wiak z Nocowanie.pl.
Początki Elbląga datuje się na 1237 r. Wtedy to nad brzegiem rzeki o nazwie Elbląg Krzyżacy na czele z mistrzem Hermannem von Balk założyli niewielki gród. Z czasem wyrosła tu osada handlowa. O wyjątkowości tych terenów świadczą szybko przyznane prawa miejskie lubeckie. Elbląg otrzymał je już w 1246 r., co czyni go jednym z najstarszych miast w Polsce.
"Mały Gdańsk" kusi turystów
W XIV w. Elbląg słynął z ważnego portu i należał, podobnie jak Gdańsk, do związku miast hanzeatyckich. To zresztą niejedyne podobieństwo do stolicy woj. pomorskiego. Nie bez przyczyny Elbląg nazywa się "małym Gdańskiem".
- Elbląg jako "mały Gdańsk"? W pełni zasłużenie! To miasto coraz częściej pojawia się na turystycznej mapie Polski. Ma w sobie wszystko, co przyciąga podróżników: piękną starówkę z klimatem przypominającym Gdańsk, malownicze nabrzeże, bulwary spacerowe i unikalny system kanałów z legendarnymi pochylniami – jedyny taki w Europie. A przy tym jest tu znacznie spokojniej, taniej i bardziej kameralnie niż w Trójmieście - mówi Karol Wiak z Nocowanie.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Idealne miejsce w Polsce na urlop o każdej porze roku
Obowiązkowym punktem zwiedzania jest zespół zrekonstruowanych kamieniczek przy ulicy Stary Rynek. Nie są więc one wiernym odzwierciedleniem przedwojennych budynków, ale nawiązują do dawnego stylu. Piękne kamienice można podziwiać także z lotu ptaka. Warto wspiąć się w tym celu na wieżę katedry św. Mikołaja. Jej wysokość wynosi 97 m, natomiast bezpłatna platforma widokowa jest położona na wysokości 68 m.
Warto także zajrzeć do Muzeum Archeologiczno-Historycznego, a na listę zwiedzania wpisać: Centrum Sztuki Galeria EL mieszczące się w dawnym kościele dominikańskim, ratusz staromiejski czy bramę Targową.
Kanał Elbląski - jedyne takie miejsce w Polsce
Podczas wizyty w "małym Gdańsku" nie można oczywiście ominąć wspomnianego wyżej Kanału Elbląskiego. To unikatowa droga wodna łącząca Elbląg z Iławą i Ostródą (jako szlak główny), ale od tej trasy są jeszcze odgałęzienia. Choć podstawowy szlak ma długość nieco ponad 80 km, to najbardziej znany odcinek kanału liczy zaledwie ok. 10 km i jest popularnie nazywany przez turystów "pływaniem po trawie".
Od miejscowości Buczyniec do miejscowości Całuny w pięciu miejscach znajdują się pochylnie. Statki wpływają na platformy, które po szynach są ciągnięte pod górę. Jest to ogromna atrakcja turystyczna, jedyna tego typu w kraju i nieliczna wśród atrakcji na świecie.
- Elbląg to świetne miejsce zarówno na krótki city break, jak i dłuższy urlop w duchu slow. Blisko stamtąd nad Zalew Wiślany, na Mierzeję Wiślaną czy do Fromborka – a w samym mieście nie brakuje dobrych restauracji, wydarzeń kulturalnych i przytulnych noclegów. Coraz więcej naszych turystów odkrywa Elbląg na nowo – i zostaje na dłużej - mówi Katol Wiak.
Dwuosobowy apartament w Elblągu w jeden z majowych weekendów zarezerwujemy za mniej niż 300 zł za dwie noce.